Anksčiau pinigus užvaldydavo treninguoti, dabar – kostiumuoti

Anksčiau pinigus užvaldydavo treninguoti, dabar – kostiumuoti

Anks­čiau pi­ni­gus už­val­dy­da­vo tre­nin­guo­ti, da­bar – kos­tiu­muo­ti

Ko­rup­ci­ją Lie­tu­vo­je ska­ti­na gi­mi­nys­tė, par­tiš­ku­mas, lie­tu­vių ge­ra­šir­diš­ku­mas ir no­ras pa­dė­ti, per men­ka kont­ro­lė. To­kios iš­va­dos pa­teik­tos Kel­mė­je įvy­ku­sia­me ren­gi­ny­je „Ko­rup­ci­jos pre­ven­ci­ja Kel­mės ra­jo­ne. Ar ga­li­me kaž­ką pa­keis­ti? Fak­tai. Spren­di­mai. Įž­val­gos“. Pra­ne­ši­mus skai­tė Spe­cia­lių­jų ty­ri­mų, Fi­nan­si­nių nu­si­kal­ti­mų ty­ri­mų, Po­li­ci­jos de­par­ta­men­to spe­cia­lis­tai, Lie­tu­vos pra­mo­ni­nin­kų kon­fe­de­ra­ci­jos at­sto­vai.

Apž­velg­tos ko­rup­ci­jos pra­sme ri­zi­kin­giau­sios sri­tys: vais­tų pra­mo­nė, įdar­bi­ni­mas, vie­šie­ji pir­ki­mai, ūkio su­bjek­tų veik­la.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Vie­šie­siems pir­ki­mams trūks­ta kont­ro­lės

2014 me­tais Lie­tu­vo­je įvy­ko 746 tūks­tan­čiai vie­šų­jų pir­ki­mų. Ta­čiau įver­tin­ti iš jų 258, 5 san­do­riai pa­tik­rin­ti komp­lek­siš­kai. Tai ro­do la­bai men­kas ga­li­my­bes įver­tin­ti vie­šuo­sius pir­ki­mus. O kont­ro­lės de­fi­ci­tas su­da­ro są­ly­gas pikt­nau­džia­vi­mams.

To­kius fak­tus ir iš­va­das pa­tei­kė Spe­cia­lių­jų ty­ri­mų tar­ny­bos Vie­šų­jų ry­šių sky­riaus vy­res­nio­ji spe­cia­lis­tė Jur­gi­ta Raz­my­tė, ap­žvel­gu­si ko­rup­ci­jos at­žvil­giu ri­zi­kin­giau­sias sri­tis: vais­tų pra­mo­nę, įdar­bi­ni­mą, vie­šuo­sius pir­ki­mus, ūkio su­bjek­tų veik­lą, at­lie­kų tvar­ky­mą.

Pa­sak pra­ne­šė­jos, ko­rum­puo­tu­mą liu­di­ja ne­bū­ti­nai duo­tas ky­šis. Ky­šį ga­li­ma pa­keis­ti su­si­ta­ri­mu – už pa­slau­gą at­si­ly­gin­ti pa­slau­ga, gra­žio­mis ato­sto­go­mis, vel­tui at­lik­tais dar­bais ir kt.

Penk­ta­da­lis ne­tei­sė­tų san­do­rių yra su­si­ję su vie­šai­siais pir­ki­mais. Tai ko­rup­ci­jos at­žvil­giu pa­žei­džia­miau­sia sri­tis. Kai ku­rie ūkio su­bjek­tai net ne­da­ly­vau­ja kon­kur­suo­se, nes ne­ti­ki jų skaid­ru­mu. Ne­re­tai pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai vie­šuo­sius pir­ki­mus or­ga­ni­zuo­jan­tys as­me­nys sa­vo ini­cia­ty­va ar Sa­vi­val­dy­bių va­do­vų pa­veik­ti pa­ko­re­guo­ja kon­kur­so są­ly­gas, kad jos tik­tų tik vie­nam jiems ar­ti­mam tie­kė­jui, pa­kei­čia tech­ni­nes spe­ci­fi­ka­ci­jas, pa­rei­ka­lau­ja ser­ti­fi­ka­to, ku­rio ne­tu­rės kon­ku­ren­tai.

Dėl ne­skaid­rių vie­šų­jų pir­ki­mų kar­tais pra­ran­da­ma ga­li­my­bė nu­pirk­ti ko­ky­biš­ką pro­duk­tą. Kar­tais pa­ti­ria­mi mi­li­jo­ni­niai nuo­sto­liai. Tu­rint ome­ny­je, kad pa­vyz­džiui 2014 me­tais vie­šų­jų pir­ki­mų apy­var­ta sie­kė 4 mi­li­jar­dus eu­rų.

„Pa­ti vie­šų­jų pir­ki­mų sis­te­ma nė­ra ko­rum­puo­ta. Ko­rum­puo­ti as­me­nys, su­si­ję su vie­šai­siais pir­ki­mais. Vie­šų­jų pir­ki­mų ko­mi­si­jų pir­mi­nin­kai ir jų pa­va­duo­to­jai, Sa­vi­val­dy­bių vie­šų­jų pir­ki­mų sky­rių ve­dė­jai tu­ri bū­ti itin at­spa­rūs ko­rup­ci­jai,“ – sa­kė J. Raz­my­tė.

Kur kve­pia nau­da, ten – ko­rup­ci­ja

Są­ly­gos ko­rup­ci­jai su­da­ro­mos ir pri­žiū­rint bei kont­ro­liuo­jant ūkio su­bjek­tus. Pa­vyz­džiui, la­bai il­gos ir su­dė­tin­gos už­sie­nie­čių įdar­bi­ni­mo pro­ce­dū­ros. Jei­gu no­ri grei­čiau su­si­tvar­ky­ti rei­ka­lus ky­la pa­gun­da duo­ti ky­šį. Apei­ti įsta­ty­mus ska­ti­na ir per­dė­ta kont­ro­lė. No­rė­da­mas ra­miai gy­ven­ti vers­li­nin­kas kar­tais duo­da ky­šius.

Neats­pa­ri ko­rup­ci­jai at­lie­kų tvar­ky­mo sri­tis. Pa­vyz­džiui, 2013 me­tais bu­vo daug su­klas­to­tų do­ku­men­tų. Už at­lie­kų tvar­ky­mą pai­ma­mi pi­ni­gai, ta­čiau at­lie­kos ne­tvar­ko­mos. Pa­vo­jin­gos at­lie­kos tam­pa ne­pa­vo­jin­go­mis ir pa­na­šiai.

Į at­lie­kų tvar­ky­mo sri­tį daug in­ves­tuo­ja­ma. Iki 2020 me­tų bus re­mia­ma ši sri­tis. Ti­kė­ti­na, jog at­si­ras ir tas lė­šas no­rin­čių „įsi­sa­vin­ti“.

Lie­tu­vo­je ko­rup­ci­jos kva­pą tu­ri ne­tgi žmo­nių įdar­bi­ni­mas vals­ty­bės tar­ny­bo­je. Daž­niau­sia įdar­bi­ni­mas yra ne kas ki­ta kaip po­li­ti­nis pa­lai­ky­mas, taip va­di­na­mas ne­po­tiz­mas. Ši sri­tis uži­ma tre­čią vie­tą pa­gal ko­rum­puo­tu­mą po ky­ši­nin­ka­vi­mo ir pa­pir­ki­mo.

Į at­sa­kin­gus vals­ty­bės po­stus daž­niau­siai prii­ma­mi sa­vi, lo­ja­lūs val­džiai tos pa­čios par­ti­jos at­sto­vai, neat­siž­vel­giant į jų ge­bė­ji­mus bei kom­pe­ten­ci­ją. Kar­tais dėl dar­bo vie­tos sa­viems ne­tgi at­lei­džia­mas ge­ras spe­cia­lis­tas, ypač, jei­gu jis ne­lo­ja­lus val­džiai. Priė­mus sa­vus, vė­liau jais ga­li­ma ma­ni­pu­liuo­ti, nes šie žmo­nės jaus dė­kin­gu­mą už pa­slau­gą ir da­rys vis­ką, kas bus lie­pia­ma.

„Kar­tais bend­ra­par­tie­čiams ne­tgi su­ku­ria­mos pa­rei­gy­bės iš de­be­sų. Pa­vyz­džiui, vers­lo įmo­nė rink­tų­si kuo kom­pe­ten­tin­ges­nį spe­cia­lis­tą, ku­ris už­dirb­tų įmo­nei pi­ni­gus, nes pi­ni­gai ne­kren­ta iš dan­gaus. Vals­ty­bės tar­ny­bo­je pi­ni­gai se­mia­mi tar­si iš auk­so puo­do. Juos mo­ka­me vi­si, o nau­dą gau­na kas nors vie­nas.“

Pa­na­šiai at­si­tin­ka ir su gi­mi­nai­čiais. Pats gi­mi­nys­tės ry­šys sa­vai­me nė­ra blo­gis. Ta­čiau, jei­gu įdar­bi­nant prio­ri­te­tas ati­duo­da­mas gi­mi­nai­čiui, neat­siž­vel­giant į jo kom­pe­ten­ci­ją, tai jau ko­rup­ci­ja. Sup­ran­ta­mas lie­tu­vio bū­do bruo­žas – ge­ra­šir­diš­ku­mas, no­ras pa­dė­ti. Ta­čiau pa­de­dant vie­nam žmo­gui, ne­re­tai ken­čia vi­sas ko­lek­ty­vas, nes ten­ka dirb­ti už gi­mi­nai­tį.

Kuo ski­ria­si „ber­niu­kai“ nuo in­te­li­gen­tų?

Spe­cia­lių­jų ty­ri­mų tar­ny­bos Šiau­lių val­dy­bos Ko­rup­ci­jos pre­ven­ci­jos po­sky­rio vir­ši­nin­kė Ri­ta Šikš­nie­nė svars­tė, jog vi­suo­me­nė la­biau mėgs­ta, kai Sa­vi­val­dy­bių at­sto­vus iš­ve­da su ant­ran­kiais. Jiems priim­ti­nes­nis bau­džia­ma­sis per­se­kio­ji­mas.

Ir tai na­tū­ra­lu, nes žmo­nės pa­ly­gi­na: „Anks­čiau, ne­prik­lau­so­my­bės pra­džio­je, pi­ni­gus už­val­dy­ti sie­kė tre­nin­guo­ti ber­niu­kai. Da­bar – di­džiu­les Eu­ro­pos pa­ra­mos su­mas sie­kia už­val­dy­ti kos­tiu­muo­ti in­te­li­gen­tai.“

Ta­čiau vi­suo­me­nė pa­ti ga­lė­tų ko­vo­ti su ko­rup­ci­ja ir pa­dė­ti tai da­ry­ti ins­ti­tu­ci­joms. Sa­vi­val­dy­bių an­ti­ko­rup­ci­jos ko­mi­si­jo­se treč­da­lis na­rių tu­rė­tų bū­ti iš vi­suo­me­nės.

Fi­nan­si­nių nu­si­kal­ti­mų ty­ri­mų tar­ny­bos Ne­tei­sė­tos pa­ra­mos pre­ven­ci­jos ir ty­ri­mo val­dy­bos vir­ši­nin­kas Ro­lan­das Šle­pe­tys tvir­ti­no, jog vie­šo­jo sek­to­riaus ir vers­lo ko­rup­ci­niai ry­šiai gim­do fi­nan­si­nius nu­si­kal­ti­mus.

Jei­gu ūkio su­bjek­tas įgy­ja at­si­dė­ko­jan­čio­jo re­pu­ta­ci­ją, ma­no­ma, jog su juo ver­ta pra­si­dė­ti. Tuo­met ga­li­ma tik jam vie­nam su­kur­ti spe­ci­fi­ka­ci­jas, fal­si­fi­kuo­ti do­ku­men­tus, ne­si­lai­ky­ti ap­skai­tos prin­ci­pų, kad jis, o ne kas ki­tas lai­mė­tų vie­šuo­sius pir­ki­mus. Tai ap­gau­lė – veiks­mas, ku­riuo sie­kia­ma įgy­ti ne­tei­sė­tą ir ne­pel­ny­tą pra­na­šu­mą prieš ki­tus.

Daž­niau­sia tei­si­na­ma­si, kad vi­si šian­dien taip gy­ve­na, vi­si kom­bi­nuo­ja, tik bul­do­ze­ris ver­čia nuo sa­vęs. Ki­ti vi­si – į sa­ve.

Au­to­rės nuo­tr.

KO­REK­CI­JOS: Spe­cia­lių­jų ty­ri­mų tar­ny­bos Vie­šų­jų ry­šių sky­riaus vy­res­nio­ji spe­cia­lis­tė Jur­gi­ta Raz­my­tė tvir­ti­no, jog ko­rum­puo­tuo­se vie­šuo­siuo­se pir­ki­muo­se rei­ka­la­vi­mai pa­ko­re­guo­ja­mi taip, kad tik­tų tik tai bend­ro­vei, su ku­ria sie­ja tam tik­ri ry­šiai.

PA­RA­MA: Spe­cia­lų­jų ty­ri­mų tar­ny­bos Šiau­lių po­sky­rio vir­ši­nin­kė Ri­ta Šikš­nie­nė sa­kė, jog ko­vo­je su ko­rup­ci­ja la­bai rei­ka­lin­ga vi­suo­me­nės pa­ra­ma.

RE­PU­TA­CI­JA: Fi­nan­si­nių nu­si­kal­ti­mų ty­ri­mų tar­ny­bos­Ne­tei­sė­tos pa­ra­mos pre­ven­ci­jos ir ty­ri­mo val­dy­bos vir­ši­nin­kas Ro­lan­das Šle­pe­tys pa­tei­kė pa­vyz­dį, jog ne­di­de­lė­se sa­vi­val­dy­bė­se kai ku­rie vers­li­nin­kai su­si­ku­ria at­si­dė­ko­jan­čio­jo re­pu­ta­ci­ją ir lai­mo kon­kur­sus.