Naujausios
Prieš teismą stos 99 metų kaltinamasis
Šiaulių apygardos prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje civilių žmonių trėmimu kaltinamas Rusijos pilietis 99 metų Aleksanderis Kardanovskis. Surinktais duomenimis, vyras inicijavo Pakruojo rajone, Vaigalių kaime, gyvenusios šeimos ištrėmimą.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Nuo bausmės jau buvo atleistas
Šiuo metu Vilniuje gyvenantis A. Kardanovskis dėl analogiško nusikaltimo kartą jau buvo teisėsaugos akiratyje.
2013 metų gegužę Kauno apygardos teismas A. Kardanovskį buvo išteisinęs. Tačiau priešingai pasisakė Lietuvos apeliacinis teismas.
Praėjusių metų pabaigoje Apeliacinio teismo teisėjų kolegija šį vyrą, buvusį Valstybės saugumo ministerijos (MGB) tardytoją, pripažino kaltu dėl trėmimo.
Apeliacinis teismas tuomet konstatavo, kad rašytiniais bylos įrodymais neginčijamai įrodyta, kad ant penkiolikos išvadų dėl šeimų pasiuntimo į tremtį yra A. Kardanovskio parašai, patvirtinantys, kad šios šeimos gali būti ištremtos.
Iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro pateiktų archyvinių dokumentų bei specialisto parodymų aišku, kad išvados, ant kurių pasirašęs A. Kardanovskis, buvo vienas iš sudedamųjų tremties bylos dokumentų.
Teismo nuosprendžiu A. Kardanovskiui tuomet skirta septynerių metų laisvės atėmimo bausmė. Tačiau dėl ligos ir garbaus amžiaus vyras nuo bausmės buvo atleistas.
Kaltinamas pakruojiečių šeimos tremtimi
Pastarojo ikiteisminio tyrimo faktai ir kaltinamasis išaiškėjo narpliojant vienos Pakruojo rajone, Vaigalių kaime, gyvenusios šeimos tremties aplinkybes.
Ikiteisminio tyrimo, kurį atliko Šiaulių apskrities vyriausiojo komisariato Smurtinių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai, nustatyta, kad A. Kardanovskis, 1949 metų kovo mėnesį dirbdamas sovietų okupacinės valdžios represinės struktūros SSR MGB tardymo dalies 2 skyriaus 1 poskyrio vyriausiuoju tardytoju galėjo dalyvauti trėmimo mechanizme ir prisidėti prie to, kad žmonės, kurie to meto režimo buvo vertinami kaip nepatikimi ar nelojalūs, būtų prievarta iškeldinami į atokius SSRS regionus.
Pareigūnų surinktais duomenimis, būdamas pareigūnu ir priimdamas sprendimą dėl civilinių asmenų trėmimo iš okupuotos Lietuvos teritorijos į okupavusios valstybės, SSRS, teritoriją, A. Kardanovskis pasirašydavo ne įsakymus tremti, o išvadas apie šeimų tinkamumą tremti.
Tuo metu buvo numatyta sudaryti grupę pareigūnų, kurie tikrintų gautų šeimų dokumentų teisėtumą ir sprendimą dėl iškeldinimo, kurie buvo gaunami iš vietinių valsčių komiteto pareigūnų.
Pareigūnai, patikrinę dokumentus, surašydavo išvadą, kad sutinka dėl šeimos iškeldinimo, o ją patvirtindavo LSSR valstybės saugumo ministras.
Būtent dėl A. Kardanovskio išvados surašymo ir sutikimo iškeldinti šeimas tremtiniais tapo ir nukentėjusiais šioje byloje laikoma viena Pakruojo rajono Vaigalių kaimo šeima.
Tėvai kartu su trimis vaikais buvo negailestingai ištremti traukiniu iš Šiaulių geležinkelio stoties. Iš tėvų buvo atimti gyvuliai, namai bei žemė.
Po dešimties metų tremties šeimai pavyko susigrąžinti žemę, kuri šiuo metu priklauso vienintelei gyvai likusiai dukrai.
Dėl šios šeimos ištrėmimo A. Kardanovskis savo kaltę neigia.
Kaltinamajam gresia iki penkiolikos metų laisvės atėmimo. Baudžiamąją bylą nagrinės Šiaulių apygardos teismas.