Ar provincijos mokyklas pripildys pabėgėliai?

Ar provincijos mokyklas pripildys pabėgėliai?

Ar provincijos mokyklas pripildys pabėgėliai?

Paskutinėmis rugpjūčio dienomis daugelyje Kelmės rajono mokyklų tvyro nerimas. Susirinks mažiau mokinių, mokytojams dar labiau mažės pamokų krūviai. Mokyklų vadovai jau nebetiki, kad situacija gerės. Liūdnai juokauja, jog kaimų mokyklas papildytų nebent iš Viduržemio jūros išgelbėti pabėgėliai. Dešimčia mokinių daugiau sulauks tik Kelmės specialioji mokykla, ugdanti specialių poreikių vaikus. Nenubarstė mokinių arba jų skaičių net šiek tiek padidino ir dar kelios mokyklos.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Retėja mokinių gretos

Kražantės progimnazija kelerius pastaruosius metus buvo didžiausia rajono mokykla. Joje pernai mokėsi 512 mokinių. Šiemet mokysis 491. Sumažėjo beveik visa klase. Mat išleido tris aštuntokų klases, o pirmokų suformuotos tik dvi klasės.

Jau ir taip nedidelius krūvius turėjusiems kai kurių dalykų mokytojams belieka po 11, 9 ar tik 6 savaitines pamokas.

Net dviem klasių komplektais sumažėjo antroji pagal mokinių skaičių Kelmės J. Graičiūno gimnazija, netekusi 51 mokinio. Buvo 476, šiemet ketina ateiti 425 mokiniai. Gimnazijos direktorius Rimantas Bielskis įvardija kelias priežastis. Daugiau mokinių renkasi profesines mokyklas. Beveik dešimt šeimų su vaikais išvyko gyventi į užsienį. Mažėja bendras mokinių skaičius.

23 mokiniais mažėja ir Tytuvėnų gimnazija. Turėjo 463, šį rugsėjį ateis tik 440 mokinių. Vietoj išėjusių 45 abiturientų susirinko tik viena klasė pirmokų.

Gerais sportininkais garsėjanti gimnazija keturis mokinius išleido į Šiaulių ir Kauno sporto mokyklas. Kai kurios šeimos keičia gyvenamąją vietą. Viena šeima su vaikais emigravo. Dalis mokinių, kuriems sunkiau sekasi mokslas ir blogesnė materialinė padėtis, pasirenka Jaunimo mokyklą.

Maždaug 16 mokinių „nubarstė“ Pakražančio, 15 – Šaukėnų V. Pūtvio-Putvinskio gimnazijos.

Pakražančio gimnaziją pavasarį baigė 15 abiturientų, tęsti mokslų profesinėse mokyklose išėjo 7 dešimtokai. Netektis šiek tiek kompensavo 12 nulinukų ir 16 pirmokų.

Šaukėnų gimnaziją baigė dvi klasės abiturientų, tačiau pirmokų suformuota tik viena klasė.

„Nukraujavo“ iš vidurinės į pagrindinę perorganizuota Vaiguvos mokykla. Vietoj turėtų 133 mokinių mokyklos vadovės svajoja turėti bent šimtą. Mokinių skaičius mažėjo, nes jau nebeliko aukštesniųjų klasių. Be to, viena šeima gavo socialinį būstą Kelmėje, ten išsikėlė su dviem vaikais, porą mokinių tėvai išsivežė į užsienį.

„Tokie miesteliai pasmerkti išnykti, – niūrią ateitį pranašauja Vaiguvos pagrindinės mokyklos direktorės pavaduotoja Salomėja Aginskienė. – Nebent čia pabertų pabėgėlių, ištrauktų iš Viduržemio jūros. Ką veikti jaunoms šeimoms tokiuose miesteliuose? Darbo nėra. Vilniuje vyksta mūšiai dėl vietų vaikų darželyje, o provincijoje – mūšiai dėl ikimokyklinukų ir mokinių.“

Yra simptomų, kad demografinė situacija gerės

Kražių gimnazijos direktorė Rita Andrulienė viliasi, jog šiais mokslo metais pavyks išlaikyti tą patį mokinių skaičių – 262. Daugėja mažų vaikų. Pavyzdžiui, ankstesniais metais į pirmą klasę ateidavo po 8, 10 pirmokų, šiemet mokysis 14 pirmokų ir 15 priešmokyklinukų.

Panašios tendencijos ir Maironių pagrindinėje mokykloje. Atėjo pora pirmokų daugiau negu pernai. Be to, mokinių gretas papildys nulinukai, priešmokyklinukai ir ikimokyklinukai, kurie jau nuo trejų metų kasdien po keturias valandas bus prižiūrimi, ugdomi ir lavinami mokykloje.

Dėl emigracijos mokykla yra praradusi keletą mokinių. Tačiau dabar stebima ir atvirkštinė tendencija. Vienas mokinys grįžo iš Anglijos, ten baigęs kelias pradinės mokyklos klases.

Ankstyvojo ugdymo ir priešmokyklinė grupės padeda išlaikyti tą patį 82 mokinių skaičių ir Mockaičių pagrindinei mokyklai.

Dvi pirmokų klases pavyko suformuoti ir Kelmės „Aukuro“ pagrindinei mokyklai, kuri šiais mokslo metais išlaikys tą patį 400 mokinių skaičių.

Dar optimistiškesnės nuotaikos Vidsodyje. Čia padaugėjo 5 mokiniais. Vietoj 81 mokinio, mokykla turės 86. „Kai kuriems mokytojams pamokų krūviai net padidės, – džiaugiasi mokyklos direktorius Vaidotas Monkevičius. – Gal jau baigėsi tas žmonių bėgimas į miestą? Miestuose brango būstų nuoma ir nekilnojamasis turtas. Vis dažniau jaunos šeimos perka sodybas kaime, čia augina vaikus. Mažėja atotrūkis tarp kaimo ir miesto. Kaime yra savų privalumų.“

Mokinių prieaugį tikisi turėti ir Elvyravos pagrindinė mokykla. Direktorės pavaduotoja Danutė Risovienė skaičiuoja, jog šiuo metu prašymus pateikę jau 96 mokiniai. Iki mokslo metų pradžios viliasi pasiekti šimtą. Pernai mokslo metų pradžioje Elvyravoje mokėsi tik 91 mokinys. Per mokslo metus mokinių skaičius čia keičiasi, nes į Vijurkų globos namus, kurių vaikai lanko būtent Elvyravos mokyklą, patenka vis naujų globotinių.

Bene didžiausias mokinių prieaugis Kelmės specialiojoje mokykloje, kurioje ugdomi specialiųjų poreikių turintys vaikai. Vietoj pernai šią mokyklą lankiusių 79 mokinių šiemet planuojama turėti 89 ugdytinius. Darbo šioje mokykloje turi 52 žmonės, mokytojai, mokytojų padėjėjai, auklėtojai, logopedai, aptarnaujantis personalas.

Mokyklos direktorė Dalia Viliūnienė sako, jog sparčiausiai užpildomos lavinamosios klasės. Paprastai čia mokosi po kelis vienos šeimos vaikus. Savo vaikus į specialiąją mokyklą atveda ir buvę šios mokyklos auklėtiniai.

Būtų palankesnis klasės krepšelis

Kražantės progimnazijos direktorius Stasys Jokubauskas svarsto, jog provincijos mokykloms būtų palankesnis ne mokinio, o klasės krepšelis. Pavyzdžiui, ketvirtokų buvo trys, o penktokų suformuotos tik dvi, bet labai didelės klasės. Mat pradinėse klasėse galimas mažesnis vaikų skaičius.

Tytuvėnų jaunimo mokyklos direktorės pavaduotoja Nijolė Šaltmerienė taip pat kritikavo ydingą mokinio krepšelio praktiką. Dažnai į Jaunimo mokyklą mokiniai ateina jau po rugsėjo pirmosios, nes gimnazijos ir pagrindinės mokyklos nenori jų išleisti, kad laimėtų daugiau mokinio krepšelių.

Po rugsėjo pirmosios mokinys pereina į kitą mokyklą, tačiau krepšelis paskui jį jau nebeateina. Lieka toje mokykloje, kuriai jis pateikė prašymą prieš rugsėjo pirmąją.

Į Jaunimo mokyklą jau prasidėjus naujiems mokslo metams ateina po keletą mokinių. Kai kurie savo mokinio krepšelius palieka net kituose rajonuose.

Vaidoto MONKEVIČIAUS nuotr.

PAGAUSĖJIMAS: Pernai rugsėjo pirmąją į Vidsodžio pagrindinę mokyklą atėjo 81 mokinys. Šiemet laukiama 86.

Autorės nuotr.

SKAIČIAI: Kelmės J.Graičiūno gimnazijos direktorius Rimantas Bielskis pernai rugsėjo pirmąją džiaugėsi gausiu mokinių būriu. Šiemet jis sumažėjo pusšimčiu.