
Naujausios
Seni puodai tiko šimtakojui
Kultūros sostinę Žagarę (Joniškio r.) per Vyšnių festivalį papuošė šimtakojis – netikėta šmaikšti konstrukcija iš senų metalo puodų ir batsiuvių kurpalių. Šį kūrinį šventei pasiūlęs panevėžietis Rimantas Kiela „Šiaulių kraštui“ sakė, kad senovinius daiktus galima panaudoti įvairioms aplinką puošiančioms konstrukcijoms, tik reikia noro ir fantazijos.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Metalo puodai ir batsiuvių kurpaliai
Šimtakojį vietos gyventojai ir svečiai per keturias festivalio dienas galėjo pamatyti rekonstruotoje miesto aikštėje. Jį sudarė beveik dvi dešimtys senovinių ketaus puodų-troškintuvų ir dvigubai daugiau metalinių kojelių. Metalinį gyvūną papuošė puodų akys, kepurė ir rageliai. Kad puodai nebūtų tušti, į juos buvo prikišta nupjautų rapsų, kurių vietos apylinkėse ūkininkai daug augina.
„Tokiuose puoduose senoliai bulves virdavo, kruopų košes ar kokius troškinius krosnyje šutindavo. Kadangi domiuosi senais daiktais, turėjau ne vieną panašų indą, dar pažįstamas muziejininkas Klemensas Sakalauskas padėjo – ir padariau. Puodus sujungiau, sutvirtinau sujungimus varžtais, taip pat privirtinau ir kojeles. Jas, beje, atstojo tikri batsiuvių kurpaliai“, – „Šiaulių kraštui“ aiškino kūrinio autorius Rimantas Kiela.
Šimtakojo „antenas“ autorius pagamino iš puodkėlės šakės.
Kūrinys daug sveria, jo keli vyrai nepakeltų, todėl autorius padarė taip, kad būtų galima varžtus atsukti ir darbą atskirti dalimis po du puodus.
Kūrė Kultūros sostinei
Šį kūrinį panevėžietis sukūrė praėjusiais metais, kai Panevėžys buvo Lietuvos kultūros sostinė. Kūrinys stovėjo garbingoje vietoje – aikštėje prie fontano. Šiemet, kadangi Žagarė yra Kultūros sostinė ir dar garsėja puodų namu, autorius pagalvojo, kad tiktų miestui papuošti ir pasiūlė savo darbą seniūnijai. R. Kiela geras pažįstamas ir su garsiojo puodų namo savininku Edmundu Vaičiuliu, su juo kartu studijavo Šiaulių politechnikume.
Šimtakojį žagariečiai ir svečiai dar galės išvysti Europos mažųjų miestelių chartijos suvažiavime, vyksiančiame rugpjūčio mėnesį.
Rimantas Kiela sako, kad tokie darbai yra jo pomėgis. Vyras jau anksčiau iš kubilų metalo lankų sukūrė širšę, o senus skirtingo dydžio vežimų ratus, sumovęs ant metalinio vamzdžio, padarė kalėdinę eglutę. Viršutinis ratas buvo 30, apatinis – 80 centimetrų skersmens.
Autorės nuotr.
ŠIMTAKOJIS: Šimtakojį sudaro beveik dvi dešimtys senovinių ketaus puodų-troškintuvų ir dvigubai daugiau metalinių kojelių.