
Naujausios
Kapinėse reikia vis mažiau vietų
Šiauliečiai dar kartą įrodė, kad yra unikalūs: čia kasmet miršta daugiau negu tūkstantis žmonių, bet kapinėse vietų reikia vis mažiau. Miesto kapinės, kasmet plyšdavusios nuo kapaviečių poreikio, dabar turi kone 150 tuščių vietų. Net medžiai patvoriuose nebekertami, nes poreikis per mėnesį tesiekia 5 ar 10 kapaviečių.
Galbūt naujųjų kapinių, kurioms skandalingai buvo perkami sklypai, nė nereikėjo?
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Nėra techninio projekto
Naujųjų Daušiškių kapinių techninį projektą rengia viešo pirkimo konkursą laimėjusi Kauno uždaroji akcinė bendrovė „Patvanka“. Vėluoja jį baigti jau keturis mėnesius.
Pernai gruodį pasirašant sutartį projektuotojai įsipareigojo darbus atlikti per 120 dienų. Savivaldybė projekto laukė balandį, bet iki šiol jis nėra baigtas.
Naujų kapinių reikalus kuruojantis Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Andrius Androsovas „Šiaulių kraštą“ informavo, jog rengėjams prieš mėnesį buvo skirta bauda ir pareikalauta teikti darbų grafiką.
Kokia dabar situacija?
„Ką tik grįžau iš atostogų ir nieko nekomentuosiu, dar nemačiau, ką jie yra pateikę“, – atsakė valdininkas.
Projektuotojai už uždelstą terminą sumokėjo 3 tūkstančių eurų baudą.
Bendrovės „Patvanka“ vadovas Kęstutis Amolevičius „Šiaulių kraštui“ negalėjo atsakyti, kodėl vėluojama ir kada projektas bus baigtas. Siūlė palaukti, kol iš atostogų grįš projekto vadovas.
Nutraukti sutartį – ne išeitis
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Giedrės Mendozos Herreros žiniomis, projekto rengėjai buvo atsiuntę darbų grafiką, bet seną, dar praeitais metais rengtą.
„Paprašėme naujo – vėl vilkina, – sakė pavaduotoja. – Buvo pagrasinta, kad nutrauksime sutartį, lyg ir buvo sukrutę.“
Pati yra architektė, jos nuomone, darbų daug atlikta, reikia tik juos užbaigti.
„Projekto vadovas atvažiavęs aiškina, jog dirbame, išvažiuoja iš Šiaulių ir vėl nedirba, – piktinosi G. Mendoza Herrera. – Sutartį nutraukti lengviausia, bet darbas nebus padarytas, laikas prarastas. Jeigu naują konkursą skelbtume, dar pusę metų prarastume. Taip ir tampomės – lieka tik tą patį rengėją „užmūčyti“, kad baigtų darbą.“
Mažiausia kaina atsirūgsta
Projekto rengėjai konkursą laimėjo pasiūlę mažiausią kainą – 104 tūkstančius litų. Kiti konkurso dalyviai teikė pasiūlymus su dvigubai ir trigubai didesnėmis sumomis.
Savivaldybėje buvo laikoma, jog projektavimo darbai labai pigiai nupirkti, nes iki konkurso planuota tam tikslui skirti iki 500 tūkstančių litų.
Po konkurso šiuos skaičius garsindamas tuometinis Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romanas Kančauskas kritikavo viešųjų pirkimų taisykles ir mažiausios kainos kriterijų.
Neslėpė abejojąs, ar laimėtojo kaina reali, prognozavo, jog Savivaldybei gali kilti problemų. Bet sutartis buvo pasirašyta.
„Jau tada reikėjo sutarties nepasirašyti ar nesibaigus terminui nutraukti, jeigu buvo matoma, kad ji nebus įvykdyta laiku“, – kritikavo pirmtakus G. Mendoza Herrera.
Jos nuomone, yra priemonių išvengti mažiausios kainos problemos, jeigu pasidaromi „namų darbai“ dar rengiantis konkursui.
Techninio projekto viešą pirkimą Savivaldybei teko skelbti antrą kartą. Pirmasis pirkimas, skelbtas 2011 metais, buvo nutrauktas, nes kapinių detalųjį planą teko rengti iš naujo. Iš pradžių kapinėms buvo suplanuotas įstatymo reikalavimų neatitinkantis, per didelis plotas.
Kapines vėliau nuspręsta įrenginėti keliais etapais. Pirmiausia tik 9 hektarų: dabar turi būti suprojektuotas ir įrengtas 5 hektarų plotas, vėliau – dar 4 hektarų.
Vis dar užteks metams ar dvejiems
Mirusieji laidojami dvejose veikiančiose miesto kapinėse – Ginkūnų ir K. Donelaičio gatvės. Pastarosiose – tik į šeimos kapavietes, o žalieji plotai dar laikomi rezervui.
Stingant kapaviečių Ginkūnų kapinėse žalieji plotai praktiškai jau išnaikinti, iškirsti medžiai kapinių pakraščiuose ir kitose vietose.
Kapines administruojančios bendrovės „Specializuotas transportas“ vadybininkė Vaida Buračienė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog Ginkūnų kapinėse šiuo metu yra 150 laisvų kapaviečių.
„Medžių nebekertame, nes laisvų kapaviečių pakanka, pakaks dar metams dvejiems, – tikino V. Buračienė. – Mirtingumas sumažėjo, daugiausia laidojama į šeimos kapavietes, laisvų kapaviečių per mėnesį bereikia tik 5–10.“
Šiauliečiai patys sprendžia kapaviečių problemą. V. Buračienė pastebi, jog vis daugiau mirusiųjų kremuojama, o urnos laidojamos į šeimos kapavietes, kol nėra kolumbariumo.
„Karstą su palaikais palaidoti – problema, o urnų šeimos kapavietėse galima laidoti, kiek nori – šitaip žmonės ir išsprendžia problemą“, – pripažino administratorė.
Savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis, Šiauliuose įregistruotų mirčių statistika mažai keičiasi: 2013 metais buvo įregistruota 1424, o 2014 metais – 1395 mirusieji.
Šiais metais iki rugpjūčio 27 dienos įregistruota 999 mirusieji. Palyginimui – 2013 metais iki šios datos buvo įregistruota 1000 mirusiųjų, 2014 metais – 956.
Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos pavaduotoja Jurga Sartauskienė tik pabrėžia, jog šie skaičiai neatskleidžia tikrojo vaizdo.
Skyriuje registruojamos mirtys ne vien šiauliečių, bet ir kitų savivaldybių gyventojų – jeigu jie mirė Šiauliuose. Be to, šiauliečiai gali būti laidojami ne vien Šiauliuose.
Kolumbariumas atsiras rudenį
Ginkūnų kapinėse kolumbariumas pradėtas dar pernai statyti, bet įrengtas tik jo pagrindas. Su nepajėgia rangove UAB „Meba“ Savivaldybė sutartį nutraukė.
Su konkursą laimėjusiu nauju rangovu – UAB „Arsenalas“ sutartis pasirašyta šią liepą. Darbų nesimato, nes, Savivaldybės duomenimis, šiuo metu užsakyti ir gaminami kolumbariumo moduliai.
Iki lapkričio mėnesio jie turi būti pastatyti ant pagrindo – kol kas tik 5 moduliai. Juose bus 120 nišų 280 urnų statyti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
MISTIKA: Ginkūnų kapinėse vis atsiranda naujų vietų, nors iki šiol nerimauta, jog neužteks nė iškirstų plotų.
KOLUMBARIUMAS: Vieta kolumbariumui Ginkūnų kapinėse dar tuščia.
PERSPEKTYVA: Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Giedrė Mendoza Herrera sakė, kad naujųjų kapinių techninio projekto rengėjai vilkina darbus.