
Naujausios
Bitininkai skirtingai prognozuoja medaus derlių
Mergiūnų kaime (Joniškio rajonas) bitininkaujantis Bronius Kukė prognozuoja šiemet iš savo laikomų bičių šeimų gausiantis perpus mažiau medaus nei praėjusiais metais. Nors pavasaris buvo ankstyvas ir atrodė gražus, ilgai užsitęsusi vasaros vėsa augalus pražydino, bet jie neturėjo nektaro. Bitininkas Sigitas Paršukas iš to paties rajono Drąsutaičių kaimo sako, kad jam šie metai – neprasti.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Augalai neskyrė nektaro
„Pavasaris iš karto pradžiugino, bet paskui oras atšalo, žiedų greitai neliko, o kas žydėjo, neišskyrė nektaro. Net liepos, kurios jau iš tolo dvelkia medumi, šiemet buvo nemedingos, bitės nėjo rinkti naujo derliaus, – teigia Mergiūnų kaimo bitininkas B. Kukė, savo sodyboje praleidžiantis kone visą vasarą. – Subrandinto medaus net liko mažiau, nei buvo iki brandinimo“.
Savo teritoriją B. Kukė apsėjo dobiliukais. Pienės sudygo savaime. Šie augalai žydi vienas po kito, nupjovus dobilai suželia iš naujo ir vėl sužysta. Bitės nuolat turi darbo.
Tačiau ir dabar jo laikomos bičių šeimos vangios. Gal nuo karščio išleipusios, vis lekia prie šeimininko iškasto tvenkinio. Toje vietoje seniau drėgmė laikydavosi iki vidurvasario.
Šiuo metu dvidešimt avilių turi. Bitininko nuomone, medaus bus vos pusė praėjusių metų kiekio, kada iš bičių šeimos paimdavo apie 35 kilogramus. Kol kas nusimato ne daugiau kaip 15–17 kilogramų.
Metų derlius bus vidutinis
Drąsutaičių kaime gyvenantis bitininkas S. Paršukas teigia, kad jo bitynui metai neprasti: pavasarį rapsų medaus išėmė apie 20 kilogramų iš avilio, dabar, po liepų žydėjimo, galvoja kopinėsiantis dar tiek pat.
„Manau, kad metų derlius bus vidutinis – apie 40 kilogramų iš vienos bičių šeimos. Ypač geras jis pasikartoja kas 10–12 metų. Tada imama po 50–60, o iš kai kurių šeimų – net po 100 kilogramų“, – sakė S. Paršukas, paaiškinęs, kad augalai nektaro neišskiria, kai oro temperatūra būna žemesnė negu 20 laipsnių šilumos. O žydintiems dobilams tokios temperatūros reikia ir naktį, kad bitės turėtų darbo.
Priklauso nuo daugelio sąlygų
„Medaus derlius labai priklauso nuo meteorologinių sąlygų. Vienoje vietoje lijo gausiai, tad augalai suvešėjo, kitur buvo sausra. Juk ir grūdų derlius nevienodas: kažkur javus liūtys, kruša išguldo, – lygino bitininkas. – Daug lemia aplink esantys augalai. Pas mus gausu rapsų, pupų, dar šiek tiek kmynų medaus bus. Galbūt įtakos turi ir pats bitininkavimo būdas – bičių laikymas daugiaaukščiuose aviliuose“.
Bitininkas iš Drąsutaičių kaimo sako šiemet medų pardavinėjantis po 4 eurus už kilogramą (praėjusiais metais Joniškio turguje kilogramas medaus kainavo taip pat panašiai – 13–15 litų arba – 3,76– 4,3 euro – aut. past.), tačiau didesniuose miestuose jis kainuoja ir 5 ar 6 eurus.
„Manau, medaus Lietuvoje niekad netrūktų, jeigu jo pigiai nesupirktų ir neišvežtų svetur. Tačiau laisvos rinkos tokie dėsniai“, – sakė S. Paršukas.
„Grynuolio“ medaus nebūna
Turguje bei mugėse prekiaujantis bitininkas B. Kukė pirkėjus ragina neieškoti liepų ar grikių medaus. „Grynuolio“ nebūna, nes bitei nepasakysi, iš kur nešti. Nebent bitininkas savo avilius laikytų tikrame liepyne arba grikių laukuose.
Tiesa, praėjusiais metais joniškietis pastebėjo, kad labai gražios prekinės išvaizdos – grūdėtas – ir gero skonio buvo medus, kuriam nektarą bitės nešė iš labai gausiai laukuose žydėjusių rugiagėlių. Šiemet jų nėra.
Daugelio peikiamas rapsų medus irgi esąs maišytas.
„Vadinamajame rapsų meduje daugiau nektaro gali būti sunešta iš pienių. Šie augalai žydi maždaug vienu metu. Specialiai stebėjau ir mačiau, kaip pienes apsėdo bitės, o rapsų lauke jų skraidė visai nedaug. Tačiau išsuktas jis liko baltas. Vadinamasis rapsų medus labai tinka jautresnei virškinimo sistemai“, – pataria bitininkas.
Vaškas ir pikis dezinfekuoja
O štai medus su koriais ne tik suteikia pramogą kitaip pasigardžiuoti saldžiu skanėstu, bet ir gydo. Vaškas masažuoja dantenas, dezinfekuoja burnos ertmę. Taip pat kramtyti galima ir bičių pikį arba jo užpilą vartoti žaizdoms dezinfekuoti, įtrinti skaudamas vietas. Bičių pikis gelbsti ir nuo danties skausmo.
Bronius Kukė primena, kad kai kada medus surūgsta. Taip atsitinka dėl drėgmės. Ją medus sutraukia, jei laikomas neuždengtas šiltoje vietoje. Arba jeigu bitininkas išsuka dar nesubrandintą medų.
Autorės nuotr.
PROGNOZĖ: Bitininkas Bronius Kukė iš Mergiūnų kaimo prognozuoja dvigubai mažesnį medaus derlių.
TROŠKULYS: Troškulys kankina ir bites, jos skuba į Broniaus Kukės sodyboje iškastą tvenkinį vandens.
VIETA: Bronius Kukė avilius laiko senoje sodyboje, kur yra žydinčių medžių, želia dobilai, o aplink – javų laukai.
BITININKAS: Drąsutaičių kaime gyvenantis bitininkas Sigitas Paršukas teigia, kad asmeniškai jam metai vidutiniški: žada iš vienos bičių šeimos gauti apie 40 kilogramų medaus.