
Naujausios
Ir geriausiai idėjai reikia rinkos
Šiauliuose šiemet padaugėjo asmenų, užsiimančių savarankiška ekonomine veikla. Bet įmonių koncentracija mieste mažai keičiasi, vienos įsikuria, kitos – užsidaro. Savivaldybė rengia programą paskatinti jaunimą steigti įmones. Šiemet tam skirti 26 tūkstančiai eurų. Ar jie gali pakeisti verslumo situaciją? Šalyje didžiausias verslumas yra pajūrio savivaldybėse, o iš didžiųjų miestų – Vilniuje.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Paramos nepanaudoja
Šiauliuose šių metų pradžioje, palyginti su 2015 metų pradžia, gyventojų, užsiimančių individualia veikla, padaugėjo 560. Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, praėjusių metų pradžioje tokių asmenų buvo 4 218, šiemet – 4 778.
Šiaulių miesto savivaldybė antrus metus taiko simbolinį 1 euro mokestį daugiau nei pusšimčiui verslo rūšių, kai dirbama su verslo patentu.
„Ar šis sprendimas turėjo įtakos verslui didėti, dar negalime atsakyti. Kai gausime visus duomenis pagal verslo rūšis, analizuosime“, – teigė „Šiaulių kraštui“ Kristina Šmidtienė, Savivaldybės Ekonomikos skyriaus vedėja.
Savivaldybė turi Smulkiojo verslo rėmimo fondą. Šiemet, kaip ir pernai, fondas sudaro 7,5 tūkstančio eurų. Bet pernai buvo panaudota tik 4,9 tūkstančio eurų. Negrąžintina parama suteikta iš viso 15 mažų ūkio subjektų,
Fondo lėšomis gali būti iš dalies dengiamos įmonių steigimo, darbuotojų konsultavimo, mokymo bei dalyvavimo kasmetinėje Šiaulių verslo parodoje išlaidos. Yra numatyta skirti lėšų nominacijoms už įgyvendintas verslo idėjas.
Pernai tik 4 įmonės paremtos dengiant dalį steigimosi išlaidų. Dėl šios paramos į Savivaldybę galima kreiptis per pusę metų nuo įmonės įsteigimo. Tokios paramos įmonės gavo iš viso už 416 eurų, o 4,47 tūkstančio eurų fondo lėšų panaudota paremti 11 įmonių dalyvavimą verslo parodoje.
Tikinama, jog dėl darbuotojų mokymo nesulaukta paraiškų, o visos, kurios atitiko fondo nuostatus, buvo patenkintos.
Pagal fondo nuostatus galima dengti apie 30 procentų mokymo išlaidų, bet ne daugiau nei 290 eurų.
Nuo idėjos konkursų link įmonių
Savivaldybė jaunimo verslumui skatinti šiemet skiria 26 tūkstančius eurų. Kaip lėšos bus panaudojamos, dar nėra galutinai nuspręsta.
„Šį mėnesį turėtume parengti naują jaunimo verslumo skatinimo programą“, – sakė K. Šmidtienė.
Orientuojamasi į žmones iki 29 metų ir į konkretų jų veiklos rėmimą: nuo idėjos iki jos realizavimo.
Svarstoma remti ne tik įmonės steigimą, bet ir veiklos pradžią. Tikslas, vedėjos žodžiais, būtų „atvesti įmonę iki verslo parodos, kurioje parodytų savo sukurtą produktą“.
„Verslo idėjų konkursai buvo daromi, bet kai klausi, kaip idėjos įgyvendintos – nieko nėra, – teigė vedėja. – Šiaulių verslo inkubatorius jaunus žmones konsultuoja, padeda rengti įmonių steigimosi dokumentus, kitas paslaugas teikia, bet matome, kad pritrūksta drąsos idėjai įgyvendinti. Tad norime, kad po konkurso prasidėtų tikrasis darbas.“
Verslumas didesnis nei vidutinis
Alius Feliksas Valys, Šiaulių verslo inkubatoriaus vadovas, remdamasis Registrų centro duomenimis, teigia, jog Šiauliuose verslumo lygis lenkia vidutinį šalies lygį.
„Kad per metus atsirado apie šešis šimtus naujų verslininkų, užsiimančių individualia veikla, geras pokytis, – vertino A. F. Valys. – Verslas – tai nebūtinai įmonės steigimas. Individualia veikla užsiimant lengviau yra prisitaikyti prie rinkos pokyčių, nei turint įmonę.“
Šalyje didžiausias verslumas yra pajūrio savivaldybėse, o iš didžiųjų miestų – Vilniuje. Neringos savivaldybė nepralenkiama lyderė – čia iš 1000 gyventojų 368 vykdo individualią veiklą (vidutiniškai šalyje – 54). Vilniuje šis rodiklis – 70, Šiauliuose – 62.
2015 metų pabaigos duomenimis, apskrityje buvo apie 15 tūkstančių įregistruotų įmonių, bet veikiančių perpus mažiau. Iš jų apie pusė veikia Šiauliuose.
1000 gyventojų Šiauliuose tenka 27 įmonės, vidutiniškai šalyje – 26 įmonės.
Per paskutinius trejus metus mieste daugėjo įmonių, nutraukiančių veiklą. 2013–2014 metais įsiregistruodavo po 300 naųjų įmonių, išsiregistruodavo šimtas ar per 100.
2015 metais skaičiai praktiškai susilygino: buvo įregistruotos 247, o išregistruotos 222 įmonės. Per šių metų pirmą ketvirtį nutraukusių veiklą įmonių yra net daugiau nei įsiregistravusių (atitinkamai – 72 ir 76).
„Vilniuje steigiasi apie pusę visų šalyje naujai registruojamų įmonių, – pabrėžė A. F. Valys. – Įtaką daro tai, kad regionai traukiasi. Apskrityje pernai gyventojų beveik 2 procentais sumažėjo.“
Verslo mokyti – nuo mažens
„Verslumą reikia diegti nuo mokyklos, ar net darželio, – įsitikinęs A. F. Valys. – Verslumo nuostatos stinga, o jai reikia dėti pagrindą nuo mažens. Jokia programa nepadės, jeigu nebus tokio pagrindo. Yra atliktas tyrimas, kuris rodo, jog tik apie 18 procentų gyventojų laiko save versliais, o pradėti verslą norėtų vos 5–6 procentai.“
Situaciją moksleivius mokyti verslumo jis iliustravo tokiais skaičiais. Šalyje veikia 140 moksleivių mokomųjų bendrovių, kovo mėnesį Inkubatorius rengė jų respublikinę mugę. Šiauliams atstovavo tik 4 moksleivių bendrovės: dvi – Profesinio rengimo centro, dvi – gimnazijų. Kaune, pavyzdžiui, moksleivių mokomųjų bendrovių veikia net 60.
„Moksleivių mokomosios bendrovės – pusiau žaidimas, bet pinigai – tikri ir praeinamas visas verslo ciklas – rugsėjį įsisteigia, vykdo verslą, randa rinką, o gegužę parduoda akcijas, – pasakojo A. F. Valys. – Pats į vieną tokią bendrovę rudenį investavau 10 litų, o pavasarį gavau 18 litų.“
Klaidinga tik paramos ieškoti
„Jaunas žmogus apie savo verslą turi mąstyti ne tada, kai jau gauna diplomą, o anksčiau“, – pabrėžė inkubatoriaus vadovas.
A.F. Valio teigimu, verslaus jaunimo yra, svarbu jį Šiauliuose išlaikyti. Jauni žmonės idėjų nestinga. Trūksta suvokimo, jog neužtenka sukurti produktą ar paslaugą, reikia žinoti, ar turėsi rinką, kam savo produktą parduosi.
„Rėmimo programų yra ne viena, ir su Šiaulių teritorine darbo birža dirbame pagal vieną programą, – sakė A. F.Valys. – Jauni žmonės iki 29 metų, pradedantys savo verslą, gali gauti paramą iki 13–14 tūkstančių eurų. Bet ne piniginę, o gamybos priemonėms įsigyti. Padėsime įsteigti įmones, parengti paraišką. Jau yra keturi jaunuoliai, pasiryžę pradėti savo verslą, žino, ko jiems reikia.“
Jis pabrėžė, jog „klaidingiausia yra nuostata, kai pirmiausia klausia, ką man reikia daryti, kad gaučiau paramą, bet negalvoja, kaip verslą darys“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
VERSLUMAS: Sukurti produktą – dar ne viskas, reikia, kad jį kas pirktų.
PARAMA: Kristina Šmidtienė, Savivaldybės Ekonomikos skyriaus vedėja, sako, jog šiemet bus remiamas jaunimo verslo idėjų įgyvendinimas: „Gavę paramą, turės parodyti savo įmonės produktą verslo parodoje.“
NUOMONĖ: Alius Feliksas Valys, Šiaulių verslo inkubatoriaus vadovas, įsitikinęs, jog verslumą diegti reikia jau mokykloje ar net darželyje: „Versliais dabar save laiko tik 18 procentų gyventojų, o verslą norėtų pradėti vos 5–6 procentai“.