
Naujausios
Gardumynai seneliams
Senatvę lydinčias negandas, vienišumą žmogus labiausiai pajaučia artėjant šventėms, kai jų laukimo džiaugsmą nuslopina vienatvė, artimųjų ilgesys.
Ir kaip nušvinta vienišo senolio akys, kai jo namuose kas nors apsilanko, išklauso, paima už rankos, paglosto. Kad ir jam svetimas žmogus.
"Pas mus labiau įprasta gerumu dalintis prieš Kalėdas. O mes pamanėme, kad, bundant gamtai, vienišas žmogus dar labiau pradeda jausti savo vienatvę.
Prieššventinį šurmulį pajaučia tie, kurie turi draugų, kolegų, artimųjų. O vieniši žmonės prieš šventes dar labiau užsidaro savyje ir savo vienatvėje. Todėl ir sugalvojome: praskaidrinkime vienišų senukų nuotaikas prieš Velykas", – apie sumanytą gerumo akciją kalbėjo Lietuvos probacijos tarnybos Šiaulių regiono skyriaus Radviliškyje specialistė Vilma Banevičienė.
Į akciją "Gerumo mainai" Probacijos tarnybos pareigūnai pakvietė ir tarnybos priežiūroje esančius nuteistuosius. Jie ne tik kepė keksiukus, bet ir ant popierinių gėlyčių parašė seneliams linkėjimus.
"Kai pasakėme, kam bus skirti tie palinkėjimai, neatsirado nė vieno, kuris būtų nepanoręs rašyti ar pasijuokęs iš to. Kiekvienas linkėjo to, kas jam atrodė, jog tai gali būti svarbu vyresniam žmogui.
Vieni linkėjo sveikatos, kiti – laimės, o kas – gerų namų, didesnių pensijų ir neliūdėti", – apie ruošimąsi "gerumo mainams" pasakojo V. Banevičienė.
Pasiūlymą dalyvauti keksiukų kepimo akcijoje mielai priėmė Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro mokiniai bei darbuotojai. Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus darbuotojai pasiūlė senukus, kuriuos būtų galima aplankyti.
Kepė "konkursinius" keksiukus
Į Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro virtuvę susirinkusius keksiukų kepėjus – Probacijos tarnybos darbuotojus, tarnybos prižiūrimus asmenis bei centro moksleivius pasitiko viešbučio darbuotojo specialybės mokytoja Raimonda Barkauskienė.
Taip jau sutapo, jog dvi centro moksleivės kaip tik tądien ruošėsi kitą dieną Vilniuje vyksiančiam profesinio meistriškumo konkursui. Užduotis konkurso dalyviams ir buvo – iškepti kuo skanesnius velykinius keksiukus.
"Seneliams kepsime tokius pat keksiukus, kaip ir konkursui. Be abejo, konkurse juos labiau papuošime, panaudosime įdomesnių įdarų, tačiau keksiukų tešla bus lygiai tokia pati.
Galiu pagirti, kad šie keksiukai puikiausiai išsilaiko visą savaitę, tad jeigu seneliai jų iš karto ir nesuvalgys, jie sulauks ir Velykų", – pildama razinas, aguonas ir riešutus – priedus seneliams skirtiems keksiukams, sakė konditerė.
Prižiūrimi patyrusios meistrės, į darbą įsijungė visi kepėjai. Kitą dieną R. Barkauskienė prisipažino: "Iš pradžių jaučiau tam tikrą nerimą, kai sužinojau, jog kartu darbuosis su teisėsauga reikalų turėję asmenys.
Bet nerimas buvo perteklinis – nebuvo jokių nesusipratimų. Visi vienodai darbavosi, klausė, jei ko nesuprato, o viena moteris sakė, jog namuose pati Velykoms pamėgins iškepti tokių pat gardumynų, kurių gavo ir lauktuvėms", – sakė darbams vadovavusi konditerė.
Kiekvienas – su sava gyvenimo istorija
Kai į permatomas dėžutes sugulė iškepti skanumynai, kai buvo surašyti visi palinkėjimai seneliams, Probacijos tarnybos darbuotojai katu su dviem savanoriais išsiruošė į kelią.
Vienas ekipažas vyko pas Šiaulėnų ir Šaukoto seniūnijose gyvenančius senelius, kitas aplankė Tyrulių ir Radviliškio seniūnijų senolius. Per pusdienį su dovanomis buvo aplankyti 26 vieni gyvenantys šių seniūnijų gyventojai. Kiekvienas – su skirtinga gyvenimo istorija ir visi – su džiaugsmu pasitinkantys netikėtus svečius.
Kai kurie iš aplankytųjų – visiškai vieni. Kitus lanko artimieji. Vieni dažniau, kiti – tik retkarčiais. Pas kiekvieną iš 26 senolių porą kartų per savaitę ateina socialinė darbuotoja. Nuperka maisto produktų, vaistų, šiek tiek pabendrauja ir išeina pas kitus senukus.
Ar to jiems pakanka? Minimaliems poreikiams patenkinti – taip.
Bet kodėl tada 86-erių Liucija taip gailiai verkia, kad net jaunam vyrui iš Probacijos tarnybos suspaudžia širdį?
O mes, ar ne per mažai parodom dėmesio savo artimiesiems?
Tris savo sūnus palaidojusi senolė liko vienui viena. Marti po vyro mirties anytą pamiršo. Močiutė prisipažįsta: du kartus norėjusi išeiti iš gyvenimo, bet dievulis nei pirmą, nei antrą kartą jos nepasiėmė.
Devyniasdešimtmetė močiutė Kristina – kitokia. Ji – optimistė. Dainą padainavo, pasigyrė, kad daug jų moka, todėl būtų gaila, jei į kapus jas tektų nusinešt, nepasidalijus su kitais.
Jai linksmiau – nors ir gyvena viena, bet retkarčiais sulaukia užsienyje gyvenančių savo vaikų.
"Palaukit, tuoj parodysiu savo anūkų nuotraukas. Va, kokie gražuoliai. Prašau, kad tik daugiau nuotraukų pridarytų. Pavartau, pasižiūriu", – gruoblėtomis rankomis nuglostytas nuotraukas rodo senolė.
Ji, visą gyvenimą dirbusi daugiau vyriškus darbus – vairuotoja durpyne, akumuliatorių taisytoja, žiūrėdama į fotonuotraukose besišypsančius artimuosius, tampa tokia pažeidžiama ir trapi.
Dar viena aplankytoji – negalios suvaržyta buvusi kirpėja. Ji ir dabar, sako, dieną pradedanti ne nuo pusryčių, o nuo "pasitvarkymo". Todėl ir svečius pasitinka pasuktais plaukais, padažytomis lūpomis, tamsiai nubrėžtais antakiais.
Šiltnamyje besisukiojanti 82-ejų Zofija Danutė pajuokauja: "Aš kaime likau prie tų jaunesnių. Vienas kaimynas pasimirė, kiti – užsienyje, o mes čia – su Pupa. Taip pavadinau prieš kelias dienas pas mane priklydusį ir čia pasilikusį šunelį".
Šiai senjorai šventės bus smagesnės: jos namai prigužės artimųjų – laukianti ne tik anūkų, bet ir proanūkių. Tačiau ir ją pradžiugino viešnių įteiktos dovanos – keksiukai su palinkėjimais.
Ne buitis lemia vienišumą
Po apsilankymų pas senolius Probacijos tarnybos darbuotojų ir kartu su jais vykusių savanorių kelionė namo buvo nebe tokia kaip rytą.
"Iš jų gavome tokią gerumo dozę... Apie senelius kalbėjom ir važiuodami namo.
Ne visų aplankytų senelių buitis buvo vargana, bet vienišumas sklido nuo daugelio. Pagalvojome: o mes, ar ne per mažai parodom dėmesio savo artimiesiems?", – retoriškai svarstė V. Banevičienė.
O skanumynus seneliams mokiusi kepti R. Barkauskienė kitą dieną redakcijai pasidžiaugė: konkurse centro moksleivių iškepti keksiukai laimėjo antrąją vietą.