Damoklo kardas ant Akušerijos skyriaus kol kas nekris

Damoklo kardas ant Akušerijos skyriaus kol kas nekris

Damoklo kardas ant Akušerijos skyriaus kol kas nekris

Iki Naujųjų metų radviliškietės gimdyvės gali būti ramios. Joms nereikės belstis į kitų rajonų ligonines – gimdyti jos galės vietinėje Radviliškio ligoninėje. Pusmečiui ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyrių nuo uždarymo išgelbėjo rajono Taryba. Kas bus toliau?

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Ligonių kasa nebeapmokės paslaugų

Rajono gyventojoms, kurios kūdikių turėtų susilaukti dar šiais metais, nerimauti nebereikia – Damoklo kardas ant Radviliškio ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus šiemet dar nekris ir jos galės ramiai gimdyti Radviliškyje.

Grėsmė Radviliškio ligoninėje uždaryti Akušerijos-ginekologijos skyrių iškilo po to, kai Šiaulių teritorinė ligonių kasa, vadovaudamasi Vyriausybės patvirtintais kriterijais, nusprendė nuo šių metų liepos 1 dienos nebeskirti lėšų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo gimdymo paslaugoms apmokėti.

Pagal 2014 metų balandžio 23 dienos Vyriausybės nutarimą, gimdymo paslaugos apmokamos tik tose sveikatos priežiūros įstaigose, kur per metus priimama ne mažiau kaip 300 gimdymų. Pritaikius leistiną 10 procentų nuokrypį, gimdymų skaičius neturėtų būti mažesnis nei 270.

Šio iš aukščiau nuleisto gimdymų plano Radviliškio ligoninė neįvykdė nei pernai, nei užpernai. Praėjusiais metais ligoninėje užregistruoti 249 gimdymai, užpernai – 264.

Gauti šių paslaugų finansavimą iš Ligonių kasų Radviliškio ligoninė būtų galėjusi nebent tuo atveju, jei iki artimiausios kito rajono ligoninės atstumas būtų buvęs didesnis nei 50 kilometrų.

Rajono gydymo įstaigai koją kišo ir vienas, ir kitas rodiklis, todėl ligoninės administracija apsisprendė uždaryti Akušerijos-ginekologijos skyrių, ginekologijos paslaugas teikiant Chirurgijos skyriuje. Nežengus šio žingsnio, paslaugų sąnaudos būtų užgriuvusios ir taip jau finansinių sunkumų slegiamą įstaigą.

Tad ligoninės direktorė kreipėsi į rajono Tarybą, prašydama patikslinti įstaigos struktūrą, panaikinant Akušerijos-ginekologijos skyrių, o rajono Tarybai buvo parengtas atitinkamas sprendimo projektas.

Pusmetį skyrių išlaikys iš biudžeto

Galima skyriaus mirtis sukėlė šoką ne tik šio skyriaus darbuotojams. Sunerimo kūdikių besilaukiančios ir Radviliškio ligoninėje ketinusios gimdyti mamos. Jos rajono merui įteikė krūvą parašų su prašymu išlaikyti šią reikalingą paslaugą.

Tai privertė įstaigos steigėjus – rajono Savivaldybę – dar kartą apsvarstyti visus „už“ ir „prieš“ ir į rajono Tarybą eiti su alternatyviu pasiūlymu – pusmetį, nuo liepos 1 dienos iki Naujųjų metų, nenaikinti Akušerijos-ginekologijos skyriaus, o gimdymo paslaugas apmokėti iš biudžeto lėšų. Per tą laiką esą reikėtų padirbėti ir prevenciškai, skatinant moteris gimdyti Radviliškyje, kad būtų pasiektas reikiamas gimdymų skaičius.

„Prasidėjęs vajus dėl gimdymo skyrių uždarymo rajonui nėra priimtinas. Negalima imti ir nueiti formaliu keliu, uždarant skyrių dėl trūkstamo 20-ies gimdyvių skaičiaus. Neteisinga yra ir atstumo paskaičiavimo metodika iki kitos gydymo įstaigos – skaičiuojamas 18 kilometrų atstumas nuo vieno miesto ribos iki kito, bet juk gimdo ir kaimų moterys, kurioms iki kito miesto ligoninės tektų važiuoti ne vieną dešimtį kilometrų, nes rajonas yra išsitęsęs“, – redakcijai sakė rajono meras Antanas Čepononis, ligoninėje išklausęs ir administracijos, ir darbuotojų argumentus.

Pasak rajono Tarybos narės, gydytojos Jolantos Staškūnienės, šiemet gimdymų skaičių Radviliškio ligoninėje galėjo sumažinti ir kuris laikas rajone sklidusi antireklama apie Akušerijos skyriaus uždarymą – esą kūdikių besilaukiančios moterys jau iš anksto užsiprogramavo, jog negalės gimdyti Radviliškyje, tad lankėsi pas gydytojus ir gimdė kitur.

Rajono Taryba palaikė alternatyvų sprendimo projektą: nuspręsta Akušerijos-ginekologijos skyrių palikti veikti iki 2016 metų sausio 1 dienos.

Taip pat nutarta kreiptis į Vyriausybę, kad ši papildytų nustatytus apmokėjimo už gimdymo paslaugas kriterijus. Vyriausybei siūloma tokia korekcija – jei per metus bus priimama mažiau gimdymų nei nustatyta, įstaigos steigėjas skiria trūkstamas lėšas apmokėti skirtumą už nesuteiktas gimdymo paslaugas iš savo biudžeto lėšų, o kiti gimdymai kad būtų apmokami iš Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto lėšų.

Kas bus po pusmečio?

Savivaldybės specialistai paskaičiavo, jog pusmetį paliekant dirbti ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyrių, biudžetas prarastų ne ką daugiau lėšų nei jį naikinant. Išlaikant skyrių, nebereikėtų 59 tūkstančių eurų išeitinėms kompensacijoms sumokėti, be to, dalis lėšų grįžtų į biudžetą iš sumokėto šių darbuotojų Gyventojų pajamų mokesčio.

Už gimdymus ligoninei būtų apmokama tiek pat, kiek už šias paslaugas įstaiga gaudavo iš Šiaulių teritorinės ligonių kasos. Ligonių kasos už nekomplikuotą gimdymą įstaigai mokėjo 510 eurų, už komplikuotą dvynių gimdymą – 1298 eurus, nekomplikuotą dvynių gimdymą – 938 eurus, už gimdymą pritaikant Cezario pjūvį – 966 eurus.

Apmokant už paslaugas iš biudžeto, įvertintas ir tas faktorius, jog teoriškai būtų įmanoma pasiekti reikalaujamą 270 gimdymų skaičių, nes pernai Šiauliuose gimdė per 50 gimdyvių, per 30 jų atvažiavo gimdyti į Radviliškį iš kitų rajonų. Jei pavyktų privilioti daugiau nėščiųjų gimdyti Radviliškio ligoninėje, reikiamas skaičius gimdymų būtų pasiektas.

Jei iš aukščiau nuleistą gimdymų planą ligoninei pavyktų įvykdyti, 2016 metais šios paslaugos jau būtų apmokamos iš Teritorinės ligonių kasos.

Kita vertus, šiuo metu yra ruošiamas naujas restruktūrizacijos etapo projektas. Pasak Savivaldybės vyriausiosios gydytojos Vitalijos Kungienės, jame svarstoma reikalavimų kartelę iškelti dar aukščiau – gal net iki 400 ar 500 gimdymų per metus.

Vadinasi, Damoklo kardas virš ligoninės skyriaus vis tiek gali nukristi. Kas išgelbės rajono gyventojams reikalingą skyrių tuomet?

Autorės nuotr.

GELBĖJIMAS: Nedaug trūko, kad Radviliškio ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyrius būtų uždarytas. Pusmečiui jį išgelbėjo rajono Taryba.

VARIANTAI: Savivaldybės vyriausioji gydytoja Vitalija Kungienė (kairėje) Tarybos komitetų nariams pristatė du siūlymus: pirmąjį – Radviliškio ligoninės administracijos prašymu, Akušerijos-ginekologijos skyrių uždaryti ir antrąjį – pusmetį jį gelbėti biudžeto lėšomis. Šalia – ligoninės direktorė Danutė Povelauskienė.