
Naujausios
Girtas vilkiko vairuotojas – didelė grėsmė
Prieš gerą mėnesį Lietuvą sukrėtęs įvykis, kai Radviliškyje patruliuojančią policijos pareigūnę mirtinai sužalojo girto vairuotojo vairuojamas vilkikas, dūrė į opią problemą: prie vairo geria ir profesionalai.
Transporto įmonių vadovai tvirtina akylai stebintys drausmę keliuose, o policija tvirtina, kad neblaivių vairuotojų, neišskiriant ir profesionalų, keliuose vis dar yra daug.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Ant „baltų arklių“
Policijos pareigūnę rugsėjo 4-osios naktį Radviliškyje mirtinai sužalojęs visiškai girtas vilkiko „Daf“ vairuotojas Gintaras Badauskas, šiuo metu dienas leidžiantis už grotų, buvo teisus sakydamas, jog ne jis vienas geria prie vairo.
Šią tiesą patvirtino šiaulietis verslininkas, tarptautiniais pervežimais besiverčiančios individualios įmonės savininkas Saulius.
Prieš keletą mėnesių jis sužinojo, kad vienas iš jo vairuotojų „užgėrė“ vilkiką su brangiu kroviniu gabendamas užsienyje.
Su „baltais arkliais“ besikalbantį joniškietį į Šiaulius, atėjus pamainos keitimosi laikui, parvežė kiti Sauliaus įmonėje dirbantys vairuotojai. Jie verslininkui papasakojo buvę priblokšti ne tik kolegos, bet ir vilkiko būklės: prišnerkšta, privemta, salone mėtėsi degtinės buteliai, nosį rietė šlapimo dvokas. Akivaizdu: gerta–vairuota, vairuota–gerta tikrai ne vieną ir ne kelias dienas.
Į Lietuvą pargabentas vyras neapsiėjo be medikų. Su juo įmonė atsisveikino. Vėliau darbdavys sužinojo, kad „daugiadienės“ šiam iš pažiūros atsakingam vairuotojui – ne naujiena, o už girtavimą atleistas jau ne iš vienos apskrities įmonės.
Atranka – be atrankos?
Radviliškio UAB „Autokaravanas“, kurioje dirbo ir policijos pareigūnės gyvybę pražudęs vairuotojas, direktorius Aloyzas Grigaliūnas tuojau po šio tragiško įvykio sakė nieko neįtaręs, kad G. Badauskas turėjo problemų su alkoholiu.
Vadovo teigimu, prieš kelis mėnesius įmonėje įsidarbinęs vyras buvo sąžiningas ir paklusnus.
Žinoma, įmonei norėtųsi tik pavyzdingų vairuotojų, tačiau vairuotojų atrankos procesas, sakė A. Grigaliūnas, nėra paprastas.Įprasta, kad darbo ieškantis asmuo pateikia nepriekaištingą rekomendaciją. O kas galėtų garantuoti, kad surinkus „rekomenduotojo“ numerį, neatsilieps dirbti pageidaujančio vairuotojo draugas ar giminaitis?
Kad kai kurios pervežimo įmonės jaučia didelį profesionalių vairuotojų nepriteklių ir dėl to jų atranka vyksta supaprastinta tvarka rodo ir dar vienas įvykis.
Kelios dienos po tragiškos avarijos Radviliškyje, Joniškyje buvo sustabdytas taip pat neblaivaus vairuotojo vairuojamas vilkikas. 50-mečiui profesionalui nustatytas 1,03 promilės girtumas.
Vairuotojas nuo 2001 metų girtas padarė net trylika administracinių teisės pažeidimų: girtas ne kartą pasirodė viešojoje vietoje, girtas sugadino žmonių turtą, girtas apsivogė parduotuvėje, girtas smurtavo artimoje aplinkoje, o praėjusių metų gegužę girtas vairavo dviratį.
Šįkart joniškietis girtas sėdo ir prie vilkiko vairo.
Girtiems išlygų nenumato
Vienos stambesnių krovinių pervežimo įmonių Šiauliuose UAB „Transmėja“ vadovė Rima Braziulienė patikino, kad įmonės vairuotojai, nepatikrinti alkotesteriu, iš garažo neišvažiuoja. Maža to, išgėrusiam darbuotojui draudžiama rodytis ir įmonės teritorijoje – jis už tai būtų baudžiamas.
Vadovė pripažįsta, kad krovinių pervežimo versle profesionalių vairuotojų stinga ir mėtytis jais nesinorima, tačiau nenorima ir prisišaukti bėdos – juk brangiais vilkikais gabenami brangūs kroviniai, jau nekalbant apie keliamą pavojų.
„Jei žmogus išgėręs pričiumpamas vieną kartą, vadinasi, galima daryti išvadą, jog bus ir kitas kartas. Taigi po to vieno karto vairuotojas atleidžiamas“, – kategoriška „Transmėjos“ vadovė R. Braziulienė.
Ji patikino, kad, sugriežtinus girtumo kontrolę, neblaivių vairuotojų įmonėje dabar, skirtingai nei prieš 7–8 metus, praktiškai nebepasitaiko.
Vis dėlto 200 vilkikų turinčios įmonės vadovė sako, jog, nepaisant griežtos kontrolės, vairuotojo, jei jis norės išgerti, nesukontroliuosi. Norės, išgers automobilio salone, norės – stabtelės į kavinukę ar už kokio krūmo.
Tiesa: geria ir vilkikų vairuotojai
Šiaulių apskrities Kelių policijos viršininkas Kęstutis Dičius kategoriškas: geria visi, ir mėgėjai, ir profesionalai. Esą profesionalas gal dar labiau pasitiki savo galimybėmis negu mėgėjas – įsivaizduoja, kad išgėręs bokalą alaus gali vairuoti ne prasčiau.
Komisaras prisiminė atvejį, kuomet Šiaulių aplinkkelyje sustabdytas ir papūsti į alkoholio matuoklį paprašytas vilkiko vairuotojas ironizavo, kad šiandien šiame kelyje neblaivios „furos“ nevažiuoja. Jis pats esą jau prieš pusvalandį per vilkiko raciją buvęs informuotas, kad kelyje stovi patruliai: būtų išgėręs, šią atkarpą būtų aplenkęs.
K. Dičius įsitikinęs, kad girtų vairuotojų yra kur kas daugiau nei jų išaiškina policija. Kelių policija, anot komisaro, yra išaiškinusi ne vieno vilkiko vairuotoją, kuris būdamas neblaivus nuvažiavo ir ne vieną šimtą kilometrų.
„Kuo sunkesnis transportas, tuo rimtesnės pasekmės. Jei girtas dviračiu kliudysi žmogų, pasekmės bus vienos, jei motociklu – kitos, o jei vilkiku, gali būti tragiškos“, – kalbėjo Kelių policijos komisaras.
Jis paragino transporto įmones bendradarbiauti su policija, nes girtam vairuotojui sukėlus eismo įvykį su rimtomis pasekmėmis atsakomybės našta prislėgtų ne tik sukėlėją, bet ir darbdavį.
Per devynis šių metų mėnesius Šiaulių apskrityje girti lengvųjų automobilių ir sunkiasvorių vairuotojai, sukėlė jau 22 eismo įvykius, kuriuose nukentėjo žmonės. Pernai tokių įvykių buvo 30.
Šalyje sausį–rugsėjo mėnesį neblaivūs vairuotojai sukėlė 164 eismo įvykius.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KOLEGOS: Teigiama, kad vilkikų vairuotojai vadovaujasi kolegiškumu: praneša apie kelyje stovinčią policiją. Ar šio „kolegiškumo“ nederėtų vadinti pažeidimu, o gal ir girtų vairuotojų dangstymu?
NUSIKALTIMAS: Šiaulių apskrities Kelių policijos viršininkas Kęstutis Dičius ragina su geriančiais prie vairo kovoti vienijant pastangas. Anot komisaro, girto vairuotojo toleravimą galima būtų prilyginti nusikaltimui.
KONTROLĖ: Uždarosios akcinės bendrovės „Busturas“ direktorius Tomas Bielinskas užtikrino, kad keleiviai gali būti ramūs: autobusų vairuotojų blaivumo kontrolė esanti labai rimta.