Tėvų pyktį sugeria vaikai

Tėvų pyktį sugeria vaikai

Tėvų pyktį sugeria vaikai

Rytas Vaiko teisių apsaugos tarnyboje. Ant vedėjos stalo keli pranešimai apie nukentėjusius vaikus. Teks vykti vieton, atlikti tyrimą. Vaiko teisių sergėtojai beveik kasdien kelyje. Kartais per dieną gauna po šešis pranešimus. Padaugėjo smurto prieš vaikus. Užpernai buvo trylika atvejų, pernai – jau 44. Tai lemia socialiniai faktoriai: nedarbas, skurdas, nepasitenkinimas gyvenimu. Savo nesėkmes aplaistę alkoholiu tėvai išsilieja ant šalia esančių silpniausiųjų – savo vaikų.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Kaip gyveni, žmogau?

„Šeima gyvena atokiai, vaizdžiai tariant, „džiunglėse“. Auga aštuoni vaikai. Karvės nėra. Kiaulės tvarte nekriuksi. Bulvių prieš porą metų sodino, bet nenukasė. Patalynė šuns neperkandama. Vaikai sukandžioti blusų. Per galvas ropoja utėlės,“ – pasakoja Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Danguolė Teišerskienė, kaip pati sako, dar šiek tiek sušvelnindama matytą vaizdą.

Ar gali tuos aštuonis vaikelius išgelbėti socialinė darbuotoja, kuri turi pasirūpinti keliolika panašių šeimų?

Pranešta, kad tėvas pasigėrė ir nežiūri vaikų. Vaiko teisių gynėjai važiuoja su policija. Skundas pasitvirtino. Tėvui nustatytas 2,61 promilės girtumas. Jo atsakomybei palikti šeši vaikai. Mažiausiajam – tik trys mėnesiai.

Motina ligoninėje. Mažiausiąjį kūdikį anksti rytą pagimdė namuose. Nėštumą slėpė. Ką tik gimusį mažylį išsivežė greitoji pagalba. O gimdyvė tą patį rytą išėjo atlikti pilietinę pareigą – balsuoti Savivaldybių rinkimuose. Bet pasijuto blogai ir taip pat buvo išvežta į ligoninę.

Smurtas jaunų sugyventinių šeimoje. Vyras išėjo į darbą. Vos dvidešimties metų jo sugyventinė pasiliko namuose su dviem pametinukais vaikais, gimusiais 2013 ir 2014 metais.

Moterį puola sugyventinio motina, apgirtusi iki 2,49 promilių. Kviečiamos tarnybos. Skandalas kiek aprimsta.

Praėjus kelioms valandoms, prasideda antrasis veiksmas. Mažylių motiną puola ir sugyventinio brolis, apgirtęs iki 2,08 promilės. Per vieną dieną du iškvietimai į tą pačią šeimą!

Daugėja smurto prieš vaikus

Tokių pranešimų ypač padaugėja po švenčių ir pašalpų mokėjimo dienomis. Kartais būna net po šešis per dieną.

Daugėja smurto prieš vaikus. Pavyzdžiui, 2013 metais užfiksuota tik 13 smurto prieš vaikus atvejų, 2014 – aisiais – jų skaičius išaugo iki 44. Nuo svetimų nukentėjo tik 15 vaikų. 29 patyrė smurtą nuo savo artimųjų.

Pasak D. Teišerskienės, tokią situaciją labiausiai lemia socialiniai veiksniai. Nedarbas, skurdas, nepasitenkinimas gyvenimu. Savo nesėkmes tėvai skandina alkoholyje, o paskui išsilieja ant bejėgių savo vaikų.

Antra vertus, gali būti, jog anksčiau būdavo panašus skaičius smurto atvejų prieš vaikus, tačiau niekas nepranešdavo tarnyboms. Pastaruoju metu labai suaktyvėjusios bendruomenės. Jų atstovai labai greitai sužino apie situaciją šeimose ir praneša tarnyboms. Daugėja anoniminių pranešimų. Daugėja ir žmonių, kurie, pranešdami apie problemą šeimoje, pasisako pavardę ir išreiškia susirūpinimą.

„Aktyvesni tapo ir seniūnai, – džiaugiasi D. Teišerskienė. – Ypač geranoriškai pilietinę poziciją demonstruoja Vaiguvos seniūnas Alvydas Lukošius. Visuomet padeda Šaukėnų, Pakražančio, Tytuvėnų apylinkių seniūnai. Jie į probleminę šeimą nulekia pirmi tarsi greitoji pagalba.“

Gavę pranešimus Vaiko teisių apsaugos skyrių darbuotojai vyksta į šeimas, surenka informaciją, pabendrauja su vaiku, apie tai informuoja vaiko teisių apsaugos tarnybą. Jeigu vaikui reikia psichologo pagalbos, paskiriamos vienkartinės arba tęstinės konsultacijos.

Tunelio gale – šviesos ruoželis

„Lietuviai dar turi išmokti mylėti vaikus, – tvirtina D. Teišerskienė. – Smurtaujama ir vaiko interesų nepaisoma dažniausia sugyventinių šeimose. Kol jas lanko socialiniai darbuotojai, pasitempia. Ypač tos šeimos, kurios myli savo vaikus, tik neturi socialinių įgūdžių juos auginti.“

Tačiau ir Vaiko teisių skyriaus, ir socialinių darbuotojų pajėgos – per menkos išspręsti visas per metų metus susikaupusias šeimų problemas.

Pavyzdžiui, seniūnijos darbuotojai, globojančiai socialinės rizikos šeimas, tenka po keliolika tokių šeimų. Reikia joms nupirkti būtiniausių maisto produktų, higienos reikmenų, drabužių, paruošti vaikus mokyklai, parūpinti mokymosi reikmenis.

Vaiko teisių skyriaus specialistai taip pat negali visų šeimų išauklėti. Daug laiko sugaištama tvarkant dokumentus.

Problema sumažėtų, jeigu dirbtų daugiau vaiko teisių specialistų ir socialinių darbuotojų.

Beje, yra ir džiuginančių dalykų. Mažėja socialinės rizikos šeimų. 2012 metais rajone jų buvo 133, 2013 – aisiais – 121. Sumažėjo ir socialinės rizikos šeimose augančių vaikų. Pernai jų buvo 39 mažiau negu užpernai.

Neteisingai gyvenančių šeimų mažėja ne vien dėl to, kad jos pasitaiso. Kai kuriose suauga vaikai, todėl tėvai išbraukiami iš socialinės rizikos šeimų sąrašo.

Kai kurios šeimos išvažiuoja į kitus rajonus arba užsienį. Tačiau yra ir tokių, kurios pradeda tvarkingai gyventi ir rūpintis vaikais.

Autorės nuotr.

PRANEŠIMAI: Vaiko teisių skyriaus vedėja Danguolė Teišerskienė kas rytą sulaukia kelių pranešimų apie skriaudžiamus vaikus.

PYKTIS: Iš pykčio tėvai dar neretai užsimoja prieš vaikus kumščiu.