
Naujausios
Viskas jau parašyta?
Vytautas KIRKUTIS
Žmogus yra kūrėjas. Taip rašė vienas žymiausių Lietuvos filosofų Antanas Maceina. Ir dar pastiprino šią mintį: „Žmogaus kūrybiškumas yra pagrindinė jo žymė. Tai pirmykštis jo būtybės pradas, kuriame glūdi visi kiti pradai.“
Jeigu mąstysime taip, kaip Antanas Maceina, tuomet nebekils klausimų, kodėl žmonės rašo, tapo, kuria muziką, drožia iš medžio, kala iš metalo, tašo akmenį, siuvinėja, projektuoja namus... O kur dar techninė, kur dar mokslinė kūryba... Kūrybiškumas glūdi žmogaus prigimtyje, tad nėra ko stebėtis, kad tiek daug kuriančių.
Nors kartais psichologai šiek tiek atšaldo mūsų optimizmą ir primena: beveik 90 procentų vaikų iki 5 metų yra kūrybiški, 7 metų – kūrybiškų belieka vos 20 procentų, o suaugusiųjų tik 5 procentai neprarado poreikio kurti. Tikėti ar netikėti – jūsų valia. Tačiau būkime atviri: galbūt mes iš savo vaikų išmokome (ar galėjome išmokti) žymiai daugiau, negu juos išmokėme? O jeigu neišmokome ar išbarstėme gyvenimo smėlkeliuose – ne jie kalti. Kaip sakoma, taip Laima lėmė.
Kurdamas žmogus kartu kuria ir save. Poetas Aidas Marčėnas balandžio „Metų“ žurnale sako, kad poezija „kuria tave labiau, negu tu ją“. Tokia jau poezijos (ir viso meno, kuris šiuokart galėtų būti pavadintas poezijos sinonimu) galia. 1975 metais Justino Marcinkevičiaus pasakyta taip: „Iš mano tylėjimo/ tu moki daryti žodžius/ ir prakalbini tai,/ ko aš nežinau, jog turiu.“ Eilėraštis pavadintas „Poezija“.
Aktorius, kurdamas vaidmenis, pirmiausia kuria save. Menininkas, tapydamas paveikslą, pirmiausia tapo save. Ir taip galėtume sakyti apie visus, kurie kuria meną. Arba cituoti filosofą Vydūną: „Niekuomet žmogus nėra toks gražus, koks yra kurdamas.“
Tačiau vis dažniau susimąstau ir bandau suprasti, kas yra kūryba ir kas yra tik amatas?
Nes vis dažniau sulaukiu klausimų: patarkite, kaip man išleisti knygą... Ir beveik nė vienas neklausia: kažin ar mano kūryba jau pribrendo knygai.
Knyga labai dažnai nebereiškia kūrybos brandos, savitos kūrybinės raiškos, netgi knygai nebereikia vientisumo ar tekstų jungties koncepcijos. Po viršeliais galima sudėti bet ką, kas tarpusavyje nesisieja, nedera ir kas labiau tiktų laikyti uždarytame stalčiuje, kad nepabėgtų į knygą.
Tapo madinga – išleisti knygą, pasipuikuoti knyga, nors toji – paliegusi ir nusilpusi lyg nusenęs kuinas. Kažkaip baisu, kai atsiverti jauno ar nelabai jauno žmogaus kūrybinės bejėgystės knygą... Vis pagalvoji – o kaip prasti tekstai kuria patį kūrėją? Kaip jį pakeičia, išderina, iškraipo? Ir kam blogiau – tekstui ar kūrėjui?
Kartais, kai įsimeta galvon nenumaldoma mintis rašyti knygą, einu į knygyną, iš lėto peržiūriu lentynas, pavartau naujus ir seniau išleistus leidinius. Tuomet ir nušvinta mintis: tai kad jau viskas, mielieji raštininkai, parašyta... Kartais padeda tokia terapija, pabandykite. Bet ne visada.