Turto deklaracijos trumpina socialinio būsto eilę

Turto deklaracijos trumpina socialinio būsto eilę

Šiauliuose socialinio būsto laukiančiųjų eilė trigubai sutrumpėjo po reikalavimo deklaruoti turtą ir pajamas. Iš sąrašų išbraukta per 1000 šeimų ir asmenų, anksčiau pretendendavusių į socialinį būstą.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Eilė susitraukė

Vakar spaudos konferencijoje apie susitraukusią eilę socialiniam būstui gauti informavo Savivaldybės Turto valdymo skyriaus Būsto poskyrio vedėja Odeta Valungevičienė.

Šiemet įsigaliojo Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymas. Pagal jo nuostatas visi laukiantys socialinio būsto iki gegužės 1 dienos turėjo deklaruoti turtą ir pajamas.

„Kas iki šios datos nepateikė deklaracijų, yra išbraukti iš sąrašų, – sakė vedėja. – Išbraukti ir tie, kurių turtas ir pajamos viršijo nustatytus dydžius. Pastarųjų buvo per 30.“

Pernai gruodį sąrašuose socialiniam būstui gauti buvo įrašyta 1419 šeimų ir asmenų, o po turto ir pajamų patikrinimo liko 415.

O. Valungevičienės teigimu, visi buvo raštu informuoti apie reikalavimą teikti turto ir pajamų deklaracijas.

„Socialinio būsto žmonės laukė po 10–15 metų, – teigė vedėja. – Daug yra išvažiavusių į užsienį, galbūt pasiskaičiavo, jog viršys nustatytus pajamų dydžius, ir dėl to deklaracijų neteikė.“

Iš per 400 laukiančių socialinio būsto 104 yra neįgaliųjų šeimos ar asmenys, 77– jaunos šeimos, 39 – daugiavaikės šeimos, 35 – našlaičių šeimos.

Lieka viena eilė

Ankstesniais metais Savivaldybė gaudavo valstybės lėšų naujam socialiniam būstui įsigyti. Per metus nupirkdavo 11–13 butų, kuriuos atitinkamai paskirstydavo pagal visus sąrašus.

Šiemet keičiasi finansavimo tvarka socialinam būstui įsigyti. Savivaldybė turės teikti paraišką lėšoms gauti iš Socialinio fondo. Šiauliams socialinio būsto plėtrai iki 2020 metų numatoma iš viso skirti per 2 milijonus eurų.

„Dar bus sprendžiama, ar už šias lėšas pirkti butus, ar statyti socialinio būsto namą, – sakė O. Valungevičienė. – Statybos galimybė svarstoma, nes mieste naujų daugiabučių nestatoma, socialiniam būstui perkame senus butus.“

Ji taip pat informavo, jog socialinis būstas nuo šiol bus skiriamas tik pagal prašymo padavimo datą. Tad praktiškai visuose sąrašuose įrašytieji išsirikiuoja į vieną eilę.

Norinčiųjų nuomotis nėra

Pagal įstatymo nuostatas laukiantiesiems socialinio būsto dabar gali būti kompensuojama būsto nuoma.

Tačiau Savivaldybė dar nėra gavusi nė vieno prašymo kompensuoti buto nuomą. Kitose šalies savivaldybėse, išskyrus vieną, tokia pat situacija.

„Per visą Lietuvą tik Joniškio rajono savivaldybėje yra panaudota tokia kompensacija – vienam asmeniui“, – sakė O. Valungevičienė.

Ji pabrėžė, jog būsto nuomos sutartis turi būti įregistruota Registrų centre, kad nuomininkui, kuris turi teisę į socialinę paramą, būtų suteikta kompensacija.

„Butų savininkai vengia sutartis registruoti, todėl ir nesulaukiame prašymų kompensuoti nuomą“, – teigė vedėja.

Savivaldybės būstą gali pirkti

O. Valungevičienė pabrėžė, jog iki 2003 metų išnuomotą Savivaldybės būstą nuomininkai gali įsigyti rinkos kainomis. Ne tik nuomojamus butus, bet ir bendrabučio kambarius.

Miesto Taryba praėjusią savaitę patvirtino tokio Savivaldybės būsto, kuris gali būti parduodamas, sąrašą. Jame yra per 500 butų.

Neparduodami tik Socialinio būsto fondui priklausantys po 2003 metų išnuomoti butai. Tokių dabar yra 271.