
Naujausios
Treningo sindromas arba viskas teisėta
Rūta JANKUVIENĖ
Važiuojame ankstų rytą su sodo kaimynu link Šiaulių, dalijasi atostogų kelionių po Lietuvą įspūdžiu, lygina, ką matęs, su Šiauliais.
„Nuostabu, kiek Lietuvoje yra gražių vietų, Anykščiuose – koks takas virš medžių lajų padarytas, kaip Telšiai sutvarkyti. Šiauliai – palyginti su jais – dykvietė, – rėžia jis. – Ar miestą tvarkyti – tai tik žolę pjauti? Jokio išskirtinio projekto nėra padaryta.“
Iš tiesų, ką besikeičiančios miesto valdžios per pastaruosius du dešimtmečius padarė įsimintino?
Bulvaro dalis sutvarkyta, arena pastatyta, oro uostas išsaugotas – bet iki šiol tik kariuomenei. Imsis Prisikėlimo aikštės, nes sulauks europinių pinigų.
Europinių pinigų miestas buvo sulaukęs ir dėl Menų inkubatoriaus, o nieko neišėjo – septynerius metus politikai su juo prasitampė, o dabar dar milijonus reikia grąžinti iš miesto kišenės.
Kaltų dėl to ieškoti – bergždžias darbas, nors nuo pat pradžių buvo akivaizdu, kad šis projektas daromas ant blogų pamatų.
Prastas kvapas sklido nuo pat inkubatoriui statyti nupirktų griuvėsių, kurie buvo įsigyti iš tuometinės valdžios vyrų bendrapartiečio.
Bet visus įtarimus nuplovė teismas.
Tik ne viską į įstatymus galima surašyti. Dar yra moralė, sąžinė, kurios juk nepamatuosi.
Valdžios žmonių privačius interesus, viešai deklaruotus ryšius nesunku pridengti tais pačiais įstatymais – vyksta viešas pirkimo konkursas, surašomos sąlygos, pasirenkamas mažiausios kainos pasiūlymas.
Konkursui vadovauja ir pirkimo sutartis pasirašo ne tas valdžios vyras, kurį galima būtų įtarti viešų ir privačių interesų supainiojimu.
Ciniška, nuo sovietmečio garsi schema „vsio zakonno“ (viskas teisėta – rusiškai) iki šiol veiksminga ir gyvybinga.
Valdžios keičiasi, o nuo Savivaldybės rūmų sklinda tie patys kvapai ir arogancija, nors ateina buvę kritikai.
Šiauliai ne taip seniai nusikratė įvaizdžio, kurį kūrė treninginis Saulėnas. Bet „treningo sindromu“ miestą ima garsinti pats meras Artūras Visockas.
Praeitą kadenciją būdamas nepriklausomu Tarybos nariu, jis susikūrė idealisto ir kovotojo už skaidrumą politikoje įvaizdį.
Dabar tik piktinasi, kai kyla abejonių dėl jo paties elgesio. Esą yra juodinamas „perkamų“, suinteresuotų“ oponentų. Spauda neva manipuliuoja informacija apie jo sąsajas su privačiu verslu ir galimą to verslo protegavimą. Nors tas sąsajas pats yra deklaravęs. Kokia gali būti manipuliacija, kai skelbiami paties A.Visocko deklaruoti faktai?
Pats viešina, jog yra bendrovės „Igtisa automobiliai“ akcininkas, „Igtisa“ sporto klubo narys. Bet stebisi, kad „kažkam užkliuvo“ viešuose miesto renginiuose jo dėvima klubo apranga.
Ant mero treningo – „Igtisos“ sporto klubo ir tokio pat pavadinimo verslo bendrovės bei „Škodos“ logotipų reklama.
A. Visockui atrodo, jog visa tai – tik „myzeriukas“. Bet po „Šiaulių krašto“ rašinių jis vis dėlto kreipėsi į etikos sargus „rekomendacijų“.
Nuoširdžiai nežino, ar meras gali būti verslo „reklamos veidu“, ar tikisi etikos komisijos rankomis treningą išsiskalbti?
Kai pirmą kartą pagarsinome, kad A. Visockas savo treningu reklamuoja privatų verslą, atrodė, jog tik ką išrinktas meras gal dar nesusigaudo situacijoje?
Praėjo keli mėnesiai ir iš mero draugo, su kuriuo A. Visockas susijęs per „Igtisos automobilius“ bei sporto klubą, bendrovės „Igtisa prekyba“ Savivaldybė perka „Škoda“ automobilius. Konkurse ši bendrovė buvo vienintelė dalyvė.
Bet meras nebuvo šio pirkimo konkurso komisijos narys, sprendimo nepriiminėjo ir automobilių pirkimo sutarties nepasirašė. Etikos sargai, jeigu ir imsis tyrimo, jis neturės perspektyvos. Bus „vsio zakonno“ – kaip Menų inkubatoriaus griuvėsių pirkimo atveju.
Patiems rinkėjams belieka atsirinkti, kas yra kas.
A. Visockas, iš verslo atėjęs į Savivaldybę, bando diegti ir „nestandartinius“ santykius.
Savivaldybė yra paskelbusi Ekonomikos skyriaus vedėjo konkursą, o meras viename portale įdeda tokį komentarą: „Tikimės kompetetingo, norinčio dirbti asmens. Ekonomikos skyrius yra labai svarbus. Jei šį darbą pasirinks ypač „stiprus“ asmuo, komanda yra pasiruošusi papildomą atlyginimą.... „sumesti“ iš savo asmeninių lėšų. Vartai atidaryti...“
Kokia „komanda“ – iš verslo, sporto bičiulių ar politikų – būsimam vedėjui „sumes“ pinigų? Ką laikys „stipriu“ ir kieno interesams tuomet šis vedėjas atstovaus?
Bet negirdėti, ką apie tokį „skaidrų“ Savivaldybės kadrų „pirkimą“ mano Tarybos nariai, išrinkti pagal A. Visocko nepartinį sąrašą, jų politiniai partneriai koalicijoje.
Ar žino, kokius pažadus dalija meras, kuriam pačiam nemenką algą „sumeta“ mokesčių mokėtojai?