
Naujausios
Signatarams skauda dėl Lietuvos
Kovo 11-osios Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo akto signatarai šiauliečiai Donatas MORKŪNAS, Algimantas SĖJŪNAS, Mindaugas STAKVILEVČIUS iš politinės arenos yra pasitraukę. Bet nėra nutolę nuo aktualijų. „Šiaulių kraštui“ jie kalba apie tai, kad gyvename „kontrastų Lietuvoje“, išgyvename moralinį nuosmukį. Kalba ir apie tai, kad turi prabilti „tylioji Lietuva“.
Rūta JANKUVIENĖ
„Politinę darbotvarkę užsako galingieji, turtingieji“
Nesame išskirtiniai
Donatas Morkūnas, pats istorikas, lygina Lietuvą su kitomis postkomunistinėmis šalimis. Mano, jog „vilčių dužimu“ ir problemomis nuo jų nesiskiriame.
„Esame visuomenė su ribotais galėjimais, gebėjimais ir neribotais norais, lūkesčiais – tas prieštaravimas yra visuotinis, – sako signataras. – Skaitau buvusio Čekijos prezidento Vaclavo Havelo prisiminimus. Čekai dar 1996 metais teigė: „Mes ne to siekėme.“ Lenkai dabar yra susipriešinę, anksčiau – vengrai, ką kalbėti apie Ukrainą ar Moldovą. Vilčių dužimo yra visur. Bet ar realios yra viltys? Tik Dievas per savaitę pasaulį sukūrė. Kitas dalykas, ar taip sparčiai einame savo tikslų link, kaip galėtume?“
Tvirtina, jog salygos tam yra. Niekada nebuvome tokie stiprūs – priklausome stipriausiai karinei sąjungai. Niekada nebuvome ir tokie reikšmingi, solidūs, nes priklausome aukščiausios civilizacijos, turtingiausių valstybių sąjungai.
D. Morkūnas oponuoja nuomonei, kad Europos Sąjunga tokia pati sąjunga, kaip ta, iš kurios vadavomės, kad netenkame dalies suvereniteto.
„Ne tauta yra valstybei, o valstybė yra tautai, – pabrėžia signataras. – Tauta, manydama, kad jos raiškai, tobulėjimui bus geriau įeiti į sąjungą, gali ir apriboti valstybės suverenitetą – tauta tam turi teisę ir tai yra padaryta. Todėl sakau, jog nepriklausomybė ir tautos suverenitetas yra 100 procentų įgyvendintas.“
Trys Lietuvos
„Geros valdžios išrinkti negalima, ją galima tik priversti būti gera – spaudžiant tarprinkiminiu laikotarpiu, reikalaujant tesėti rinkimų pažadus“, – aiškina D. Morkūnas
Kas dabar valdžią spaudžia?
„Yra visuomenėje galingų grupių ir sluoksnių – jie tą daro, – atsako jis. – Valdžia juos girdi ir jų interesams atstovauja. Yra ir „tylioji Lietuva“ – elito įvardijama, kaip „nieko nesuprantanti“, „neteisingai galvojanti“, „neteisingai balsuojanti“, „nesugebanti gerai gyventi“.
Įvardija, jog yra dar trečioji Lietuva: „Ta, kuri iš nevilties apskritai išpylė lauk – per 26 metus 600 tūkstančių žmonių emigravo iš Lietuvos“.
„Todėl, kad yra tylioji Lietuva, yra ir ta pirmoji galingoji Lietuva, kurią valdžia girdi, ir trečioji – išvažiavusioji Lietuva, – įsitikinęs D. Morkūnas. – Ar daug piliečių šiandien yra profsąjungose – vos 8 procentai, o partijose – vos 4 procentai piliečių.“
Politikai, jo žodžiais, turėtų sąmoningai skatinti visuomenės ir žmogaus laisvėjimą, piliečio formavimąsi, nebijoti referendumų, suteikti galių savivaldai, nevyriausybinėms organizacijoms.
Bet politinė darbotvarkė kitaip formuojama.
„Pas mus mažiausi atlyginimai, pensijos, bet dabar aktualiausia problema yra Darbo kodekso liberalizavimas, kuris dar keblesnę padarys silpno žmogaus situaciją, – kritikuoja signataras. – Užsako politinę darbotvarkę galingieji. Bet demokratija yra tai, kas padeda silpnesniesiems apsiginti nuo stipresniųjų diktato. Demokratijoje visi turi po vieną balsą. Bet mes turime formaliąją demokratiją. Realios – gal tik 50 procentų.“
Laisvės našta
D. Morkūnas, įsitikinęs, jog esame unikali tauta, sugebėjome padaryti daugeliui tautų neįveikiamų dalykų, ir dabar tik nuo mūsų pačių priklauso, kaip toliau gyvensime.
Lietuva, jo žodžiais, yra dar „jauna panelė, mes tik augame, bet esame teisingame kelyje, geroje kompanijoje“.
Bet pabrėžia, jog laisvė – tai ne tik teisė gyventi, kaip nori, bet ir kaip sugebi.
„Kol buvome pavergti, esmė buvo – tas saldus žodis laisvė, – prisimena signataras. – Kai tapome laisvi, užgulė pareiga ir atsakomybė. Tas saldus žodis laisvė pavirto į sunkią laisvės naštą. Per ilgai tame etape užsibuvome. Pereiti turime į trečią etapą, kurį išreiškia frazė – „ta saldi laisvės našta“. Kaip saldi našta yra auginti dukrą ar sūnų, kurti savo namus, auginti sodą, taip saldi našta yra Tėvynę kurti. Darbas, kūryba, atsakomybė padaro laisvę saldžia našta.
Visų piliečių ir valdžios pareiga – tą kelią nueiti kuo sparčiau, sukurti Airiją Lietuvoje, o ne atgavus nepriklausomybę dingti visems iš Lietuvos į Airiją – ne tai yra laisvė.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KLAUSIMAS: Donatas Morkūnas pabrėžia: „Laisvę turime, bet ar demokratijos keliu einame taip sparčiai, kaip galėtume?“
Redakcijos archyvo nuotr.
NUOMONĖ: Donatas Morkūnas sako, jog geros valdžios išrinkti neįmanoma – gera ji tik gali tapti, jeigu nuolat tarp rinkimų yra spaudžiama vykdyti pažadus.
„Priešų daug prisėta“
M. Stakvilevičius, vertindamas šiandieninę politinę situaciją, cituoja Justiną Marcinkevičių: „Iš kur šitas pyktis ir kerštas, tas melas vardan Lietuvos...“ ir dar: „Šalis – didžių ketinimų, garsių darbų, kur vienas kitą žudo, plėšo dėl pažiūrų, dėl turto, ir turbūt didžiausia gėda – neturėti priešo.“
„Priešų daug prisėta, daug jų auginama, – teigia signataras. – Politinėje arenoje dabar labai gerai susitariama, kaip susitaria plėšikai dėl grobio, tik kai reikia jį dalintis – susipeša ir kariauja.“
Atgimimo metais nepriklausomybės ir demokratijos idėjos uždegusios žmones ir dėl to kovota. Bet kaip visada po revoliucijų idėjos blėstančios, ateina tie, „kurie daugiausia šaukė, o pasilikę valdžioje jau žiūri kitų dalykų“.
Nekaltinąs visų politikų. Kaltinąs tuos, kurie „visą laiką kiršija, ieško priešų ir be jų negali gyventi – tarpsta iš jų".
„Tarp Prezidentės ir Vyriausybė yra ne trintis, o puolimas prieš neįtinkančias partijas ir žmones, – mano jis. – Tam pasitelkiamos tarnybos, kurių velniai žino kiek sukurta, kurios gali perduoti žiniasklaidai nepatikrintus iki galo duomenis, ir pilamas purvas.“
Turįs vilties, kad galų gale žmonės supras, jog reikia rinktis ne tuos, kurie sąskaitas suvedinėja, o kas rimtus darbus dirba, kultūrą kelia.
„Ne iš karto ateina toks supratimas, ir dar ne per šiuos Seimo rinkimus, manau, pavyks to pasiekti, bet situacija turi gerėti, nes kitaip neįmanoma gyventi“, – tikina M. Stakvilevičius.
Mato gerų dalykų, sukurtų per 26 metus: esame Europos bendrijoje, gyvename geriau, technologijos išvystytos, savo nuomonę gali išsakyti, mitinguoti, piketuoti.
„Nors žinai, kad tarnybos tavęs klausosi, bet į lagerius gal jau nebeišveš“, – ironizuoja.
Blogoji pusė, jo žodžiais, „labai dideli kontrastai – tarp tų, kam gyvenimas sparčiai gerėja, o kam ne“. Akivaizdu, jog pragyvenimo lygio skirtumai tarp turtingųjų, kurių yra tik sauja, ir kitų žmonių yra didžiuliai.
„Gyvename kontrastų Lietuvoje, – apgailestauja jis. – Anksčiau žmones siekėme suartinti, o dabar jie atitolinami vienas nuo kito. Kontrastai darosi vis didesni ir didesni, nors turėtų mažėti. Gaila, kad yra daug susvetimėjimo, kad viską gožia rinkos ekonomikos moralė, turto siekimo moralė.“
Akcentuoja, jog Lietuvos atgimimą ir kelią į laisvę lėmė pamatinės vertybės, stipri tautos dvasia ir jos vienybė.
„Ginti šalį reikia ne tik ginklais – žmonių nusiteikimas ginti savo valstybę yra svarbiausias, – pabrėžia signataras. – Suomija gali būti mums pavyzdys. Ir patys turime savo Sąjūdžio pavyzdį – Baltijos kelią, Sausio 13-ąją. Tauta sukilo ir ne sunkiąja ginkluote mes nepriklausomybę išsikovojome.“
Redakcijos archyvo nuotr.
VERTINIMAS: Mindaugas Stakvilevičius įžvelgia didėjančius socialinius, ekonominius, kultūrinius kontrastus: „Anksčiau siekėme žmones suartinti, o dabar jie vis labiau atitolinami vieni nuo kitų.“
„Moralinis nuosmukis – didelis“
Kapanojamės duobėje
A. Sėjūno nuomone, išgyvename moralinį nuosmukį.
„Pasaulio mastu esame įsitvirtinę, sąlyginai saugūs, bado nėra, žmonės apsirengę, bet moraliniu požiūriu esame įkritę į juodą duobę, – tvirtina signataras. – Savižudybių skaičiumi pirmaujame, esame paskendę alkoholizme ir nežinome, kaip elgtis su alkoholikais. Švietimo sistema krizinės būklės, socialinis, ypač psichologinis klimatas prastas. Regioninės politikos nėra – yra Vilnius, gal dar Klaipėda, o kita Lietuva užmiršta. Kaimas iš viso gyvena tragiškai. Kai nėra darbo, lieka tik alkoholis.“
Kaltina valdžią, kuri tiek yra atitrūkusi nuo žmonių, kad nė nesupranta jų situacijos.
„Žmogus sumetė į šulinį savo vaikus, tai ką daro? Sprendžia steigti dar tarnybų, – piktinasi signataras. – Nesuvokia, jog beviltiškas gyvenimas veda žmogų prie tragedijos. Garsina, jog mažinsime mokytojų, mažinsime policininkų ar buhalterių. Klausiau, o ką jiems pasiūlysite? Atsakė jog „ne mūsų rūpestis“.
Kritikuoja, kad investicijoms į žmones valdžiai pinigų vis stinga, bet dosniai milijonai iššvaistyti ekonomiškai nepagrįstiems projektams. „Absurdišku projektu“ jis laiko atominės elektrinės projektą, mano, jog nepagrįstai brangiai kainuoja mums ir dujų terminalas.
„Jeigu kritikuoji – tai įžvelgia, jog esi Rusijos įtakoje, – piktinasi signataras. – Žinau, kad apie mane jau rinko medžiagą specialiosios tarnybos. 15 kartų bandžiau patekti pas Prezidentę į priėmimą, bet mane užblokavo jos patarėjai. Turime kompetentingų savo ekspertų ekonomistų, bet jų nuomonės taip pat nenorima girdėti.“
Elitas nemato Lietuvos
Signataras A. Sėjūnas įžvelgia, jog politinis elitas tiesiog užsikonservo.
„Partijų viršūnėse susiformavo „grupės draugų“ – lyderiai, jų artimi politikai ir net giminės, – kritikuoja A. Sėjūnas. – Pats esu konservatorius, matau, kas dedasi. Per rinkimų sąrašus viršūnės patenka į Seimą, tarpusavyje puikiai susitaria. Jeigu peržiūrėsime tuos „sąrašinius“, pamatysime, jog pasikeisdami Lietuvą valdo vis tie patys 30 politikų.“
Įsitikinęs, jog tokią ydingą praktiką gali pakeisti tik rinkimų sistemos reforma.
„Niekur – nei į savivaldybių tarybas, nei į Seimą – neturėtų būti renkami „sarašiniai“, – įsitikinęs signataras. – Kiekvienas Seimo narys ir savivaldybės tarybos narys turi atstovauti tam tikram rinkėjų skaičiui, tada jaus atsakomybę. Būtina nustatyti, jog Seimo narys gali dirbti ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės. Po to tegu daro vienos kadencijos pertrauką.“
Tikina, jog kitaip neįmanoma tos “draugų grupės“ išskaidyti.
„Negali būti Seimo nariai amžini, – tikina A. Sėjūnas. – Kai sėdi Seime po 16–20 metų, degraduoja. Todėl ir nebemato visos Lietuvos.“
POŽIŪRIS: Algimantas Sėjūnas įsitikinęs, jog reikia keisti rinkimų sistemą, atsisakyti „sąrašinių“ Seimo narių, kitaip Lietuvą ir toliau valdys „draugų grupės“.