Tekstilininkės sukūrė tautinį kostiumą

Tekstilininkės sukūrė tautinį kostiumą

Tekstilininkės sukūrė tautinį kostiumą

Visą praėjusią savaitę Žagarės dvaro rūmuose vykusio pirmojo Joniškio rajono tekstilininkių plenero „Savi tarp savų“ dalyvės sukūrė Vakarų Aukštaitijos moters tautinį kostiumą. Kasdien taip pat vyko įvairios technikos mokymai, juose dalyvavo norintieji iš viso rajono.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Kostiumas etnografinei ekspozicijai

Plenere, kurį surengė Joniškio istorijos ir kultūros muziejus, dirbo devynios rajono tekstilininkės: Dalia Petraitienė, Virgenija Tankūnienė, Regina Riškuvienė, Birutė Dargytė–Kybartienė, Valija Šurnaitė, Gražina Šliauterienė, Loreta Domkienė, Ugnė Vaineikienė ir vadovė Aušra Petrauskienė. Projektą koordinavo muziejininkė Vita Vitkauskienė.

Moterys, peržiūrėjusios filmą apie tautinį kostiumą, kibo į darbą. Kiekviena – pagal savo sritį: iš vilnos vėlė liemenę, mezgė raštuotas kojines, siuvo ir siuvinėjo palaidinukę, galvos apdangalą, peltakiavo, nėrė prijuostės nėrinius, rišo juostą.

Pasak A. Petrauskienės, tautinis kostiumas atitinka dėvėtus Vakarų Aukštaitijos regione. Kostiumas papildys Istorijos ir kultūros muziejaus etnografinę ekspoziciją.

Visą savaitę plenere norintys išmokti įvairių amatų galėjo dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose. Į juos susirinkdavo ne tik žagariečiai, bet ir joniškiečiai, Žvelgaičių, Kalnelio, Jakiškių gyventojai, būta net svečių iš Šiaulių. Tekstilininkės dalinosi savo darbo paslaptimis, mokydamos vėlimo iš vilnos, kojinių mezgimo, nėrimo, tekstilės marginimo, audimo, juostų pynimo, odinių papuošalų gamybos.

Muziejaus pasirinkimas

Pasak Istorijos ir kultūros muziejaus direktorės Rasos Ališauskienės, Joniškyje jau daug metų organizuojami įvairūs menininkų plenerai. Periodiškai į rajoną atkeliauja „Žiemgalos“ dailininkai, dirba medžio drožėjai, čia susiburia fotografai profesionalai ir mėgėjai. Į dailininkų būrį pakviečiami ir tapantys rajono tautodailininkai. Tačiau kiti lieka tarsi nuošalyje. Jie darbus eksponuoja rajono ir respublikinėse parodose, bet plenerų, kuriuose dalintųsi patirtimi vieni su kitais, semtųsi kūrybinių idėjų, mokytų kitus, organizuota nebuvo.

Iš pradžių muziejus planavo sukviesti įvairių sričių tautodailininkus, amatininkus, kad vieni pieštų, kiti austų, treti pintų iš vytelių, megztų. Buvo parengtas projektas, bet jis, nors ir akcentuota regiono kultūra, iš Lietuvos kultūros tarybos paramos negavo. Tad teko apsiriboti mažesne apimtimi, pasirinkti rajono tekstilininkai, kurių rajone bene daugiausia.

Autorės nuotr.

KOSTIUMAS: Per savaitę tekstilininkės sukūrė Vakarų Aukštaitijos moters tautinį kostiumą.

SUSIDOMĖJIMAS: Žagarietė Sandra Budriuvienė muziejininkės Vitos Vitkauskienės teiraujasi apie vyksiančias edukacijas, iš kurių pasirinks vėlimą ir pagamins šlepetes.

TEKSTILININKĖS: Į plenerą susirinkusios rajono tekstilininkės domėjosi viena kitos rankų darbais, eksponuojamais surengtoje parodoje.

DARBELIAI: Šie darbeliai buvo pagaminti per edukacijas.