
Naujausios
Aviacijos bazėje Šiauliuose pasigesta šešių apledėjimo matuoklių
Prie Šiaulių esančioje Zoknių aviacijos bazėje pasigesta šešių nebenaudojamų, bet vis dar radioaktyvių jonizuojančių spinduliuotės šaltinių, kurie buvo naudojami lėktuvų apledėjimui matuoti.
Kariuomenės vado generolo leitenanto Jono Vytauto Žuko preliminariu vertinimu, matuokliai bazėje galėjo būti saugomi nesilaikant reikiamų saugumo reikalavimų, todėl atsirado priežastys jų dingimui.
„Atvejis, kuomet Lietuvos kariuomenėje prarandami jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai, yra pirmas. Vertinu jį labai rimtai, todėl reagavome nedelsiant: ėmėmės priemonių, kad Aviacijos bazės teritorija ir patalpos būtų patikrintos siekiant aptikti dingusius apledėjimo matuoklius ir nustatyti jonizuojančiosios spinduliuotės foną. Deja, iki šiol paieškos nedavė rezultatų“, – KAM pranešime cituojamas J. V. Žukas.
Karinių oro pajėgų vadas pulkininkas Audronis Navickas sakė, kad dingę seni sovietiniai matuokliai yra nurašyti ir orlaiviuose naudojami nebuvo, jų, kaip matuoklių, vertė yra nulinė.
„Tai, aišku, nepateisina paties dingimo fakto. Kariuomenės vado sprendimu rugpjūčio 10 d. pradėtas tyrimas – karo policija yra gavusi užduotį nustatyti, ar teisingai ir kaip buvo saugomi patys jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai“, – teigė A. Navickas.
A. Navicko teigimu, paskutinį kartą matuokliai fiziškai buvo identifikuoti šių metų sausį, jų kol kas ieškoma pačioje bazės teritorijoje. Kas galėjo pavogti matuoklius ir kokia atsakomybė už tai gresia, A. Navickas negalėjo pasakyti.
Radiacinės saugos centro Radiacinių avarijų valdymo ir mokymo skyriaus vyriausiosios specialistės Danutės Šidiškienės teigimu, kiekviename matuoklyje yra apie 7 gramus radioaktyviųjų medžiagų – cezio ir itrio, tačiau įrenginys yra sandarus, todėl neardomas pavojaus aplinkai ar žmonėms nekelia. Apledėjimo matuokliai priskiriami pačiai žemiausiai – penktajai pavojingumo klasei.
„Vieno metro atstumu nuo to uždaro šaltinio nestebėsime jokios jonizuojančios spinduliuotės fono padidėjimo. Tačiau jį išardžius, ten yra cezio ir itrio (...), jeigu sugalvotų išsiardžius tokį šaltinį kažkaip ar paragauti, ar kitaip jis patektų į pilvo traktą, žinoma, pasekmės nebūtų tokios jau menkos – tai būtų vidinė apšvita, kuri galėtų sąlygoti ūmaus radiacinio sindromo išsivystymą“, – kalbėjo D. Šidiškienė.
Pasak jos, vienas matuoklis sveria apie 170 gramų, apie jų dingimą pranešta VSAT, Muitinės pareigūnams, policijai ir ugniagesiams, Metalo laužo supirkimo asociacijai. Kiekvienas iš matuoklių yra keliolikos centimetrų, aliuminio spalvos, pažymėtas specialiuoju jonizuojančiosios spinduliuotės įspėjamuoju ženklu – geltonu trikampiu su spinduliuotės piktograma trikampio viduje.
ELTA, „Šiaulių krašto“ inf.
KAM archyvo nuotr.
DINGIMAS: Uždarasis jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinis – orlaiviuose naudojamas apledėjimo matuoklis – ant orlaivio L-39.
Radus arba pastebėjus panašius į matuoklius daiktus, prašoma kreiptis Bendruoju pagalbos telefonu 112 arba Radiacinės saugos centro telefonu (8 5) 236 19 36.