
Naujausios
Kryžiuojamos ietys dėl Pakruojo sinagogos šiltinimo
Kultūros ministerijos, restauratorių sąjungos atstovai, paveldosaugininkai bei architektai apžiūrėjo pradėtą restauruoti Pakruojo sinagogą ir bandė rasti sutarimą, kaip geriau pastatą apšiltinti, kad mažiausiai nukentėtų jo autentika. Rajono valdžia sako, kad tokios diskusijos – jau pavėluotos.
Janina VANSAUSKIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
Beveik trisdešimties specialistų grupė Pakruojyje diskutavo dėl medinio kultūros paveldo – Pakruojo sinagogos – tvarkybos. Diskusija, pradėjus įgyvendinti pastato tvarkybos projektą, kilo dėl sinagogos pastato šiltinimo.
Šiltinimo iš vidaus ar išorės pasirinkimas, specialistų akimis, laikomas problemišku.
Anot architektės Rūtos Valainienės, „tobulo sprendimo negali būti, nes reikia rinktis iš dviejų blogių“.
Pakruojo sinagoga žydų bendruomenės buvo statyta kaip vasaros šventovė, todėl pastatą pritaikant šiandieninėms kultūros reikmėms jis buvo numatytas apšiltinti.
Šiltinimui iš išorės parengtas projektas, finansuojamas iš Norvegijos fondų (EEE), prisidedant valstybei bei lėšomis iš rajono biudžeto.
Prieš šiltinimą iš išorės pasisako konstrukcijų tyrimų projekto dalies vadovas Jakovas Mendelevičius. Jo nuomone, po šiltinimo medžiagomis pasislėptų unikalios pastato konstrukcijos, todėl toks šiltinimas yra negalimas.
Šiai minčiai oponuojantys specialistai teigia, kad nepalyginamai didesnė unikalių vidaus medžio konstrukcijų, autentiškos tapybos fragmentų vertė. Šiltinant pastatą iš vidaus, kad išliktų rekonstruota ir dėl to marga tapusi išorė, viskas būtų užklota šiltinimo medžiagomis.
Diskusijose, kuriose dalyvavo ir rajono vadovai, taškas nepadėtas, lieka klausimas: „Ką aukoti: sinagogos vidų ar išorę?“
Pasak rajono mero Sauliaus Gegiecko, teks rinktis mažiausią blogybę.
„Kad gali iškilti tokia problema, projektuotojams turėjo būti aišku rengiant projektinę dokumentaciją – juk šis statinys buvo skirtas naudoti tik vasarą, o projektas parengtas jį pritaikyti naudoti visais metų laikais“, – teigė meras.
Sinagogoje tvarkybos darbai atliekami pagal techninį projektą. Visa projekto vertė siekia per 751 tūkstantį eurų. Šiuo metu yra panaudota apie 11 procentų lėšų.
Erikos KIŽIENĖS nuotr.
IŠORĖ: Siekiant išlaikyti atidengtas autentiškas lauko konstrukcijas, sinagogos išorė litų marga, nes dalis jų dėl sutrešimo turės būti keičiamos naujomis.
VIDUS: Daugeliui diskusijos dalyvių atrodė, kad turėtų būti išsaugota vidaus autentika, todėl šiltinti pastatą iš išorės.
LANGAI: Sinagogos langų dydis ir autentiškumas suprantamas tik esant pastato viduje. Iš išorės jie neatrodo nei ypatingi, nei dideli.