
Naujausios
Devyniasdešimtmetei netrūksta veiklos ir užsiėmimų
Gražina Giedrienė iš Tytuvėnų neseniai sulaukusi 90 metų, džiaugėsi, jog gyva ir jos dvynė sesuo Mira, gyvenanti Panevėžyje.
Ilgaamžė tvirtino negalinti sėdėti rankų sudėjusi. Kai ką nors veikia, sunkūs prisiminimai, kurių pasitaikė, kaip ir kiekvieno žmogaus gyvenime, tarytum atsitolina.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Gražina Giedrienė, Tytuvėnuose gyvenanti kelis dešimtmečius, save jau vadina tikra tytuvėniške, nors yra kilusi nuo Panevėžio.
G. Giedrienės tėvai buvo žemdirbiai, gyveno prie Panevėžio, Lėvens upės. Buvo kaimynai, tik iš skirtingų kaimų šeimon suėję.
„Mano tėtis Kazys Koncė buvo Lietuvos kariuomenės savanoris, kaip ir dar du jo broliai. Valstybė už savanorystę jam skyrė 10 hektarų žemės – penkis hektarus dirbamos, tiek pat – miško. Sukūręs šeimą, tėvas prisiruošė statybinės medžiagos, Panevėžyje pasistatė namą. Turėjo arklį, vežimaitį. Ten ir mudvi su dvyne sese Mira 1926 metais gimėme“, – prisiminimai liete liejosi.
Tėvas, pasak G. Giedrienės, nenorėjęs būti miestiečiu, jį traukė prie žemės. Todėl visą turtą, užgyventą Panevežyje, pardavė ir 1928 metais išsikėlė į Joniškėlį.
„Tėvas ten įsidarbino žemės ūkio mokykloje buhalteriu, o mamutė – ūkininkavo. Vėl statėsi gryčią, tvartą, klojimą, klėtį, prisipirko gyvulių. Po poros metų šeima vėl iš karto pagausėjo dvynukais Aldona ir Vytautu. Bet peršalęs 1933 metais tėvas susirgo pleuritu ir nebepakilo. Mamutė, viena nepajėgdama ūkininkauti, po metų ištekėjo už gerokai jaunesnio vyro. Šeima dar pagausėjo – mes sesės Julės ir brolio Petro sulaukėme, ir jie dar gyvi“, – pasakojo Gražina Giedrienė.
Vyriausioms dvynėms gyvenimas buvo labai nelengvas. Tik iš mokyklos – ir prie mažesnių vaikų. G. Giedrienė labai norėjo mokytis. Todėl, baigusi pradžios mokyklą, buvo įstojusi į Joniškėlio gimnaziją. Tačiau jos mokslams pasipriešino patėvis. Ir tik mamutės dėka Gražinai pavyko baigti mokytis žemės ūkio mokykloje buities darbų fakultetą. Vėliau, žemės ūkio mokyklą reorganizavus į technikumą, G. Giedrienė ten įgijo plataus profilio laukininko agronomo specialybę.
„Technikume susipažinau su būsimu vyru Alfonsu Giedriu, kuris mokėsi mechanikos. Susituokę, persikėlėme į Joniškio rajono Jakiškių žemės ūkio mokyklą. Aš mokiau moksleivius agronomijos, vyras – mechanikos. Dideliam mūsų džiaugsmui, susilaukėme dukros Vidos, pas kurią ir dabar gyvenu. Labai abu vaikų norėjome“, – sakė Gražina Giedrienė.
Jaunai porai sėslaus gyvenimo nebuvo žadėta. Teko keltis į Viekšnių žemės ūkio mokyklą, vėliau – į Raseinius. Galiausiai, 1961 metais, atsidūrė Tytuvėnuose ir liko. Abu turėjo darbus, dėstė žemės ūkio technikume, o ponia Gražina – dar ir mokykloje, augino tris dukras, statėsi namus. Drauge praleido 57 darnius metus.
„Mūsų gyvenimas nėra kažin koks išskirtinis, tačiau mūsų tėvų ir senelių, artimų giminaičių – tikrai labai įdomus ir prasmingas“, – tvirtino Gražina Giedrienė.
Jos prosenelis draudimo laikotarpiu platino lietuvišką spaudą, buvo daraktorius, prie caro mokė lietuviškai savo vaikus kalbėti.
Vienas G. Giedrienės dėdė, tėvo brolis Alfonsas, buvo labai mokytas, du universitetus baigęs, prieškariu dirbo Lietuvos atstovybėje Berlyne. Kitas dėdė Antanas, rusams Lietuvą okupavus, valdė Panevėžio „Lietūkį“. Nuo neišvengiamos mirties ar geriausiu atveju – Sibiro, dėdė Antanas su šeima nusprendė bėgti į Vokietiją. Tačiau nebuvo praleistas pro sieną, nes vežėsi vos mėnesio dukrelę Virgutę. Teko mažylę palikti Panevėžyje, pas gimines, vieniems išvykti. Gražina Giedrienė negali nesijaudindama kalbėti apie dabartinius karo pabėgėlius. Jos įsitikinimu, reikia tuos vargšus žmones priimti be jokių kalbų, kaip kadaise ir lietuvių pabėgėliai buvo priimti svečiose šalyse.
Iš Vokietijos Antanas Koncė su žmona po šešerių metų išplaukė į Ameriką, ten apsigyveno, o jų dukra Virgutė taip ir augo Panevėžyje. Nenuspėjami gyvenimai. Kai Virgutė buvo studentė, tėvai išsireikalavo iškvietimo dukrai į Ameriką. Kelionėje mergina susipažino su kauniečiu Vingriu, vėliau – ir šeimą sukūrė. Jaunieji Vingriai apsistojo Detroite.
„Virgutę neilgai trukus pakvietė dirbti į radiją, „Lietuvos balsą iš Vašingtono“. Virginija Vingris žinias į Lietuvą perdavinėjo daugybę metų, paskutinioji iš radijo pasitraukė. O Lietuvai atgavus nepriklausomybę, grįžo į Lietuvą. Atsiėmė tėvų žemę ir iki šiol ūkininkauja netoli Ukmergės“, – dėdės šeimos istoriją pasakojo G. Giedrienė.
Tytuvėniškė džiaugėsi savo dukrų šeimomis, keturiais anūkais ir tiek pat proanūkių. Moteriai netrūksta veiklos. Mėgsta vąšeliu megzti papuošalus. Dar nueina pasimelsti į bažnyčią. Būtinai susitinka ir bendrauja su ištikimomis, laiko patikrintomis draugėmis, bendramintėmis.
„Jaunystėje yra tekę ir vaidinti, ir tautinius šokius šokti, chore dainuoti. Mano tėvelis buvo muzikantas, iš rankų armonikos, bajano nepaleisdavo. Dar labai mėgau keliauti. Išėjusi į pensiją, daugelį metų organizuodavau ekskursijas po Lietuvą tytuvėniškiams, aplankėme daug įdomių vietovių, kas metai nuvykdavome į atlaidus Keturnaujienos kaime“, – pasakojo.
Aktyvumo netrūko ir G. Giedrienės mamai. Ji Smetonos laikais buvo išrinkta moterų organizacijos pirmininke. Moteris buvo naginga: vėlė veltinius, siuvo nagines, siuvo, mezgė, siuvinėjo, audė. „Mama ir mane išmokė austi. Išvažiuodama į turgų, man, dar nedidelei, prisakydavo įvairių darbų: apmesti, į nytis siūlus suverti arba metrą audinio išausti. Audžiu kuo skubiausiai, kad dar liktų laiko ir pažaisti, palakstyti“, – šypsojosi.
Gražina Giedrienė pažįstamų dažnai yra vadinama gyvuoju ligonių angelu. Trejus metus slaugiusi seserį, vėliau – ir vyrą, tytuvėniškė dar prieš dešimtmetį lankydavo ligonius, kaip išgalėdama jiems padėdavo. Bet pati tvirtino apie savo ligas, negalias negalvojanti.
Pasak G. Giedrienės dukros Vidos Bagdonavičienės, jų giminėje nemažai ilgaamžių: „Mamos ilgaamžiškumo priežasčių yra ne viena, bet svarbiausiosios – aktyvumas, optimizmas, įvairūs užsiėmimai. Ji neleidžia sau liūdėti.“
Autorės nuotr.
GYVENIMAS: 90-metį perkopusi Gražina Giedrienė kupina optimizmo, geros nuotaikos, įvairiais užsiėmimais stengiasi į šalį vyti liūdnus prisiminimus.
DUKRA: 2007-aisiais likusi našlė, G. Giedrienė apsigyveno dukros Vidos Bagdonavičienės namuose Tytuvėnuose.
MEZGINIAI: Gražina Giedrienė mėgsta megzti papuošalus vąšeliu.
Asmeninės nuotr.
ISTORIJA: Gražina Giedrienė yra išsaugojusi daugybę senų, praeitį menančių nuotraukų, tarp kurių – ir jos artimiausi žmonės – tėvai.