Banko duris įveikęs šiaulietis galynėsis su Temide

Banko duris įveikęs šiaulietis galynėsis su Temide

Banko duris įveikęs šiaulietis galynėsis su Temide

Lazda turi du galus – tuo įsitikino šiaulietis 65 metų Jonas Mileris, birželio 23-ąją lazda iškūlęs SEB banko Šiaulių filialo durų stiklą, o vakar dėl šio poelgio stojęs prieš teismą.

Marius STAŠINSKAS

kriminalai@skrastas.lt

Baudžiamąją bylą, kurioje J. Mileris kaltinamas viešosios tvarkos pažeidimu, vakar atvertė Šiaulių apylinkės teismas. Pradėti bylą nagrinėti iš esmės nepavyko, nes paaiškėjo, kad kaltinamasis nėra susipažinęs su bylos medžiaga, be to, į posėdį neatvyko pagrindiniu liudytoju prokuroro įvardytas saugos tarnybos darbuotojas. Į kitą posėdį, kuris numatytas ateinančią savaitę, bus kviečiamas ir banko atstovas.

J. Mileriui pagal pareikštus kaltinimus gresia viešieji darbai, bauda, laisvės apribojimas, areštas arba laisvės atėmimas iki 2 metų.

Šiaulietis į pirmąjį teismo posėdį atvyko pasiramsčiuodamas lazda. Ta pačia, kuria protestuodamas dėl itin didelių įkainių už paslaugas, iškūlė banko durų stiklą. Jį atlydėjo būrelis bendraminčių. Teisiamasis segėjo du pažymėjimus, bylojančius, kad jis yra Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos Šiaulių skyriaus narys ir Seimo nario Arvydo Mockaus padėjėjas, dirbantis visuomeniniais pagrindais. Veiklus pensininkas dar yra ir Šiaulių miesto Šimšės bendruomenės pirmininkas.

Kaltę dėl viešosios tvarkos pažeidimo J. Mileris pripažino iš dalies. Jis aiškino keliskart barkštelėjęs lazda į stiklines duris, taip kviesdamas pokalbiui filialo vadovybę.

„Iškvietimo mygtuko prie durų nebuvo, o į vidų eiti bijojau, – sakė „Šiaulių kraštui“ J. Mileris, paklaustas, kam reikėjo belsti į duris lazda. – Išdaužti stiklo tikrai nenorėjau ir nemaniau, kad jis toks silpnas. Jei būčiau planavęs daryti nusikaltimą, tikrai nebūčiau į akciją kvietęs žurnalistus su fotoaparatais ir vaizdo kameromis“.

Banko patirtiems nuostoliams atlyginti J. Mileriui yra pareikštas daugiau nei 350 eurų civilinis ieškinys. Tokia suma už durų stiklą pensininkui atrodo neadekvati: „Mano žiniomis, toks stiklas kartu su jo pakeitimo darbais kainuoja apie 120 eurų. O dabar mane, reikalaudami nepagrįstai didesnės sumos, nori apiplėšti dar kartą. Jei su manimi bus susidorota, ateityje nė vienas žmogus nebedrįs protestuoti prieš neteisybes“.

J. Mileris su bankininkų apetitu susidūrė nusprendęs su artimaisiais pasidalyti pinigus, gautus pardavus mirusios motinos butą. Beveik 12,5 tūkstančio eurų atlygį už butą pirkėjas buvo pervedęs į J. Milerio sesers sąskaitą SEB banke, tad giminaičiai pasiimti pinigų nuvyko į šio banko Šiaulių filialą.

Pinigus jie pasiėmė, bet bankas kaip banknotų perskaičiavimo mokestį pasiėmė daugiau nei 100 eurų. Tokią banko politiką šiaulietis įvardijo užmaskuotu plėšikavimu.

Vyras teigė nesuvokiantis, ko iš jo dabar dar norima. „Jei mane užpultų plėšikas ir aš gindamasis jam sudaužyčiau akinius, negi ir tokiu atveju turėčiau atlyginti jo patirtus nuostolius? – stebėjosi šiaulietis. – Esu kaltinamas vandališkais veiksmais, tačiau vandalizmas, mano supratimu yra, kai sunaikinamos kapinės, o ne tada, kai vidury dienos apiplėštas žmogus bando rasti teisybę“. Vyras piktinosi, kad išrinkti Seimo nariai nepažaboja, jo žodžiais, bankų plėšikavimo. Pasak J.Milerio, valdžios atstovai nesiima jokių veiksmų, nes patys iš bankų esą prisiėmę lengvatinių paskolų.

Ikiteisminio tyrimo metu J. Mileris buvo atsisakęs advokato, tačiau teisme, siekiant užtikrinti kaltinamojo teises bei interesus, jį gina valstybės skirtas advokatas.

Giedriaus Baranausko nuotr.

LAZDA: Jonas Mileris į teismą atėjo pasiramsčiuodamas ta pačia lazda, kuria iškūlė banko durų stiklą.