
Naujausios
Žmogiškumo išbandymas: kodėl neįgali Lionytė išvaryta į gatvę?
Savaitę Žagarėje (Joniškio rajonas) netyla istorijos, sukėlusios diskusijas apie žmogiškumą, atgarsiai. Balandžio 8 dieną 70-metė neįgali Lionytė buvo iškraustyta iš Savivaldybės socialinio būsto – į gatvę. Jai formaliai pasiūlyta važiuoti į krizių centrą Joniškyje, tačiau įsibaiminusi moteris nesutiko.
Prievarta neįmanoma, tai – žmogaus teisių pažeidimas, teigia valdininkai. „O negebančio savimi tinkamai pasirūpinti asmens gyvenimas gatvėje – ne pažeidimas?"– suūžė gyventojai.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Lionytės gyvenimas
Lionytė – augalota, stipri moteris, kuri galėtų panešti nemenką maišą, tačiau mąstymas vaiko, o elgesys – ne visada suprantamas.
Ji – dažna renginių ir pamaldų lankytoja. Be jos šventoriuje iš maišo traukiamų ir už kelis skambančius parduodamų kadagių šakelių neįsivaizduojama Verbų šventė.
Jaunesnė būdama Lionytė važiuodavo į Tyrelio pelkę spanguolių rinkti ar į Latvijos miškus grybauti. Pramoko latviškai šnekėti. Surinktą gėrį ne tik pati valgė, bet ir parduodavo, prisidurdama pinigų.
Sako, jauna būdama ėjusi tarnauti. Galbūt taip vadina talkas ar pagalbą darbuose vyresniems miestelio gyventojams. Iš parko susirinkusi parsiveža sausuolių kūrenti, nevartoja alkoholio. Ji gimė mažesnio intelekto, bet nėra neveiksni.
Nakvojo lauke ir tualete
Pagyvenusi moteris lygiai savaitę blaškėsi po Žagarę, naktis balandžio mėnesį, kai žemę balino šalna, praleisdama stotyje ant suolelio ar užsibarikadavusi lauko tualete, baimindamasi būti suimta ir išvežta. Taip jai atrodė.
Taip ji praėjusį sekmadienį kalbėjo žurnalistei.
„Jie išnešė viską. Mano, mamos, brolio nuotraukas nuo sienų. Norėčiau atgauti. Tik medinį kryželį, kurį kadaise kunigas Gustavas Gudanavičius pašventino, spėjau išsinešti“, – rodė Lionytė, ištraukusi brangų daiktą iš plastikinio maišo.
Skundėsi kaimynai
Iš vieno beveik 30 kvadratinių metrų kambario buto Žagarėje moteris buvo iškeldinta balandžio 8 dieną teismo sprendimu, pažeidusi Joniškio rajono savivaldybės būsto nuomos tvarkos aprašo nuostatas ir sutartį: turėjo 10,7 euro (!) skolą, butą pavertė atliekų konteineriu.
Dėl pastarosios problemos kaimynai dar 2014 metais keletą kartų kreipėsi į seniūniją, rašė raštus rajono Socialinio būsto fondo skirstymo komisijai. Žmonės skundėsi gretimo buto gyventojos netvarkingumu, sklindančiais kvapais, galimu parazitų užkratu, būsto nepriežiūra.
Lionytei buvo išjungta elektra. Liudyta, kad ji kieme pylė fekalijas, lauke ant laužo virdavo maistą, degino plastiką.
Prikrovė priekabą šiukšlių
Iškraustymą iš buto stebėjo teismo sprendimo vykdytojas antstolis, policija, seniūnas. Moteris nerėkė, nesidraskė, tik bandė vis pasiimti maišelius su daiktais, ir vėl padėdavo ant žemės, lyg neapsisprendusi.
Kaimynams piktokai pažadėjo „vaidentis“, o seniūnui sakė: „Žinau, kad meras yra geras žmogus.“ Tačiau kalbinama važiuoti į Joniškio krizių centrą-nakvynės namus, abejojo, svyravo, galiausiai – atsisakė. Norinti gyventi Žagarėje. Kur gyveno mama, kur jos kapas, kur užaugo ir tiek metų praleido pati.
„Mano butelis...“ – rypavo moteris, niekaip neįtikinama pareigūnų, kad butas nėra jos nuosavybė.
Darbininkai iškuopė ir prikrovė traktoriaus priekabą šiukšlių: nešvarių darbužių, skudurų, maišų.
Netrukus po to moteris išėjo jai vienai žinomais keliais. Vėliau ją matė, apsirengusią keliais sluoksniais beveik visus turimus drabužius, sėdinėjančią ant suolelių. Kažkas davė sauso maisto, kažkas – karštos sriubos. Kažkas iškvietė policiją, pamatę žmogų, miegantį gatvėje. Nuo uniformuotų pareigūnų moteris pasislėpė.
Užjaučiantieji Lionytę nerimavo: kaip galima taip beširdiškai žmogų išvaryti?..
Gelžbetoninės įstatymo frazės
„Šiaulių kraštas“ to paties paklausė Joniškio rajono savivaldybės Infrastruktūros skyriaus vedėjo Arūno ADOMAIČIO.
– Kodėl iškeldinta moteris atsidūrė gatvėje ir jai nesuteikta pastogė?
Valdininkas pacitavo įstatymą. Gelžbetoninės frazės teigia: kai sutartis nutraukiama nuomininkui pažeidus socialinio būsto nuomos sutarties sąlygas, jis gali būti įrašytas į sąrašus, turinčių teisę į paramą būstui išsinuomoti, tik praėjus 5 metams nuo būsto praradimo.
– Moteriai siūlėme laikinai apsigyventi Nakvynės namuose, kur socialinė darbuotoja padėtų susitvarkyti dokumentus ir siūlytų įsikurti socialinės globos namuose. Bet ji nesutinka, o asmens priverstinis nugabenimas, pristatymas į gydymo įstaigą ar nakvynės namus negalimas, – sakė vedėjas. – Šiuo metu moteris yra veiksni, todėl pati sprendžia, kur jai gyventi ir kokiomis siūlomomis paslaugomis pasinaudoti.
Gyventojai tokio įstatymo nesupranta
Vietos gyventojai valdininko paaiškinimo nesupranta: ne vienas redakcijai sakė, kad galvojant apie tokio žmogaus iškraustymą reikėjo iš anksto ją įtikinėti, kad vyktų į nakvynės ar senelių namus, ir tol, kol sutiks. Juk lauke ji gali mirti.
„Bet kaip tą padaryti?“ – bejėgiškai „Šiaulių krašto“ klausė Žagarės seniūnas Alvydas Urbonas. Jis po iškraustymo moters ieškojo. Įtarė, kad kai kurių žmonių gali būti slepiama. Galbūt net įtikinėjama, kad uždarys į durnyną, taip darant meškos paslaugą.
Geriausia rasti nuošalesnį būstą
„Šiaulių krašto“ kalbinta VšĮ Joniškio psichikos sveikatos centro direktorė psichiatrė Vaida Činčienė manė, kad išeitys galėtų būti tokios: vis dėlto įkalbėti moterį važiuoti į Krizių centrą-nakvynės namus arba skubiai ieškoti būsto vietoje, atskirai nuo kaimynų, kas būtų jai pačiai priimtiniau. Toks žmogus, per daugelį metų susikūręs savą gyvenimo ritmą ir pobūdį, nenori nieko keisti, ir jai gali būti labai sudėtinga tai daryti. Kol pati yra pakankamai fiziškai stipri, padedama aplinkinių gali gyventi jai vienai priimtinu būdu, padedama socialinių darbuotojų.
Pavyzdžių yra toje pačioje seniūnijoje. Kai per praėjusių metų Kalėdas sudegė panašaus intelekto šeimos, dėl mažo ūgio vadinamos „coliukais“, būstas Žiurių kaime, juos į kitus namus Veršiuose sutiko įleisti viena žagarietė. Krizių centre jie išbuvo tik pirmą parą ar dvi. Į namus veržėsi, nes liko gyvuliai.
Laiminga istorijos atomazga
Po savaitės klajonių gatvėse į renginį atėjusią Lionytę užkalbino Kultūros centro darbuotojos. Susirūpinusios moterys paskambino klebonui. Kunigas Marius Dyglys moteriai suteikė būstą senoje klebonijoje, sekmadienį už ją aukojo mišias. Butelyje ji išbuvo tris paras. Pirmąją ištisai pramiegojo.
Pirmadienio pavakare Lionytė pati atėjo į seniūniją, panorusi važiuoti į Joniškio nakvynės namus, nes kaimynės ją apstojusios.
„Ši istorija – gera pamoka visiems, taip pat ir man, ir mūsų žmogiškumo išbandymas, atskleidžiantis, koks formalus valdžios požiūris į žmogų“, – sakė klebonas M. Dyglys.
Autorės nuotr.
MALDA: Sekmadienį Lionytė meldėsi Barborai Senosios Žagarės bažnyčioje.
BRANGIAUSIAS: Lionytė rodo medinį kryželį, brangiausią daiktą, kurį iškraustoma iš buto spėjo išsinešti su savimi.
Savivaldybės nuotr.
ŠIUKŠLĖS: Iš socialinio buto darbininkai išvežė priekabą šiukšlių, kurios gyventojai turbūt atrodė sukauptas turtas.
ĮTARIMAS: Seniūnas Alvydas Urbonas įtaria, kad kai kurios Lionytės pažįstamos ją slapstė ir galėjo primokyti, esą, bus išvežta į durnyną.
PAMOKA: Ši istorija – gera žmogiškumo pamoka visiems, sako klebonas Marius Dyglys.
IŠEITYS: Psichiatrė Vaida Činčienė matė dvi išeitis – įkalbėti žmogų vykti į nakvynės namus arba – geriausia – apgyvendinti būste nuošaliau nuo kaimynų, kur padedama kitų ji gali gyventi sau vienai priimtinu būdu.
Redakcijos archyvo nuotr.
ARGUMENTAI: Savivaldybės Infrastruktūros skyriaus vedėjas Arūnas Adomaitis sako, kad moteriai pasiūlyta važiuoti į nakvynės namus, tačiau ji atsisakė, o kadangi yra veiksni, pati gali spręsti, kuriuos siūlymus priimti.