Kiekviename kaime – stadionas, o valdininkų – vos 42

Kiekviename kaime – stadionas, o valdininkų – vos 42

Kiekviename kaime – stadionas, o valdininkų – vos 42

Vakar Šiaulių miesto vadovai priėmė Azerbaidžano Šamkiro rajono oficialią delegaciją. Tai – pirmasis šamkiriečių vizitas į Europos Sąjungos šalį. Svečiai pasakojo ir apie kainas, ir apie vyną, ir apie stadionus kiekviename kaime.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Pirmasis vizitas

Delegacija atvyko kartu su meno kolektyvu į „Saulės žiedo“ festivalį. Šiauliuose lankosi Šamkiro rajono vadovo pavaduotoja Sona Aliyeva, Šamkiro miesto tarybos narė Konul Galandarova ir Esmin Ismayilov, Šamkiro jaunimo ir sporto agentūros vadovas.

Priėmime dalyvavo Šiaulių azerbaidžaniečių draugijos pirmininkas Bachramas Zeinalovas.

Su Šamkiro miestu Šiauliai pernai rudenį pasirašė bendradarbiavimo ketinimų protokolą. Ryšius užmezgė Šamkire viešėjusi šiauliečių delegacija, vadovaujama praėjusios kadencijos mero.

Tada azerbaidžaniečiai ir pakviesti į „Saulės žiedo“ festivalį.

S. Aliyeva teigė, jog šis atsakomasis vizitas – tai ir pirmasis oficialus Šamkiro atstovų vizitas į Europą. Iki šiol ir Šamkiro meno kolektyvai nėra dalyvavę tarptautiniuose festivaliuose.

„Mes norime tęsti draugystę, dalytis patirtimi, – sakė azerbaidžaniečiai naujiesiems miesto vadovams. – Mus traukia Europa.“

205 tūkstančiai gyventojų – tik 42 valdininkai

Pirmasis svečių įspūdis apie Šiaulius: „Tai – nedidelis, ramus miestas, žmonės draugiški“.

Pasidžiaugė, jog labai šiltai buvo sutiktas Šamkiro ansamblio pasirodymas festivalyje.

„Šiauliai – miestas, o Šamkiras – tai ir miestas, ir kaimas“, – palygino S. Aliyeva, pabrėždama, jog rajone vystoma žemdirbystė.

Pačiame Šamkire gyvena 55 tūkstančiai gyventojų, o iš viso rajone – 205 tūkstančiai gyventojų. Rajono administracijoje yra tik 42 darbuotojai. Kaimuose dirba administracijos vadovo skirti kuratoriai.

Didžiausiuose kaimuose gyvena po 10–12 tūkstančių gyventojų, mažiausiame – 500 gyventojų.

Azerbaidžaniečiai, dar gyvenantys Europos žaidynių, vykusių Baku, įspūdžiu, pabrėžė, jog kiekviename kaime yra stadionas. Pačiame Šamkire – olimpinis kompleksas.

„Sportu kilo didelis susidomėjimas, po žaidynių tėvai tik klausia, į kokias šakas vaikus užrašyti, – sakė E. Ismayilov. – Visos sporto šakos vystomos, bet populiariausios pas mus laisvosios imtynės, boksas.“

Apie asfaltą, šaltį ir kainas

Svečių klausta, ar Šamkire daug neasfaltuotų gatvių, kaip šildomi namai, kokie šildymo mokesčiai, kokios nekilnojamojo turto kainos?

„Devynios gatvės asfaltuotos, asfaltas – brangus, bet mūsų gatvių danga daug geresnė nei jūsų“, – palygino E. Ismayilov.

Miesto centre, prie asfaltuotų gatvių, namų kainos – 100 tūkstančių dolerių, pakraščiuose – iki 70 tūkstančių dolerių.

Šamkire vyrauja individualūs namai, šildomi dujomis. S. Aliyjeva skaičiavo, jog savo namui šildyti „labai šaltą mėnesį“ išleidžia apie 150 dolerių.

Šamkire šalčiausiais mėnesiais būna apie 7 laipsnius šalčio. Sniegas jeigu iškrenta, tai išsilaiko tik apie savaitę.

Nedarbas mažas

„Jei būčiau bedarbis, ar greitai Šamkire gaučiau darbo?“ – klausė Šiaulių meras Artūras Visockas.

„Žiūrint, kokia jūsų specialybė“, – atsakė S. Aliyeva. Šypsojosi, jog mero darbo negalėtų tikėtis, tokios pareigybės Šamkire nėra iš viso, o kitokio rastų. Nedarbas sudaro tik apie 5 procentus.

Rajonas žemdirbiškas. Šamkiriečiai didžiuojasi šiltnamiais, kurie užima iš viso 1600 hektarų plotą. Eksportui augina pomidorus, agurkus, olandiškų rūšių rožes.

„Pas mus dabar 30 laipsnių šiluma laikosi, o šiltnamiuose – net 70 laipsnių karščio, tad daržovės auginamos žemės sklypuose – žemės visi turi“, – sakė azerbaidžaniečiai.

Rugpjūtį šiltnamiuose bus pasėti agurkai, o derlius imamas gruodį. Sausį – pomidorai, o kovo mėnesį jau eksportuojami į užsienį.

Statomas technologijų parkas, į kurį investuojama 250 milijonų dolerių.

Šamkire veikia vyno gamykla. Yra didelė ligoninė. Rajone yra 79 mokyklos ir 54 lopšeliai-darželiai. Iš jų du privatūs. Už vaiko išlaikymą valstybiniuose darželiuose tėvai jokių įmokų nemoka.

Švietimo sistemoje dirba 5000 darbuotojų, o kultūros darbuotojų yra 600.

Apie atlyginimus

Svečiai pasidalijo, jog rajone vidutinis mėnesinis atlyginimas yra apie 400 dolerių. Bet daug kas prisiduria pajamų iš savo ūkio.

Rajono administracijos vadovo pavaduotojo atlyginimas – apie 800 dolerių.

„Dar tris kartus per metus gauname premijas, – sakė S. Aliyeva.

Mokytojų atlyginimai 200–300 dolerių.

„Bet mokytojams nedraudžiama papildomai privačiai mokyti, ir nereikia mokėti mokesčių, – sakė E. Ismayilov. – 30 dolerių per mėnesį vienas mokinys moka, o turi apie 10 mokinių.“

Šeimos tradicijos stiprios

Azerbaidžaniečių šeimose auga mažiausiai po du vaikus. Gimstamumas didelis, nėra jokios demografinės krizės.

„Nėra Šamkire nei vaikų globos namų, nei internato, – sakė S. Aliyeva. – Šeimos, net jei sunkiai verčiasi, nenori vaikų atiduoti į internatą.“

Ji pasakojo, jog gretimame rajone tik yra SOS vaikų kaimas. Ten aštuoni vaikai gyvena su viena „mama“.

Pasidalijo, jog per savo darbo praktiką tik du vaikus iš Šamkiro yra siuntusi į SOS kaimą. Šeimai netekus maitintojo, motina viena nebegalėjo vaikų išlaikyti.

Nėra Šamkire ir senelių namų. Šalies sostinėje Baku vieninteliai tokie namai yra pastatyti.

Kaimuose pagal tradiciją su tėvais kartu gyvena sūnaus šeima. Ji išlaiko garbaus amžiaus sulaukusius tėvus.

Jono TAMULIO nuotr.

KVIETIMAS: Azerbaidžaniečių delegacijos vadovė Sona Aliyeva (viduryje) pakvietė Šiaulių vadovus atvykti į Šamkirą: „Savo akimis pamatysite, kaip mes gyvename“. Šalia – delegacijos nariai Konul Galandarova ir Esmin Ismayilov.

Savivaldybės nuotr.

DOVANA: Šamkiro delegacijos vadovė Sona Aliyeva Šiaulių merą Artūrą Visocką nustebino dovanomis – tarp jų – vynu, konjaku, bet didžiausią įspūdį padarė tradicinis azerbaidžanietiškas kilimas.