Kel­mė­je pe­čius su­rė­mė so­cial­de­mok­ra­tai ir \"vals­tie­čiai\"

Kel­mė­je pe­čius su­rė­mė so­cial­de­mok­ra­tai ir \"vals­tie­čiai\"

Kelmėje pečius surėmė socialdemokratai ir "valstiečiai"

Kelmės rajone daugiausia rinkėjų balsų pelnė dabar valdančiojoje koalicijoje dominuojantys socialdemokratai. Tik vienu mandatu mažiau gavo ir didžiausią pažangą, pelnydama dviem mandatais daugiau negu 2011 metų savivaldybių rinkimuose, padarė Valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

Šių dviejų partijų iškelti kandidatai į merus rungsis antrajame ture.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Meras paaiškės po antrojo rinkimų turo

Kelmės rajone kandidatus į merus buvo iškėlusios šešios partijos. Tačiau praėjusį sekmadienį nė vienas iš kandidatų nesurinko daugiau kaip pusės rinkėjų balsų.

Antrajame rinkimų ture varžysis daugiausia rinkėjų pasitikėjimo pelnę šiandieninis rajono meras socialdemokratas Vaclovas Andrulis ir Valstiečių bei žaliųjų sąjungos iškeltas kandidatas, Savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjas Juozas Rimkus.

V. Andrulį palaikė 4 606 balsavusieji, jie sudarė 37,11 procento rinkėjų.

J. Rimkus pelnė 3 509 rajono gyventojų palankumą ir surinko 28,27 procento rinkėjų balsų.

Trečiojoje vietoje liko šiandieninis mero pavaduotojas Kęstutis Bilius, surinkęs 14,36 proc. balsų, ketvirtojoje – konservatorius Egidijus Ūksas (12,32 proc.), penktojoje – Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas "tvarkietis" Vincas Metrikis (4,42 proc.), šeštojoje – "darbietis" Algirdas Sakalauskas (3,52 proc.).

Šiandieninis meras linkęs į plačią koaliciją

Daugiausia rinkėjų balsų surinkęs V. Andrulis redakcijai tvirtino, jog yra patenkintas rinkimų rezultatais: „Nesitikėjau būti išrinktas antrajai kadencijai pirmajame ture. Tikėjausi tik šiek tiek didesnio rinkėjų palaikymo – surinkti apie 40 procentų balsų. Atspėjau ir konkurentą antrajame rinkimų ture.“

Pasak V. Andrulio, jeigu jam pasiseks antrajame ture laimėti mero postą, socialdemokratai jungsis su liberalais, kurie ir dabar yra valdančiojoje koalicijoje. Tikisi, jog palaikys Darbo bei „Tvarkos ir teisingumo“ partijos.

Šiandieninis meras tvirtino, jog yra linkęs sudaryti ir plačią valdančiąją koaliciją su liberalais ir "valstiečiais" ir džiaugėsi, jog žmonių išrinktas, o ne partijos bičiulių deleguotas meras turės svaresnį žodį, nebus pastumdėlis.

"Valstiečiai" jungtųsi su konservatoriais

Į antrąjį mero rinkimų turą patekęs Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Juozas Rimkus tvirtino tikėjęsis šiek tiek geresnių rinkimų rezultatų. Įdėta daug ir nuoseklaus darbo.

Jų partija šiuose rinkimuose pelnė net dviem mandatais daugiau negu 2011 metais. Valstiečių ir žaliųjų sąjunga turėjo 5, šiuose rinkimuose pelnė 7 mandatus.

Jeigu J. Rimkus taptų meru, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai rajono Taryboje gautų aštuntąjį mandatą ir jėgos taptų lygios su socialdemokratais. Partija jungtųsi su konservatorių atstovais, kaip ir praėjusią kadenciją pelniusiais 3 mandatus. Tikisi ir "tvarkiečių" bei "darbiečių" paramos. Su jais taip pat linkę sudaryti koaliciją.

Jeigu J. Rimkus laimėtų mero postą, Savivaldybėje iš esmės keistųsi vadovaujantys darbuotojai. Kam kokios pareigos atitektų, pasak J. Rimkaus, būtų derybų objektas. Tačiau kol kas pretendentas į merus nebuvo linkęs diskutuoti apie galimas postų dalybas.

Didžiausias įdirbis – Valstiečių ir žaliųjų sąjungos

Sėkmingiausi šių metų Savivaldybių rinkimai Kelmės rajone buvo Valstiečių ir žaliųjų sąjungai. Ši politinė jėga rajono Taryboje 2011 metais buvo gavusi 5 mandatus, šiemet pelnė 7 ir nuo Socialdemokratų atsilieka tik vienu mandatu.

Pasak rinkimų komisijos pirmininkės Dalios Viliūnienės, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga pademonstravo didžiausią įdirbį. Skaičiuojant preliminarius balsavimo rezultatus buvo momentų, kai rezultatas buvo persvertas jų naudai.

Socialdemokratus šiuose rinkimuose palaikė 3 851 rinkėjas. Jie pelnė beveik trečdalį (30,02 procento) visų balsuoti atėjusių rinkėjų balsų ir pelnė daugiausia – 8 mandatus rajono Taryboje. Praėjusią kadenciją turėjo 7 mandatus.

Antrojoje vietoje liko jau minėta Valstiečių ir žaliųjų sąjunga su 7 mandatais, trečiojoje – Liberalų sąjūdis, pelnęs 4 mandatus.

Praėjusią kadenciją liberalios partijos turėjo didesnį rinkėjų palaikymą. Liberalų ir centro sąjunga buvo gavusi 3, Liberalų sąjūdis – 2 mandatus. Praėjusią vasarą šios dvi partijos susijungė į vieną Liberalų sąjungą ir pelnė 1 mandatu mažiau.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai išlaikė savo pozicijas – ir praėjusią kadenciją, ir šią laimėjo po 3 mandatus.

Blogiau sekėsi Darbo bei „Tvarkos ir teisingumo“ partijoms. Jos turėjo po 2, dabar pelnė tik po 1 mandatą.

Aktyvumas – didesnis

2011 metų rinkimuose rinkimų teisę rajone turėjo 29 399 žmonės, šiemet – tik 27 403 gyventojai. Tačiau rinkėjų aktyvumas buvo didesnis. Prie balsadėžių atėjo 46,79 procento rinkimų teisę turinčių rajono gyventojų. 2011 metais rinkimų teise pasinaudojo tik 45,57 procento rajono žmonių.

 Rinkimų komisijos pirmininkė Dalia Viliūnienė informavo, kad rinkimai vyko sklandžiai. Rinkimų dieną neužregistruota jokių incidentų.

Autorės nuotr.

KOALICIJA: Rajono meras Vaclovas Andrulis dėl išlikimo mero poste turės kautis antrajame rinkimų ture. Jo vadovaujami socialdemokratai sutiktų sudaryti koaliciją ir su Valstiečių bei žaliųjų sąjunga.

VILTIS: Antruoju pagal populiarumą tarp rinkėjų tapęs kandidatas į merus Juozas Rimkus tikisi gauti kitų partijų palaikymą ir laimėti rinkimus.

AKTYVUMAS: Padidėjus rinkėjų aktyvumui, didžiausioje Centro rinkimų apylinkėje kartais susidarydavo atėjusiųjų balsuoti eilutės.