Inkubatoriaus griuvėsius bandys įpiršti Vyriausybei

Inkubatoriaus griuvėsius bandys įpiršti Vyriausybei

In­ku­ba­to­riaus griu­vė­sius ban­dys įpirš­ti Vy­riau­sy­bei

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė­je ke­lia­ma nau­ja idė­ja dėl ne­baig­to re­konst­ruo­ti Me­nų in­ku­ba­to­riaus pa­sta­to – no­ri­ma jį per­duo­ti vals­ty­bei. Ar Vy­riau­sy­bė priims to­kią „do­va­ną“?

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Gal Tur­to ban­kas par­duos?

Mies­to Ta­ry­bos ko­mi­te­tams tei­kia­mas svars­ty­ti spren­di­mo pro­jek­tas, ku­riuo Me­nų in­ku­ba­to­riaus pa­sta­tą siū­lo­ma per­duo­ti Vy­riau­sy­bei.

Vi­ce­me­ras Sta­sys Tu­mė­nas „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, jog dėl to­kios ga­li­my­bės ban­dė tar­tis su Vy­riau­sy­bės kanc­le­riu Al­man­tu Ma­čiu­liu.

„Tai vie­nas iš va­rian­tų, ką da­ry­ti su tuo pa­sta­tu, – tei­gė S. Tu­mė­nas. – Jei­gu Vy­riau­sy­bė su­tik­tų, Tur­to ban­kas pe­rim­tų jo ap­sau­gą, mums ji ne­be­kai­nuo­tų, rū­pin­tų­si par­duo­ti, bet neaiš­ku, ar su­tiks?“

Kanc­le­ris idė­jos neat­me­tęs, bet pa­siū­lęs Sa­vi­val­dy­bei dar pa­čiai ieš­ko­ti va­rian­tų. To­dėl yra pa­ves­ta vy­riau­sia­jai ar­chi­tek­tei Ra­sai Bud­ry­tei tar­tis su spe­cia­lis­tais ir teik­ti siū­ly­mus.

Pro­jek­tui žlu­gus, Sa­vi­val­dy­bė ban­dė vers­li­nin­kams įsiū­ly­ti už 1 eu­rą nuo­mo­tis ne­baig­tą san­da­rin­ti, neuž­deng­tu sto­gu pa­sta­tą. No­rin­čiųjų neat­si­ra­do. Pa­ti pa­sta­to par­duo­ti ne­ban­do.

„Už vie­ną eu­rą jo ne­ga­li­me par­duo­ti, – aiš­ki­no S. Tu­mė­nas. – Paaiš­kė­jo, jog tai ga­li bran­giai kai­nuo­ti, rei­kia at­lik­ti ver­ti­ni­mą, sam­dy­ti eks­per­tus, nu­sta­ty­ti par­da­vi­mo kai­ną.“

Ji ga­li bū­ti ne­men­ka, nes pa­ti Sa­vi­val­dy­bė už ap­griu­vu­sį pa­sta­tą mo­kė­jo 325 tūks­tan­čius li­tų. Plius in­ves­tuo­ta į sta­ty­bos dar­bus. Juos vyk­džiu­siai bend­ro­vei „Me­ba“ at­sei­kė­ta 500 tūks­tan­čių eu­rų. Da­lis at­lik­tų dar­bų ne­bu­vo ap­mo­kė­ti – teis­mi­niai gin­čai su ran­go­vu vyks­ta dėl 200 tūks­tan­čių eu­rų sko­los.

Ban­do at­si­kra­ty­ti ir pa­vel­do sta­tu­so

Žlu­gu­sio Me­nų in­ku­ba­to­riaus pa­sta­tas yra kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tas. Prik­lau­so vals­ty­bės sau­go­mam bu­vu­sio Ch. Fren­ke­lio odų fab­ri­ko komp­lek­sui, ku­ris įra­šy­tas į Kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­rą.

Sa­vi­val­dy­bė­je ma­no­ma, kad pro­ble­ma spręs­tų­si pa­nai­ki­nus šiam at­ski­ram pa­sta­tui pa­vel­do ob­jek­to sta­tu­są ar su­ma­ži­nus „jo reikš­min­gu­mą“.

Dėl to me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas raš­tu krei­pė­si į Ne­kil­no­ja­mojo kul­tū­ros pa­vel­do ver­ti­ni­mo ta­ry­bą, re­zi­duo­jan­čią Kau­ne. Bet ji ne­siė­mė nie­ko per­ver­tin­ti. Pa­siū­lė pir­miau­sia kreip­tis į Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to Šiau­lių sky­rių.

Ry­tis Bud­rys, Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to Šiau­lių sky­riaus va­do­vas, ma­no, jog rei­kė­tų at­skir­ti žlu­gu­sio „Me­nų in­ku­ba­to­riaus is­to­ri­ją nuo pa­vel­do rei­ka­lų“.

Jis pri­mi­nė, jog pa­sta­to, sta­ty­to 1911 me­tais, ver­tin­gą­sias sa­vy­bes nu­sta­tė Sa­vi­val­dy­bės ne­kil­no­ja­mo­jo kultūros paveldo ver­ti­ni­mo ta­ry­ba.

„Ši ta­ry­ba ir tu­rė­tų bū­ti kvie­čia­ma, jei­gu ma­no, kad yra nu­ny­ku­sios ko­kios pa­sta­to ver­ty­bės, – sa­kė R. Bud­rys. – Mes esa­me tik vyk­dy­to­jai, nu­spręs ne­sau­go­ti, ne­sau­go­si­me. Da­bar tai sau­go­mas ob­jek­tas, kaip fab­ri­ko komp­lek­so da­lis. Val­džios ga­li keis­tis, bet yra ne­kin­ta­mos ver­ty­bės.“

Ki­ta ver­tus, jis pa­brė­žė, jog eks­per­tai yra nu­sta­tę, kad sau­go­ti­nas tik šio pa­sta­to ply­tų mū­ras ir konst­ruk­ci­jos.

„Mū­rui nie­ko nė­ra at­si­ti­kę, sto­gas nė­ra ver­ty­bė – jo ir nė­ra, – sa­kė R. Bud­rys. – Vi­daus dar­bams ne­tai­ko­mi ap­ri­bo­ji­mai, ga­li­ma da­ry­ti, ką no­ri.“

Dėl neuž­deng­to sto­go pa­vel­do­sau­gi­nin­kai kol kas su­si­lai­ko teik­ti rei­ka­la­vi­mą Sa­vi­val­dy­bei tvar­ky­ti pa­sta­tą, nes ži­no apie ban­dy­mą jį per­duo­ti vals­ty­bei.

Sa­vi­val­dy­bės biu­dže­te yra su­pla­nuo­ta per 100 tūks­tan­čių eu­rų pa­sta­tui san­da­rin­ti, sto­gui deng­ti. Bet kon­kur­sas ran­gos dar­bams at­lik­ti neor­gani­zuo­ja­mas.

„Kol kas vis­kas sto­vi, kaip yra, gal Vy­riau­sy­bė pe­rims, o jei­gu ne, ta­da sprę­si­me – sto­gą už­deng­ti ne taip pa­pras­ta, dar rei­kia konst­ruk­ci­jas tvir­tin­ti“, – svars­tė „Šiau­lių kraš­tui“ Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius Eduar­das Bi­vai­nis.


Ko­men­ta­ras

„Ei­na­ma pa­pras­čiau­siu ke­liu“

Vy­riau­sy­bės kanc­le­rio pir­ma­sis pa­va­duo­to­jas Ri­man­tas Vait­kus „Šiau­lių kraš­tui“ ko­men­ta­vo, jog yra at­ve­jų, kai sa­vi­val­dy­bės per­duo­da tur­tą vals­ty­bei. Bet svars­to, ar Šiau­lių sa­vi­val­dy­bė nei­na pa­čiu pa­pras­čiau­siu ke­liu:

– Tei­sės ak­tuo­se nu­ma­ty­ta ga­li­my­bė, kai sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos sa­vo spren­di­mu per­duo­da tur­tą vals­ty­bei – ne Vy­riau­sy­bei, – sa­kė R. Vait­kus.– Ji ta­da spren­džia, ko­kiai mi­nis­te­ri­jai pa­ves­ti pa­ti­kė­ji­mo tei­sę val­dy­ti tą tur­tą.

Jei­gu bus toks Šiau­lių mies­to ta­ry­bos spren­di­mas, Vy­riau­sy­bė svars­tys. Bet pa­pras­tai ta­ria­ma­si su mi­nis­te­ri­jo­mis, ku­rios teik­tų Vy­riau­sy­bės spren­di­mo pro­jek­tą. Rei­kia žiū­rė­ti, ko­kiai mi­nis­te­ri­jai tas pa­sta­tas bū­tų rei­ka­lin­gas. Ki­tas va­rian­tas, jei­gu Sa­vi­val­dy­bei jo ne­rei­kia, per­duo­ti Tur­to ban­kui, ir jis auk­cio­ne pa­sta­tą par­duos.

Bet Sa­vi­val­dy­bė ga­li ban­dy­ti pa­sta­tą pa­ti par­duo­ti, įpa­rei­go­da­ma ver­ty­bes iš­sau­go­ti, jei­gu tai yra kul­tū­ros pa­vel­das.

Ma­nau, ei­na­ma pa­pras­čiau­siu ke­liu, kai ban­do­ma pa­vel­do sta­tu­są nai­kin­ti. Vers­las tuo­met ver­ty­be ma­to tik že­mę, ant ku­rios pa­sta­tas sto­vi. Gir­di, pa­si­rū­pin­ki­te ga­li­my­be jį nu­griau­ti, ta­da pirk­si­me. Pa­vyz­dys ga­lė­tų bū­ti Lu­kiš­kių ka­lė­ji­mo an­samb­lis – jį nu­grio­vus, at­si­ras­tų la­bai pa­trauk­lus plo­tas in­ves­ti­ci­joms. Bet tai – mū­sų is­to­ri­ja.

Pa­žiū­rė­ki­me, kaip el­gia­si Skan­di­na­vi­jos ša­lys – iš­sau­gant pa­vel­do pa­sta­tų išo­rę bu­vu­sio­se pra­mo­ni­nė­se erd­vė­se ku­ria­mi mu­zie­jai, kul­tū­ros įstai­gos, biu­rų pa­tal­pos, res­to­ra­nė­liai.

Gal Sa­vi­val­dy­bė­je trūks­ta fan­ta­zi­jos ir pa­ty­ri­mo? Bet juk ga­li­ma pa­skelb­ti idė­jų kon­kur­są – ar­chi­tek­tai ras ką pa­siū­ly­ti.

Jei­gu at­si­sa­kys to pa­sta­to, gal­vos skaus­mą už­dės vals­ty­bei – ne­duos ji tam pa­sta­tui nu­nyk­ti. Bet sa­vi­val­dy­bės, jaut­riai žiū­rin­čios į sa­vo is­to­ri­ją ir žmo­nių no­rus, pa­čios sie­kia su­si­tvar­ky­ti.

 

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

OB­JEK­TAS: Me­nų in­ku­ba­to­riaus pro­jek­tui žlu­gus ne­ran­da­ma spren­di­mo, ką da­ry­ti su kiau­ru pa­sta­tu, ku­ris tu­ri kul­tū­ros pa­vel­do sta­tu­są.

PO­ZI­CI­JA: Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius Eduar­das Bi­vai­nis del­sia ieš­ko­ti ran­go­vų Me­nų in­ku­ba­to­riaus pa­sta­tui san­da­rin­ti – lau­kia gal po­li­ti­kams pa­vyks įsiū­ly­ti jį Vy­riau­sy­bei.

Gedimino SAVICKIO nuo­tr.

SIŪ­LY­MAS: Ri­man­tas Vait­kus, Vy­riau­sy­bės kanc­le­rio pir­ma­sis pa­va­duo­to­jas, ma­no, kad Sa­vi­val­dy­bė pa­ti nė­ra iš­nau­do­ju­si vi­sų sa­vo ga­li­my­bių: „Gal trūks­ta fan­ta­zi­jos ar pa­ty­ri­mo, bet juk ga­li­ma skelb­ti idė­jų kon­kur­sus.“