Teroristai penktadienį pasirinko neatsitiktinai

Teroristai penktadienį pasirinko neatsitiktinai

Teroristai penktadienį pasirinko neatsitiktinai

Šiaulietis profesorius, humanitarinių mokslų daktaras, Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Romanų filologijos katedros vedėjas Vytautas Bikulčius atkreipia dėmesį, jog penktadienio vakaras teroro išpuoliams pasirinktas tikslingai.

Puikiai pažįstantis paryžiečių gyvenimo stilių, V. Bikulčius pasakojo, kad penktadienį po savaitės darbų prancūzams įprasta eiti pasivaikščioti į miestą, leisti laiką kavinėse su draugais, lankytis koncertuose. Teroristai virtinę kruvinų išpuolių surengė pasinaudoję kultūriniais įpročiais, žinodami, kad žmonių (aukų) netrūks.

„Paryžius yra vienas lankomiausių pasaulio miestų. Teroristai žinojo, kad niekur kitur nesulauks tokio rezonanso – Paryžių žino visi. Visame pasaulyje Paryžius yra tam tikras laisvės simbolis, meilės, mados, kvepalų, jaunystės, mėgavimosi gyvenimu miestas. Prancūzija yra pati laisviausia šalis, kuri nieko nenurodinėja, nieko nemoko, leidžia elgtis, kaip nori. Jie nusitaikė į pačią skaudžiausią vietą“, – pažymi V. Bikulčius.

Pasak jo, teroristams toks laisvas miestas tarsi priminimas, kokių laisvių jie neturi ir niekada neturės.

V. Bikulčius svarsto, jog šis teroro aktas susijęs ir su kerštu už veiksmus Sirijoje – policijos pareigūnams bandant derėtis dėl paimtų įkaitų, teroristai net nesileido į kalbas.

V. Bikulčiaus teigimu, Prancūzijoje įstatymai dėl migrantų yra sutvarkyti geriausiai Europos Sąjungoje – nemokamos didelės pašalpos, daugiau suvaržymų. Dažniausiai į šalį patekę nelegalai ar pabėgėliai siekia išvykti į Didžiąją Britaniją, bet ne pasilikti. Migrantai į Prancūziją atkeliauja ir iš buvusių kolonijų.

V. Bikulčiaus žiniomis, nuo sausio mėnesio, po žudynių Prancūzijos satyriniame savaitraštyje „Charlie Hebdo“, prancūzų saugumas likvidavo penkis galimus teroro išpuolius.

„Dalis prancūzų mano, kad dėl musulmonų radikalizmo kaltas vyriausybės pasyvumas. Buvęs Prancūzijos prezidentas, dirbęs ir vidaus reikalų ministru, Nicolas Sarkozy kalbėjo, kad šalyje yra 11 tūkstančių 500 žmonių, kurie pažymėti „S“ raide. Tai reiškia, susiję su terorizmu. Vadinasi, jiems reikia uždėti elektronines apyrankes, sekti, registruoti policijoje, kad būtų matomas jų kasdienis judėjimas. Iki šiol to nebuvo“, – komentavo profesorius.

Pasak jo, didžioji prancūzų visuomenės dalis migrantus vertina blaiviai, be provincializmo, kurio dažnai pasitaiko Lietuvoje – jie turi eiti bet kur, išskyrus jų šalį.

V. Bikulčius ir dabar važiuotų į Paryžių, nes tai saugiausias miestas – įvesta nepaprastoji padėtis, saugumas griežtas, oro uoste atnaujinta pasų kontrolė.

„Šiaulių krašto" inf.

Jono TAMULIO nuotr.

SIMBOLIS: Vytautas Bikulčius sako, jog teroristai smogė į skaudžiausią vietą – visame pasaulyje Paryžius yra tam tikras laisvės simbolis, meilės, mados, kvepalų, jaunystės, mėgavimosi gyvenimu miestas.