
Naujausios
Netvarkingi treniruokliai žaloja žmones
Prieš kelis mėnesius Baisogalos miestelį (Radviliškio rajonas) sukrėtė skaudi nelaimė, per kurią treniruoklių aikštelėje aštuonmečiui berniukui buvo sutraiškyti du pirštukai.
Įvykio metu treniruoklis buvo netvarkingas, tačiau niekas dėl to kaltės neprisiima. Iki šiol neaišku, kas turi prižiūrėti tokius įrenginius, tad nelaimės gali ir kartotis.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Treniruoklis – be sėdynės
Nors nuo nelaimės jau praėjo nemažai laiko, išliko ne tik jos pasekmės – sužaloti vaiko pirštukai. Iki šiol neaišku, kas kaltas dėl įvykio ir, kas baisiausia, nežinia, kas turėtų rūpintis įrenginiais, kad jie būtų tvarkingi ir nekeltų pavojaus sveikatai ar net gyvybei.
Nelaimė Baisogaloje įvyko birželio 30-osios vakare, kai baisogalietė Veronika Tatlauskienė su anūku išėjo į prekybos centrą apsipirkti.
Anūką močiutė paleido į kitapus gatvės esančią vaikų žaidimų aikštelę, prie pat kurios yra įrengti ir keli treniruokliai.
Vaikas nubėgo prie treniruoklio, kur stovėjo jo draugas. Tuomet ir įvyko nelaimė – aštuonmetis atsirėmė ranka į treniruoklio sėdimąją dalį, jo draugas tuo metu spustelėjo įrenginį žemyn ir šis prispaudė du berniuko kairės rankos pirštus.
Skausmo kankinamas vaikas pats nubėgo į netoliese esantį greitosios medicinos pagalbos postą. Greitoji berniuką nuvežė į Šiaulius, kur jis buvo operuotas.
Šiaulių medikams išgelbėti vaiko pirštukų nepavyko – sutraiškytus pirštus teko sutrumpinti.
Vėliau paaiškėjo, kad nelaimę prišaukęs treniruoklis, įrengtas už europines lėšas, jau kuris laikas buvo netvarkingas – be sėdynės. Sėdynė prie treniruoklio buvo pritvirtinta tik po kelių dienų, jau įvykus nelaimei.
Redakcija gal ir nebūtų sužinojusi apie skaudų įvykį, jei ne baisogaliečių skambutis.
Skambinusieji prašė išsiaiškinti situaciją, nes esą dėl visko yra kaltinama tik vaiko neva neprižiūrėjusi močiutė, o apie tai, kad įrenginys buvo netvarkingas, nutylima ir kaltininkų neieškoma.
Vaikui – ir psichologinė trauma
„Žinau, kad esu kalta ir aš, bet juk tokia nelaimė galėjo įvykti bet kam, net ir suaugusiajam būnant netoliese. Jeigu įrenginiai netvarkingi, tokių net negalima eksploatuoti. Gal ir nelaimės tuomet nebūtų buvę?“, – dėl anūką ištikusios bėdos išgyveno močiutė, žurnalistei ją susiradus darbo vietoje.
Močiutė sakė, jog Kaune gyvenantį anūkėlį tąkart jai dukra paliko kelioms dienoms. Tada ir įvyko nelaimė, dėl kurios išgyvena visa jų šeima.
Kaune gyvenanti sužaloto berniuko mama redakcijai sakė, kad abu su sūnumi mėgina susigyventi su nelaime. Vaikui, anot mamos, tebėra sunku, jis vis kartoja, kad neturi pirštukų, todėl ji galvoja sūnų vesti pas psichologus, kad šie suteiktų profesionalią pagalbą.
Kad nelaimės dieną ant treniruoklio nebuvo sėdynės, redakcijai tvirtino ne vienas baisogalietis. Baisogaliai teigė, kad sėdynė buvo pritvirtinta prie treniruoklio tik praėjus kelioms dienoms po įvykio, o iki tol jos ten nebuvo esą ne savaitę ir ne dvi.
Atsakingų nėra
Tad kas turėjo pasirūpinti, kad treniruokliai būtų techniškai tvarkingi?
Regis, sutarimo šiuo klausimu nėra nei Baisogalos seniūnijoje, kurios teritorijoje stovi treniruokliai, nei Savivaldybėje, kuri rūpinosi, kad šis europinis projektas čia būtų įgyvendintas.
Baisogalos seniūnijos darbuotojai „Šiaulių kraštui“ išsitarė, jog viešąsias prieigas, vadinasi, ir aikšteles, seniūnijoje prižiūri specialistė, tačiau seniūnas Romas Kalvaitis piestu stojo prieš tai – esą ši moteris yra aplinkos inžinierė ir apeiti treniruoklius, apžiūrėti, ar jie tvarkingi, yra ne jos darbas.
„Niekas nepaskirtas prižiūrėti. Treniruokliai priduoti seniūnijai kaip įrenginys, ir viskas. Kai sugenda, tada paskambinam tiems, kurie statė, kad tvarkytų, nes yra 5 metų garantinis laikotarpis. Už gaminio kokybę atsako rangovai. Seniūnijos čia niekur nėra ir nebus. Jai tik bandoma viską suversti. Tai gal tegul atsako sporto metodistas, sporto centras, Investicijų skyrius – kodėl turi atsakyti seniūnija? Turėjo žiūrėti ir močiutė, jei treniruoklis buvo netvarkingas. Tai sportinis įrenginys, kur žmogus vienas pats sau sportuoja. Ir jeigu jam kas atsitinka, jis pats ir atsako“, – atsakomybės kratėsi seniūnas.
Europinius projektus kuruojančio Savivaldybės Investicijų ir projektų valdymo skyriaus vedėjas Gintaras Pilypas tikino atvirkščiai – jo teigimu, dėl nelaimingo atsitikimo kalta ne treniruoklius gaminusi firma, o seniūnija, kuri laiku nepriveržė sėdynės.
Anot G. Pilypo, ten ne sėdynėje esmė, o pačiame agregate. Tokia esą yra jo konstrukcija – jei pakiši ranką po sėdyne, gali prispausti.
Jeigu taip, tai gal tuomet apskritai negalima eksploatuoti nesaugių įrenginių, nors, anot gamintojo, jie ir atitinka europinius standartus?
Baisogaloje įrengti lauko treniruokliai ir naujoviška vaikų žaidimo aikštelė rajone – ne vienintelė. Jų pradedama rengti ir už europines, ir už kitokias lėšas.
Kas bus atsakingas už šių įrenginių priežiūrą, jei šiuo metu atsakomybė lyg karšta bulvė mėtoma nuo vienų link kitų?
„Situacija – baisi“
Apie vaikų saugumą žaidimų aikštelėse valdžios koridoriuose prabilta po skaudžios nelaimės, pernai įvykusios Joniškio rajone, kai lūžusios sūpynės suknežino aštuonerių metų mergaitės kaukolę.
Tuomet problemą ėmę gvildenti Seimo nariai pripažino, jog situacija yra bloga. Išaiškėjo, jog šalyje už vaikų žaidimų aikšteles niekas neatsako, nėra aiškių saugumo reikalavimų, niekas nevykdo reguliarių profilaktinių patikrinimų.
Panašu, kad ir lauko treniruokliais nėra kam rūpintis. Apie tokių įrenginių priežiūros reikalavimus redakcijai nelabai ką galėjo pasakyti ir Radviliškio visuomenės sveikatos centro vedėja Loreta Stirblienė.
„Už aikštelės įrenginių saugumą turėtų būti atsakingas tas, kas įrengė aikštelę. Techninę priežiūrą, manyčiau, kad organizuoja patys savininkai – Savivaldybė, seniūnijos, bendruomenės ar įstaigos. O įranga turi atitikti standartus.
Neseniai gavome susipažinti higienos normos projektą dėl vaikų žaidimų aikštelių ir patalpų bendrųjų sveikatos saugos reikalavimų. Jame numatoma, kad naujai įrengiamų žaidimo aikštelių ir patalpų įrangos įrengimo po sumontavimo ir pagrindinė metinė kontrolė turi būti atlikta akredituotos kontrolės įstaigos ir turėti kontrolės sertifikatą. Mūsų nuostatuose kol kas tokios funkcijos nėra“, – sakė vedėja.
KOMENTARAS
Saugumą reglamentuojančių teisės aktų nerado
Situaciją dėl vaikų žaidimų aikštelių ir lauko treniruoklių saugumo „Šiaulių kraštas“ paprašė pakomentuoti įvairių gaminių sertifikavimu užsiimančios UAB „Baltijos Lloydas“ direktoriaus Erlando LAZAUSKO:
– Peržiūrėjęs standartus ir kitus norminius dokumentus, nieko neradau, kas reglamentuotų stacionarių lauko treniruoklių saugumą, techninę priežiūrą ir kontrolę.
Yra higienos norma, skirta sporto klubų priežiūrai, kurioje apibrėžta, kad treniruokliai turi būti saugūs. Civilinis kodeksas nusako, kad už viešai prieinamą įrangą atsako įrangos savininkas.
Man pačiam teko stebėti, kaip naudojami treniruokliai viešojoje erdvėje. Kadangi vaikų ir suaugusiųjų antropometriniai duomenys skiriasi, kai kurie treniruokliai vaikams išties gali sukelti kirpimo, užstrigimo ir traiškymo pavojus.
Neužtenka informacinių ženklų, priklijuotų ant treniruoklių (kai kur net jų nėra). Manau, kad treniruokliai turėtų būti aptverti nuo vaikų ir reikėtų informacinių stendų tėvams su nuorodomis, kokiai amžiaus grupei skirta įranga, kur kreiptis jai sugedus, taip pat pagalbos telefonai.
Anglijoje tai gana griežtai apribota – bendrijų pirmininkai eina į kursus, aikšteles kasmet apžiūri inspektoriai. Pas mus to nėra. Kvietėme savivaldybes į seminarą aikštelių saugumo tema, bet neatsiliepė nė viena. Pas mus saugumu susidomima, kai įvyksta nelaimė.
Autorės nuotr.
SPĄSTAI: Baisogalietė Veronika Tatlauskienė: „Šis treniruoklis tapo pavojingais spąstais mano anūkėliui“.
AIKŠTELĖS: Naujai įrengtoms vaikų žaidimų aikštelėms, šalia kurių neretai būna įrengti ir lauko treniruokliai, ne visada būna paskirti už jų saugumą ir priežiūrą atsakingi asmenys.
IŠGYVENIMAS: Baisogalietė Veronika Tatlauskienė negalėjo sulaikyti ašarų – jos anūkui treniruoklių aikštelėje buvo sutraiškyti pirštukai.
PAVOJUS: Kol ant treniruoklio nebuvo sėdynės, įkišti pirštus į slankiojantį mechanizmą galėjo bet kas.
ATSAKOMYBĖ: Baisogalos seniūnija treniruoklių priežiūros kratosi. Savivaldybė rodo pirštu į seniūniją.
TRAUMA: Aštuonmečiui berniukui pirštukai buvo sutraiškyti juos įkišus į netvarkingą treniruoklį.