
Naujausios
Moteris ir devyni ugniagesiai
40-metė Evelina Makejeva – Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 3-iosios komandos ugniagesė gelbėtoja. Dideliame vyriškame kolektyve ji – vienintelė moteris.
Smulkus sudėjimas ir nedidelis ūgis Evelinai netrukdo susidoroti su užduotimis – gelbėjimo operacijose ji lygi su kolegomis vyrais. Tačiau jei pagalbos vis dėlto prireiktų, ugniagesė žino: vyrai jai padės.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Kaip sekasi susitvarkyti su tarnybinėmis užduotimis, kuriose, visiems suprantama, reikalinga didelė fizinė jėga?
Evelina nusišypso: jei labai reikia, jėgų ekstremaliose situacijose atsiranda. Juolab kad sukarintoje struktūroje moterų fiziniai normatyvai lygiai tokie patys, kaip ir vyrų, taigi fizinis pasirengimas praktiškai nesiskiria.
„Darbe niekas į vyrus ir moteris neskirsto – visi esame gelbėtojai, taigi vienodai gerai privalome atlikti kiekvienam patikėtą darbą“, – sako ugniagesė.
Ji pripažįsta, kad moterų labai jau vyriškame ugniagesio gelbėtojo darbe mūsų šalyje – vis dar vos viena kita.
Tačiau padėtis, įsitikinusi Evelina, pamažu keičiasi. Jos nuomone, šiame darbe yra nemažai užduočių, kurioms reikia nebūtinai vyriškos fizinės jėgos, bet ir moteriško subtilumo.
„Gal gelbėtoja moteris ir negalės visko pakelti, panešti, bet gal ji galės sutvarstyti, suteikti psichologinę pagalbą nelaimės ištiktam žmogui“, – sako šiaulietė gelbėtoja.
Jos teigimu, tokioje priešgaisrinėje tarnyboje daugiau moterų tikrai praverstų. Tad ragina jaunas ištvermingas merginas pasvarstyti apie tokį darbą.
Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesių gretas kol kas vienintelė moteris pagražino tik šių metų sausio 15 dieną.
Puskarininkė E. Makejeva sako itin ekstremalių gelbėjimo operacijų, po kurių kaip sakoma, nei valgyti, nei miegoti nesinori, kol kas nepatyrė.
Tačiau žino: tokia diena neišvengiamai ateis.
„Jei jau pasirinkau tokį darbą, privalau susitaikyti, kad streso bus“, – teigia dviejų dukrų mama.
O jei jau nutiktų taip, kad tektų iš gaisravietės nešti kūnus... Evelina įsitikinusi, kad tokiu atveju emocijoms nepasiduotų, o įjungtų protą. Dirbtų savo darbą, tol, kol galėtų padėti.
Nors darbinė patirtis dar visai nedidelė, nerimo Evelinai patirti jau teko, kai prieš keletą savaičių 3-iosios komandos ugniagesiai gavo pranešimą apie pernykštės žolės gaisrą. Netrukus po pirmos žinios buvo gauta ir antra – esą nuo degančios žolės užsidegė gyvenamasis namas.
Evelina prisimena, tąsyk važiuodama į gaisravietę jautusi stresą. Tada pranešimas apie degantį namą nepasitvirtino.
Ne vienerius metus E. Makejeva dirbo Bendrojo pagalbos centro (BPC) Šiaulių skyriaus dispečere, taigi pranešimai apie gaisrus, į bėdą patekusius ir pagalbos reikalingus žmones jai buvo kasdienybė.
E. Makejeva prisimena tarnybą dabar jau panaikintame BPC Šiaulių skyriuje, ir žino, kokią didelę dalį skambinančiųjų telefonu 112 sudaro melagiai: antai vaikai skundžiasi prisvilusiais blynais arba teigia matantys gaisrą, girti asmenys nori išsikalbėti arba paieškoti kabliukų.
Per pilnatį suaktyvėja ligoniai: vieni jaučia dūmus, kiti žino esantys nuodijami, treti mato degant kaimyno namą. Tokios kalbos, pasak pašnekovės, alino, jau nekalbant apie sugaištas brangias minutes.
Panaikinus Šiauliuose BPC, E. Makejevai buvo pasiūlytas ugniagesės gelbėtojos darbas. 40-metė moteris ilgai nesvarstė – apie darbą priešgaisrinėje pagalvodavusi jau ir anksčiau.
„Darbo BPC patirtis padeda orientuotis dabartiniame darbe – juk kaip ir anksčiau ateinu į darbą ir laukiu... kažko, – teigia pareigūnė. – Pirmiau siųsdavau ugniagesius dirbti, o dabar pati vykstu į gaisrus.“
„Su vyrais dirbti yra gerai“, – šypsosi ugniagesė. Šmaikštauja esanti tarp jų pagerbta: kolegos niekada neužmiršta pasiteirauti, ar ji nepavargo, ar nenorėtų arbatos, ar pavalgė.
Pamainos vyrai, kurių net devynetas, E. Makejevai – ne tik kolegos, bet ir geri draugai.
Nors operacijų metu moteris sako nesijaučianti silpnesnė už juos, vis dėlto pakelti sunkias kopėčias arba gigantišką ugniagesio įrangą jėgų kartais pritrūksta.
„Jei mato, kad man sunkiau paimti, panešti, padėti, mano vyrai nelieka abejingi. Net prašyti nereikia, o ir laiko tam dažniausiai nėra – užtenka akių kontakto, – kolegas giria gelbėtoja. – Jaučiu jų globą.“
Vyrai ugniagesiai sako: moteris kolektyve verčia pasitempti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KOLEGOS: Vienintelė Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesė gelbėtoja Evelina ir jos kolegos. Nuotraukoje iš devynių pamainos vyrų – šešetas. Trys – išvykę.
PAREIGOS: Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 3-osios komandos ugniagesė gelbėtoja Evelina Makejeva patenkinta naujomis pareigomis, ir nieko keisti bent jau kol kas nenorėtų.
APRANGA: Ugniagesė jau išmoko apsirengimo pamoką. Evelina sako, kad apsirengti per 46 sekundes, kaip numato taisyklės, dabar jai juokų darbas.