
Naujausios
Prokurorė: „Blaivia galva žmonės nežudomi“
Kiekvieną kartą, pasklidus žiniai apie nužudytą žmogų, visuomenė krūpteli. Kraupios įvykdyto nusikaltimo detalės savaičių savaites eina iš lūpų į lūpas.
Sunkiausius nusikaltimus kartu su policijos pareigūnais narpliojanti Šiaulių apygardos prokuratūros 1-ojo Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Jūratė TAMAŠAUSKIENĖ sako, kad kraupūs vaizdai ir išgirstos detalės ilgam išlieka atmintyje, o sunkių akimirkų – apstu.
36 tyrimai dėl žmogžudysčių
– Pastaruosius mėnesius vienas po kito tarsi dygsta vis žiauresni nusikaltimai: nužudymai, pasikėsinimai... Kas darosi?
– Pasakysiu vienareikšmiškai: protą užtemdo alkoholis. Labai retai būna tiriami nužudymai, kurie būtų įvykę įtariamajam būnant blaiviam.
Taip pat labai dažnai ne tik nusikaltėlis, bet ir auka, kiti konflikte dalyvavę asmenys būna apsvaigę nuo alkoholio, ypač kai smurtinės mirtys įvyksta namų aplinkoje.
Jei žmonės yra blaivūs, tai net ir įvykus labai aštriam konfliktui jie suvokia, kad yra tam tikros ribos, kurių peržengti nevalia, ir norom nenorom ieško taikių būdų išspręsti konfliktą, rasti sprendimą.
Maždaug prieš dvidešimt metų Lietuvoje per metus buvo nužudoma beveik šeši šimtai žmonių, prieš dvejus – 176, pernai – 185.
O štai pernai Šiaulių apygardoje pradėjome 36 ikiteisminius tyrimus dėl nužudymų, ir tai beveik dvigubai daugiau nei prieš dvejus metus. Tai kelia nerimą.
Didžioji dalis šių tyrimų jau baigiami. Vien iš 2015 metais pradėtų tyrimų baigėme jau 18 tokių bylų.
Šiaulių apskrityje gali būti ramu ir visą mėnesį, tačiau būna situacijų, kai staiga per savaitę įvykdomi keli nužudymai. Neretai tai vyksta švenčių metu.
Guodžia bent jau tai, kad pastaruoju metu nusikaltimai išaiškinami greičiau ir efektyviau. Galiu pasidžiaugti ir padėkoti policijos tyrėjams, kurie tikrai yra labai aukštos kvalifikacijos, motyvuoti ir atsakingi.
Sunku net palyginti ikiteisminį tyrimą prieš 20 metų ir dabar. Vien tai, ką sužinome atlikdami DNR tyrimus, yra labai daug. Vis dėlto ikiteisminiame tyrime svarbiausias buvo ir liks žmogus. Viskas priklauso nuo to, kaip kriminalistas susitelks darbui.
Sunkiausios akimirkos
– Sunkios bylos iš atminties greičiausiai neišsitrina taip greitai, kaip norėtųsi. Tos šiurpios detalės, kraupūs vaizdai, aplinkybės...
– Kai bylos nagrinėjimas teisme pasibaigia, tikrai norisi pamiršti visą informaciją. Nesinori nieko atsiminti ir laikyti savyje. Aš tuomet stengiuosi prisiminti tai, kas teigiama, emociškai gerus dalykus.
Įstringa atvejai, kai nukentėjusieji po nuosprendžio paskelbimo prieina ir pasako „ačiū“.
Iš atminties sunkiausia išstumti baigiamąsias kalbas teisme. Kai salėje sėdi artimo žmogaus netektį išgyvenę artimieji, jauti, kad įtampa tiesiog tvyro ore.
Todėl labai svarbu yra tinkamai pasiruošti bylos nagrinėjimui, turėti svarius argumentus, tada ir baigiamąją kalbą pasakyti bus lengviau.
Dar vienas iš sunkesnių dalykų yra kalbėti apie siūlomą bausmę kaltinamajam. Kad ir kokią bausmę pasiūlysi, nukentėjusiems, artimiesiems, išgyvenantiems netektį, ji atrodo per maža.
– Ar nenorėtumėte dirbti kitoje srityje, pavyzdžiui, išaiškinant ekonominius nusikaltimus ar korupcijos atvejus?
– Nėra didelės reikšmės, kokius nusikaltimus tirti. Vienus tyrimus lengviau organizuoti, kitus – sudėtingiau.
Man nieko nėra reikšmingiau už žmogaus gyvybę, todėl jaučiu didelę atsakomybę ir pareigą, kad būtų atskleisti visi įvykdomi nužudymai.
Vaikai padeda užsimiršti
– Esate žmona, dviejų vaikų mama. Ar grįžus namo pavyksta, kaip sakoma, „uždaryti duris“?
– Durų neuždarau, nes mėgstu viską kontroliuoti. Todėl, jei reikia, tyrėjas gali skambinti ir per pietų pertrauką, ir vakare ar net savaitgalį. Turiu žinoti, kokia situacija, jei pradėtas ikiteisminis tyrimas ar norima atlikti tam tikrus veiksmus byloje. Tad visiškai atsipalaiduoti negaliu.
Dėmesį nuo darbo dažniausiai nukreipia vaikai. Jie visada paskutinę minutę prieš einant miegoti staiga prisimena, kad rytoj į mokyklą reikia nusinešti kokį nors rankdarbį ar panašiai. Paprastai tokiu metu jau nerasi dirbančios parduotuvės, tad darbo tenka imtis mamai.
Savo malonumui su dukra mėgstame dalyvauti visokiuose edukaciniuose užsiėmimuose, lankome kūrybines dirbtuves. Tokios veiklos ir atpalaiduoja, nukreipia dėmesį.
Parengta pagal Šiaulių apygardos prokuratūros medžiagą
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ATSAKOMYBĖ: Šiaulių apygardos prokuratūros 1-ojo Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Jūratė Tamašauskienė sako, kad emociškai sudėtingų akimirkų jos darbe netrūksta. Jos variklis – didžiulė atsakomybė ir pareiga atskleisti viską iki smulkmenų.