
Naujausios
Anksčiau pinigus užvaldydavo treninguoti, dabar – kostiumuoti
Korupciją Lietuvoje skatina giminystė, partiškumas, lietuvių geraširdiškumas ir noras padėti, per menka kontrolė. Tokios išvados pateiktos Kelmėje įvykusiame renginyje „Korupcijos prevencija Kelmės rajone. Ar galime kažką pakeisti? Faktai. Sprendimai. Įžvalgos“. Pranešimus skaitė Specialiųjų tyrimų, Finansinių nusikaltimų tyrimų, Policijos departamento specialistai, Lietuvos pramonininkų konfederacijos atstovai.
Apžvelgtos korupcijos prasme rizikingiausios sritys: vaistų pramonė, įdarbinimas, viešieji pirkimai, ūkio subjektų veikla.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Viešiesiems pirkimams trūksta kontrolės
2014 metais Lietuvoje įvyko 746 tūkstančiai viešųjų pirkimų. Tačiau įvertinti iš jų 258, 5 sandoriai patikrinti kompleksiškai. Tai rodo labai menkas galimybes įvertinti viešuosius pirkimus. O kontrolės deficitas sudaro sąlygas piktnaudžiavimams.
Tokius faktus ir išvadas pateikė Specialiųjų tyrimų tarnybos Viešųjų ryšių skyriaus vyresnioji specialistė Jurgita Razmytė, apžvelgusi korupcijos atžvilgiu rizikingiausias sritis: vaistų pramonę, įdarbinimą, viešuosius pirkimus, ūkio subjektų veiklą, atliekų tvarkymą.
Pasak pranešėjos, korumpuotumą liudija nebūtinai duotas kyšis. Kyšį galima pakeisti susitarimu – už paslaugą atsilyginti paslauga, gražiomis atostogomis, veltui atliktais darbais ir kt.
Penktadalis neteisėtų sandorių yra susiję su viešaisiais pirkimais. Tai korupcijos atžvilgiu pažeidžiamiausia sritis. Kai kurie ūkio subjektai net nedalyvauja konkursuose, nes netiki jų skaidrumu. Neretai pasitaiko atvejų, kai viešuosius pirkimus organizuojantys asmenys savo iniciatyva ar Savivaldybių vadovų paveikti pakoreguoja konkurso sąlygas, kad jos tiktų tik vienam jiems artimam tiekėjui, pakeičia technines specifikacijas, pareikalauja sertifikato, kurio neturės konkurentai.
Dėl neskaidrių viešųjų pirkimų kartais prarandama galimybė nupirkti kokybišką produktą. Kartais patiriami milijoniniai nuostoliai. Turint omenyje, kad pavyzdžiui 2014 metais viešųjų pirkimų apyvarta siekė 4 milijardus eurų.
„Pati viešųjų pirkimų sistema nėra korumpuota. Korumpuoti asmenys, susiję su viešaisiais pirkimais. Viešųjų pirkimų komisijų pirmininkai ir jų pavaduotojai, Savivaldybių viešųjų pirkimų skyrių vedėjai turi būti itin atsparūs korupcijai,“ – sakė J. Razmytė.
Kur kvepia nauda, ten – korupcija
Sąlygos korupcijai sudaromos ir prižiūrint bei kontroliuojant ūkio subjektus. Pavyzdžiui, labai ilgos ir sudėtingos užsieniečių įdarbinimo procedūros. Jeigu nori greičiau susitvarkyti reikalus kyla pagunda duoti kyšį. Apeiti įstatymus skatina ir perdėta kontrolė. Norėdamas ramiai gyventi verslininkas kartais duoda kyšius.
Neatspari korupcijai atliekų tvarkymo sritis. Pavyzdžiui, 2013 metais buvo daug suklastotų dokumentų. Už atliekų tvarkymą paimami pinigai, tačiau atliekos netvarkomos. Pavojingos atliekos tampa nepavojingomis ir panašiai.
Į atliekų tvarkymo sritį daug investuojama. Iki 2020 metų bus remiama ši sritis. Tikėtina, jog atsiras ir tas lėšas norinčių „įsisavinti“.
Lietuvoje korupcijos kvapą turi netgi žmonių įdarbinimas valstybės tarnyboje. Dažniausia įdarbinimas yra ne kas kita kaip politinis palaikymas, taip vadinamas nepotizmas. Ši sritis užima trečią vietą pagal korumpuotumą po kyšininkavimo ir papirkimo.
Į atsakingus valstybės postus dažniausiai priimami savi, lojalūs valdžiai tos pačios partijos atstovai, neatsižvelgiant į jų gebėjimus bei kompetenciją. Kartais dėl darbo vietos saviems netgi atleidžiamas geras specialistas, ypač, jeigu jis nelojalus valdžiai. Priėmus savus, vėliau jais galima manipuliuoti, nes šie žmonės jaus dėkingumą už paslaugą ir darys viską, kas bus liepiama.
„Kartais bendrapartiečiams netgi sukuriamos pareigybės iš debesų. Pavyzdžiui, verslo įmonė rinktųsi kuo kompetentingesnį specialistą, kuris uždirbtų įmonei pinigus, nes pinigai nekrenta iš dangaus. Valstybės tarnyboje pinigai semiami tarsi iš aukso puodo. Juos mokame visi, o naudą gauna kas nors vienas.“
Panašiai atsitinka ir su giminaičiais. Pats giminystės ryšys savaime nėra blogis. Tačiau, jeigu įdarbinant prioritetas atiduodamas giminaičiui, neatsižvelgiant į jo kompetenciją, tai jau korupcija. Suprantamas lietuvio būdo bruožas – geraširdiškumas, noras padėti. Tačiau padedant vienam žmogui, neretai kenčia visas kolektyvas, nes tenka dirbti už giminaitį.
Kuo skiriasi „berniukai“ nuo inteligentų?
Specialiųjų tyrimų tarnybos Šiaulių valdybos Korupcijos prevencijos poskyrio viršininkė Rita Šikšnienė svarstė, jog visuomenė labiau mėgsta, kai Savivaldybių atstovus išveda su antrankiais. Jiems priimtinesnis baudžiamasis persekiojimas.
Ir tai natūralu, nes žmonės palygina: „Anksčiau, nepriklausomybės pradžioje, pinigus užvaldyti siekė treninguoti berniukai. Dabar – didžiules Europos paramos sumas siekia užvaldyti kostiumuoti inteligentai.“
Tačiau visuomenė pati galėtų kovoti su korupcija ir padėti tai daryti institucijoms. Savivaldybių antikorupcijos komisijose trečdalis narių turėtų būti iš visuomenės.
Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos Neteisėtos paramos prevencijos ir tyrimo valdybos viršininkas Rolandas Šlepetys tvirtino, jog viešojo sektoriaus ir verslo korupciniai ryšiai gimdo finansinius nusikaltimus.
Jeigu ūkio subjektas įgyja atsidėkojančiojo reputaciją, manoma, jog su juo verta prasidėti. Tuomet galima tik jam vienam sukurti specifikacijas, falsifikuoti dokumentus, nesilaikyti apskaitos principų, kad jis, o ne kas kitas laimėtų viešuosius pirkimus. Tai apgaulė – veiksmas, kuriuo siekiama įgyti neteisėtą ir nepelnytą pranašumą prieš kitus.
Dažniausia teisinamasi, kad visi šiandien taip gyvena, visi kombinuoja, tik buldozeris verčia nuo savęs. Kiti visi – į save.
Autorės nuotr.
KOREKCIJOS: Specialiųjų tyrimų tarnybos Viešųjų ryšių skyriaus vyresnioji specialistė Jurgita Razmytė tvirtino, jog korumpuotuose viešuosiuose pirkimuose reikalavimai pakoreguojami taip, kad tiktų tik tai bendrovei, su kuria sieja tam tikri ryšiai.
PARAMA: Specialųjų tyrimų tarnybos Šiaulių poskyrio viršininkė Rita Šikšnienė sakė, jog kovoje su korupcija labai reikalinga visuomenės parama.
REPUTACIJA: Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybosNeteisėtos paramos prevencijos ir tyrimo valdybos viršininkas Rolandas Šlepetys pateikė pavyzdį, jog nedidelėse savivaldybėse kai kurie verslininkai susikuria atsidėkojančiojo reputaciją ir laimo konkursus.