
Naujausios
Krepšinio muziejaus įkūrėjas rengiasi rekordui
Krepšinio muziejaus įkūrėjas, daugiau kaip dvi dešimtis knygų, kalendorių, fotoalbumų parengęs Joniškio rajono savivaldybės vyriausiasis specialistas Leonas Karaliūnas Vasario 16-ąją apdovanotas vienu garbingiausių rajono apdovanojimų – miesto globėjo Mykolo Arkangelo statulėle.
L. Karaliūnui kadaise darbą sostinėje siūlė krepšinio legenda Šarūnas Marčiulionis, bet vyras pasirinko likti gimtinėje.
Interviu „Šiaulių kraštui“ jis pasakoja apie savo energijos šaltinį, vaikystėje teniso raketę atstojusią knygą iš bibliotekos, sumanymus siekti naujo Lietuvos rekordo.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Senos nuotraukos dvelkė istorija
– Vasario 16-ąją už išleistas knygas, nuopelnus, kuriant Krepšinio muziejų, jums įteikta Mykolo Arkangelo statulėlė. Ką reiškia šis įvertinimas?
– Dėkoju žmonėms, kurie pasiūlė mano kandidatūrą, komisijos nariams, kurie manė, kad esu to vertas, rėmėjams, padedantiems atlikti visus sumanymus. Jie nusipelno pagarbos.
– Sugrįžkime į praeitį. Kas paskatino išleisti pirmą knygą?
– 1986 metais rajono laikraštyje buvo išspausdinta mano medžiaga apie Joniškio rajono futbolą, po metų – apie Joniškio krepšinį. 1997-aisiais šviesaus atminimo krepšinio tyrinėtojas, mokslininkas, profesorius Stanislovas Stonkus į savo parengtą leidinį „Krepšinis – lietuvių gyvenimas“ įdėjo ir mano publikuotą istoriją apie Joniškio krepšinį. Gal tai paskatino pačiam parašyti pirmąją knygą „Mažos ir didelės krepšinio žvaigždės“... Šiuo metu renku medžiagą 22 knygai.
– Kaip kilo idėja leisti senų fotografijų albumus?
– Mamos Onos Karaliūnienės albumuose rasdavau senų nuotraukų. Jos traukė nematytu dizainu, išskirtinumu, dvelkė istorija. Pradėjau rinkti, susijusias su futbolu ir krepšiniu. Išskirtinės man buvo rastos 1926–1934 metų nuotraukos apie Joniškio futbolą.
Pažinojau fotografą Konstantiną Berziną. Didelis jo fotoarchyvas sudegė per gaisrą.
Daugelis žmonių tėvų, senelių, prosenelių nuotraukas paprasčiausiai išmeta, sudegina. Taip dingsta mūsų istorija. Pamaniau: jei man įdomu tyrinėti senas nuotraukas, gal atsiras žmonių, kurie ateityje irgi domėsis, kaip gyveno, rengėsi, linksminosi, sportavo protėviai.
Kartą „Šiaulių krašte“ akis užkliuvo už straipsnio, kuriame rašyta, kad skulptorius iš Šiaulių Gintautas Lukošaitis (šiuo metu – Šiaulių miesto tarybos narys), perskaitęs mano knygą „Stipriausi Lietuvos vyrai“, sugalvojo sukurti skulptūrą prieškario galiūnui be kojų Stasiui Nosiui, apie kurį rašiau. Tai buvo vagonų krovikas. Jam paslydus, traukinio ratai nupjovė kojas. Tačiau vyras nepalūžo, tapo žinomu cirko artistu: laužė pasagas, trupino kumščiu akmenis, atliko įvairiausius triukus, reikalavusius didelės jėgos ir ištvermės.
Praėjusią vasarą Šiaulių geležinkelio stoties perone nusifotografavau prie galiūnui sukurtos skulptūros. Tai – geriausias įrodymas, kad surinkta medžiaga niekur nedingsta ir tarnauja tam tikram laikmečiui pažinti.
Planuoja šalies rekordą
– Dar viena jūsų idėja – užfiksuoti krepšinio lankus, įrengtus gyventojų kiemuose Joniškyje, Žagarėje ir rajono kaimuose, siekiant parodyti, kaip vietos gyventojai gerbia ir vertina krepšinį.
– Esu nufotografavęs 772 krepšinio lentas bei lankus, pritvirtintus prie pastatų sienų. Liko nedaug neaplankytų kaimų. Manau, iš viso bus daugiau kaip 800 krepšinio objektų. Medžiagą planuojame sukelti į albumą, kuris bus pristatytas rekordus fiksuojančiai agentūrai „Factum“. Iš tiesų, bandyti siekti rekordo buvo teisininko, kraštotyrininko Jono Nekrašiaus, kurio dėka mano knygos praturtėjo vertinga informacija, idėja.
Kita projekto dalis – išleisti knygą-katalogą su krepšinio lentų ir šalies krepšinio istoriją liudijančiomis nuotraukomis.
Užfiksavus Lietuvos rekordą, organizuosime krepšinio šventes kiekvienoje Joniškio rajono seniūnijoje, kuriose, tikimės, su vietos jaunimu jėgas išbandys rajono verslininkai, buvusios Joniškio rajono krepšinio rinktinės nariai, garsūs krepšininkai, treneriai. Iš verslininkų paaukotų lėšų seniūnijų jaunimui bus nupirkta krepšinio tinkliukų, lankų, kamuolių.
Skelbsime akciją „Aplenk Joniškį“, per kurią visi šalies miestai ir rajonai bus agituojami sekti Joniškio pavyzdžiu.
Didžiausi laimėjimai – stalo teniso
– Turbūt nuo ankstyvos vaikystės ir jaunystės buvote orientuotas į sportą, ypač – krepšinį? Kokie jūsų pasiekimai šioje srityje?
– Kaip bebūtų keista, daugiausia laimėjimų esu pasiekęs stalo tenise, kurį kartais žaisdavau net šešias valandas per dieną, ir lengvojoje atletikoje. Daug metų buvau Joniškio rajono stalo teniso rinktinės narys.1972 metais Mažeikiuose, Lietuvos jaunučių stalo teniso pirmenybėse, rajonų II grupės varžybose laimėjau bronzos medalį. Esu pelnęs porą medalių ir bėgdamas 800 bei 1500 metrų distancijas draugijos „Nemunas“ organizuotose varžybose.
Bet krepšinis viliojo labiausiai. 15 metų žaidžiau Joniškio rajono krepšinio komandos startiniame penkete, buvau jos kapitonas. Malonu prisiminti, kad lankiau treniruotes pas garsų joniškietės, 1968 metų Europos krepšinio čempionės Zitos Bareikytės trenerį Erviną Žardecką. Manau, kad pradedant sporto metodininko darbu MSV, vėliau vadovaujant Joniškio rajono sportui, organizacine prasme man pavyko atgaivinti rajono krepšinio tradicijas ir jas išplėsti.
– Turbūt sekdavote ir visas Lietuvos krepšininkų kovas? O už ką sirgdavote – Kauno „Žalgirį“ ar „Lietuvos rytą“, kai susitikdavo šios dvi ekipos?
– Be abejonės, tituluočiausia komanda Lietuvoje yra Kauno „Žalgiris“. Tačiau, kai Krepšinio muziejaus lankytojai manęs paklausia, už kurią komandą sergu, visada atsakau – už Lietuvos krepšinio.
Knyga atstojo teniso raketę
– Kaip sekėsi mokslai? Ar mokytojai turėjo su jumis vargo?
– Mokiausi vidutiniškai, nors pedagogai sakydavo, kad „turiu galvą“. Gražiai piešiau, lankiau nuostabaus pedagogo Juozo Vainausko dailės būrelį. Bet viską nugalėjo sportas. Minėtas mokytojas 8 klasės baigimo atestate net sumažino dailės pažymį.
Didžiausią įtaką mano gyvenime, matyt, padarė fizinio lavinimo mokytojai Kazimieras Šidiškis, Ervinas Žardečkas, Sigitas Adomavičius, Stasys Žalakis.
Jei reikėtų mokytis iš naujo, labiau kibčiau į anglų kalbą, kurios prireikia vedant ekskursijas Krepšinio muziejuje užsienio svečiams.
– Ar turėjote vaikystėje kitų pomėgių be sporto?
– Rinkau degtukų dėžučių etiketes, pašto ženklus, senovinius pinigus, labai daug skaitydavau. Paskutinis pomėgis – fotografavimas.
Kai kurie bendraklasiai iš vaikų bibliotekos „prichvatizuodavo“ knygų, aš keletą kartų irgi „sugriešijau“. Tiesa, sykį paslėpta už marškinių namo perkeliavusi plonytė knygelė buvo panaudota kaip stalo teniso raketė. Savos tikros tuo metu neturėjau, o knygelė labai tiko, nuo jos gerai atšokdavo kamuoliukas. Viliuosi, kad nuodėmę išpirkau – bibliotekoms esu padovanojęs daugiau kaip 100 knygų.
Mamos genai
– Iš kur jumyse tas energijos kamuolys, tarsi sprogstamasis užtaisas?
– Mama buvo siuvėja, net 90 metų sulaukusi dar siūdavo, be to – labai apsiskaičiusi, mintinai mokėjo daug žymių poetų eilėraščių, pati pamėgtoms eilėms kurdavo melodijas ir dainuodavo. Matyt, tai jos genai.
– Užaugote, subrendote ir likote Joniškyje visam gyvenimui. Iš kur jūsų prisirišimas prie šio krašto?
– Joniškis – pats šauniausias miestas, čia mano šaknys. 1994, 1995 metais pas save į Vilnių dirbti kvietė garsusis krepšininkas Šarūnas Marčiulionis, tačiau likau... Trafaretinė frazė, bet tikra: reikia mylėti savo kraštą.
Mano gyvenimo tikslas – maksimalus. Joniškis turi būti vienas žinomiausių miestų šalyje ir už jos ribų. Kai kam tai sukels juoką, neabejoju, bet esu įsitikinęs, kad tai realu.
Redakcijos archyvo nuotr.
ENTUZIASTAS: Leonas Karaliūnas demonstruoja buvusio žalgiriečio G. Chižniako 53 dydžio sportinį batą.
EKSKURSIJA: Leonas Karaliūnas (antras iš kairės) veda ekskursiją Krepšinio muziejuje.
SUSITIKIMAS: Leono Karaliūno kvietimu prieš porą metų Joniškyje lankėsi garsus Rusijos krepšinio komentatorius Vladimiras Gomelskis.
PARODOJE: Leonas Karaliūnas su kraštiečiu kompozitoriumi Algimantu Raudonikiu prie savo fotografijų parodos Seime.