
Naujausios
Kilo sumaištis dėl universiteto gimnazijos
Viešoji įstaiga Šiaulių universiteto gimnazija turi du steigėjus – Savivaldybę ir Šiaulių universitetą. Meras Artūras Visockas imasi iniciatyvos keisti gimnazijos statusą, nes tik Savivaldybė skiria jai finansavimą.
„Ar nebėra aktualesnių klausimų?“ – stebisi valdančiosios koalicijos partneriai.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Finansavimas kliūva
A. Visockas „Šiaulių kraštą“ tikino, jog dar nėra apie ką kalbėti. Jo žodžiais, „užbėgama už akių“, „kai pribręs, tai ir pasiūlysime.“
Tačiau sutiko pasakyti, kodėl kelia idėją. Jo nuomone, yra netvarka, kai gimnazijai lėšas skiria tik vienas dalininkas – Savivaldybė. Gimnazija, kaip ir visos mokyklos, gauna valstybės skiriamą mokinio krepšelį, o iš Savivaldybės biudžeto – aplinkos lėšas.
„Klausimas keliamas, ar Savivaldybė teisėtai gimnazijai duoda pinigus?“ – teigė meras.
Jo nuomone, tai daroma neteisėtai nuo pat gimnazijos įsteigimo.
„Lėšas 100 procentų duoda tik Savivaldybė, o kitas dalininkas – neduoda. Vadinasi, yra neatitikimas, ir tai reikia sutvarkyti, – argumentavo A. Visockas. – Kadangi Savivaldybė duoda 100 procentų lėšų, tai galima sakyti, jog tai yra biudžetinė įstaiga. Tai ta įstaiga greičiausiai turės tapti biudžetinė, kaip visos įstaigos.“
A. Visocko tikinimu, jeigu statusas ir keistųsi, „mokykla stovės kaip stovėjusi": „Nei pavadinimas, nei vadovas, nei mokytojai, nei mokymo procesas nesikeis.“
Mero nuomone, gimnazija viešąja įstaiga galėtų išlikti, jeigu atsirastų dalininkas, „kuris duos pinigų“ – atitinkamai pagal savo dalį.
Problemą įžvelgiąs tik dėl teisinių dalykų. Ne tik dėl to, kaip juda pinigai. Jo nuomone, ir įstaigos įstatai ne taip surašyti. Iki šiol merai atstovavę Savivaldybei gimnazijos dalininkų susirinkimuose, nors steigėjas – Savivaldybės administracija.
„Mane kviečia, bet aš negaliu eiti, ir anksčiau merai eidavo neteisėtai“, – įstikinęs A. Visockas.
Eilėje – „Saulės“ krepšinio akademija
„Tai visų viešųjų įstaigų problema – ar galime jas remti Savivaldybės lėšomis?“ – svarstė A. Visockas.
Teikė pavyzdį, jog ir viešoji įstaiga „Saulės“ krepšinio akademija finansuojama tik Savivaldybės lėšomis, nors jos steigėjų yra ne vienas. Iš esmės ir ji esanti biudžetinė įstaiga.
„Tik pirmus metus kiti dalininkai finansavo, – prisiminė A. Visockas. – Paskutinis sezonas – kitais metais neremsime, jeigu ir kiti dalininkai neskirs finansavimo.“
Direktorius nekomentuoja – tik rektorius
Šiaulių universiteto gimnazijos direktorius Juvitas Giniotis „Šiaulių kraštui“ teigė negalįs nieko komentuoti. Prieš mėnesį išgirdęs apie keliamą statuso problemą, laukiąs Savivaldybės sprendimo.
ŠU rektorius Donatas Jurgaitis jo taip pat laukia. „Šiaulių kraštui“ jis teigė, jog klausimą trauktis ar ne iš gimnazijos dalininkų spręs universiteto taryba. Tačiau lemiamas žodis priklausantis Savivaldybės tarybai.
„Mano nuomone, universitetas turi išlikti tarp gimnazijos steigėjų – tai bazinė universiteto gimnazija, – sakė D. Jurgaitis. – Negalime jai skirti finansavimo, bet mūsų indėlis intelektualinis.“
Rektorius svarsto: jeigu išliks tas pats pavadinimas, gal nėra taip reikšminga, ar gimnazija virs biudžetine įstaiga.
„Tuomet bendradarbiausime pagal bendradarbiavimo sutartį, kaip su visomis kitomis gimnazijomis“, – teigė D. Jurgaitis.
Politikų reakcija skeptiška
Valdančiosios koalicijos frakcijų seniūnų sueiga vakar vakare ketino aptarti gimnazijos statuso keitimą. Politikai su „Šiaulių kraštu“ nuomonėmis pasidalijo iki posėdžio.
Sueigą inicijavęs Tomas Petreikis, konservatorių frakcijos lyderis, sakė, jog siūlys neskubėti priimti sprendimus. Jo nuomone, klausimas nesavailaikis.
Arūnas Gumuliauskas, „valstiečių“ atstovas ir frakcijos „Dirbame Šiauliams“ narys, „Šiaulių kraštą“ tikino balsuosiąs prieš gimnazijos statuso keitimą.
Jis pabrėžė, jog keliant statuso klausimą, pirmiausia jį reikia sieti su universiteto indėliu į mokymo kokybę: gimnazijoje dirba universiteto dėstytojai, gimnazija naudojasi universiteto laboratorijomis. Mokiniams iš regiono universitetas suteikia bendrabutį.
„Jeigu kyla problema, kad gimnazijos vadovas neteikia Savivaldybės tarybai savo veiklos ataskaitos, kaip kiti mokymo įstaigų vadovai, tai galima keisti gimnazijos įstatus“, – sakė A. Gumuliauskas.
„Ar nebėra merui aktualesnių klausimų, kaip kelti sumaištį dėl Šiaulių universiteto gimnazijos? – klausė Liberalų sąjūdžio miesto skyriaus pirmininkas, miesto Tarybos narys Gintaras Karalevičius. – Ši gimnazija vertinama, abitūros egzaminai artėja, vadovui, mokytojams, mokiniams mokymo procesas svarbu – visiškai ne laiku primetama tokia diskusija.“
Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Artūras Kulikauskas mano, jog mieste turi būti išlaikyta mokymo įstaigų statuso įvairovė.
„Teisėtai ar ne pinigai skiriami, negalėčiau komentuoti, bet girdėjau, jog teisininkai yra teikę išvadą, jog buvo skirti teisėtai“, – redakcijai sakė A. Kulikauskas.
Jis pabrėžė, jog dalininkų prisidėjimas nebūtinai turi būti finansinis.
„Stojančiųjų iš šios gimnazijos į Šiaulių universitetą statistika yra pati geriausia palyginti su kitomis miesto gimnazijomis, – teigė komiteto pirmininkas. – Tai rodo įdirbį, vadinasi, gimnazijos ir universiteto bendradarbiavimas yra produktyvus. Sukurta unikali gimnazija. Esu prieš unifikaciją – ne viskas materialumu matuojama. O ką išlošime, jeigu ji taps biudžetine gimnazija – ar neskirsime tų pačių aplinkos lėšų?“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
STATUSAS: Šiaulių universiteto gimnazija vienintelė iš miesto gimnazijų turi viešosios įstaigos statusą – ją 2003 metais įsteigė Savivaldybė, Šiaulių universitetas ir jau išnykusi Šiaulių apskrities viršininko institucija.
PINIGAI: Meras Artūras Visockas įžvelgia, jog viešajai įstaigai „pinigai juda“ neteisėtai: „Šiuo atveju Savivaldybė įstaigą finansuoja 100 procentų, o kitas dalininkas nieko neduoda.“
Redakcijos archyvo nuotr.
STATUSAS: Tarybos Liberalų sąjūdžio frakcijos lyderiai Gintaras Karalevičius (kairėje) ir Artūras Kulikauskas nei gimnazijos statuso peržiūros aktualumo, nei būtinybės neįžvelgia.
INDĖLIS: Arūnas Gumuliauskas, miesto Tarybos narys, valdančiosios koalicijos atstovas, pabrėžia, jog universiteto, kaip gimnazijos dalininko, indėlis – tai mokymo kokybės gerinimas.