
Naujausios
Jaunavedžių ir ožkų saloje
Šiaurės jūroje esanti Pellworm sala, kartais dar vadinama vestuvių arba avių sala. Vestuvių, nes pagal keliolika parengtų vestuvių scenarijų tūkstančiai jaunavedžių čia atplaukia tuoktis. Avių, nes avys sutrypia jūrą supančių aukštų pylimų žemę ir nuėda ant jų augančią žolę.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Šiaurės jūroje esanti Pellworm sala priklauso Vokietijai. Tai aukščiausiai, net du kilometrus virš jūros lygio pakilusi sala. Į ją plaukiant keltu iš tolo matosi 38 metrų aukščio švyturys. 1907 metais pastatytas švyturys anksčiau rodydavo kelią laivams.
Dabar jis tarnauja pramogoms. Nuo 1978 metų švyturyje leista tuoktis jaunavedžiams. Kasmet čia įvyksta vis daugiau vestuvių ceremonijų. Nors visoje 37 kvadratinių kilometrų dydžio saloje gyvena tik 1161 gyventojas, švyturyje kasmet sutuokiama maždaug po 800 porų.
Tuoktis jauni žmonės čia atplaukia iš žemyno. Kol užlipa į patį švyturio bokštą, turi įveikti 140 laiptelių. Bet daugelis juokauja, jog tortui toks vargas nepakenkia.
Tuokiama ir kitose salos vietose. Vestuvių planuotojai yra parengę net keliolika scenarijų, pagal kuriuos jaunavedžiai tuokiami ir bažnyčiose, prie jūros bei kitose salos vietose.
Egzotikos ne mažiau kaip šiltuose kraštuose. Jūros pakrantėse besiganančios avys. Kačių namelius primenančios poilsiautojų pavėsinės. Palyginti švarus ir nešaltas jūros vanduo...
Kai kuriose salos pakrantėse jūra visiškai nusekusi. Gali bristi kelias dešimtis metrų. Ant seklumų sugulę dar daugiau romantikos Pellworm salai suteikiantys jūros šuniukai.
Vietos gyventojai vien romantika negali būti gyvi. Daugelis prekių čia kainuoja 20 procentų brangiau. Nėra geriamojo vandens. Jis atkeliauja iš žemyno. Juokaujama, jog saloje yra pati brangiausia Vokietijoje degalinė.
Jaunimas dažniausiai palieka salą. Mokykloje nuolat mažėja vaikų. 1957 metais saloje veikė 6 mokyklos. Dabar beliko tik dvi: pagrindinė ir pagalbinė. Dar 2009 metais pagrindinėje mokykloje mokėsi 140 vaikų, dabar beliko vos šimtas.
Baigę pagrindinę mokyklą gabesnieji, mokslus tęsti norintys vaikai keltu plaukia į žemyno gimnazijas. Jas dažniausiai lanko Husum miestelyje, kuriame įsikūręs ir visas salą aptarnaujantis biurokratinis aparatas. Saloje dirba tik vienas policininkas.
Vyresnieji, prie atskirties ir gyvenimo tarp vandenų įpratę salos gyventojai stengiasi rasti pragyvenimo šaltinį. Kas ūkininkauja, kas siūlo paslaugas turistams.
Įmonių čia nėra daug. Jų priskaičiuojama apie 27. Veikla skirtinga – nuo atliekų tvarkymo iki aukso kalyklos.
Kai kurie vietos gyventojai užsiima žvejyba. Tačiau laivelių taip pat mažėja. Po salą vežiojęs gidas tvirtino, jog anksčiau į jūrą išplaukdavo apie 20 krabus žvejojančių laivelių. Dabar beliko tik septyni.
Vietos gyventojai puikiai žino, kur galima nusipirkti krevečių vakarienei. Užsukome į vieną sodybą. Šeimininkė išnešė tris litrus krevečių. Litras kainavo tris eurus.
Nemažai salos gyventojų kasdien plaukia keltu dirbti į žemyną. Kelionė jūra trunka apie valandą, nors iš perkėlos sala matosi, atrodo, ranka pasiekiama. Į ją plaukiama aplink. Plaukdamas tiesiai keltas atsidurtų ant seklumos.
Saloje yra 9000 hektarų dirbamos žemės. 120 hektarų užima ganyklos. 400 hektarų auga kukurūzai. Nemažą plotą užima biodujų aikštelės. Kitame plote auginami javai.
Gyventojai sako, jog jų žemė ypatinga tuo, kad nėra kurmių. Užtat išmaitina 5000 saloje laikomų galvijų, 5000 avių, 120 žirgų.
Saloje veikia vienas pieno surinkimo punktas. Iš salos gyventojų kasdien surenkama po 25 – 30 tonų žaliavinio pieno. Už litrą perdirbėjai jiems moka po 50 centų.
Kai kurie ūkininkai savo žemėje yra pasistatę vėjo jėgaines, saulės kolektorius.
Salos žemė saugo ir porą bažnyčių. Senoji 1095 metais statyta bažnyčia išliko net tuomet, kai Pellworm sala prieš porą šimtų metų dar buvusi pusiasaliu, atitrūko nuo žemyno ir su bažnyčia bei kitais pastatais liko jūroje. Pusiasalio vidurys, kuriame buvo Rundholdo miestas, prasmego su pastatais ir žmonėmis.
Senoji bažnyčia, garsėjusi 650 metrų aukščio bokštu, nukentėjo tik nuo piratų. Jie padegė bokštą. Dalis jo apdegė ir nuvirto.
Autorės nuotr.
ŠVYTURYS: Pellworm salos švyturyje kasmet susituokia apie 800 porų. Dar nemažai porų susituokia ir kitose salos vietose.
PAJŪRIS: Avys sutrypia aplink jūrą padarytų pylimų žemę, kad ji būtų kietesnė ir nenuplaunama poplūdžių ar potvynių vandens. Jos salos gamtovaizdžio dalis ir simbolis.
PYLIMAI: Kad apsaugotų gyventojus nuo potvynių, aplink visą salą įrengti aukšti pylimai. Darbai užtruko 70 metų.
BAŽNYČIA: Po to, kai Pellworm pusiasalis pertrūko ir dalis jo buvo apsemta, nuo žemyno atsiskyrė sala su senąja bažnyčia ir varpine.
SALA: Pellworm saloje daug žalumos.
HORIZONTAS: Horizonte matosi kita ŠIaurės jūros sala.
BOKŠTAS: Senosios bažnyčios bokštas nukentėjo nuo piratų.
KAIMAS: Pellworm primena lietuvišką kaimą.