
Naujausios
Užkurtas naujas biokatilas – džiaugsmas vartotojui ar našta?
UAB „Radviliškio šiluma“ katilinėje pastatytas naujas biokuro katilas centralizuotos šilumos tiekėjams leis bemaž nenaudoti dujų ir šaltomis žiemomis.
Kaip kelių milijonų investicija atsilieps vartotojų kišenei, nes būtent vartotojai turės padengti investicijoms paimtą paskolą? Kol kas šilumos tiekėjai apie tai kalba aptakiai.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Paskola guls ant vartotojų pečių
UAB „Radviliškio šiluma“ katilinėje šiomis dienomis vyksta bandomieji darbai – išbandomas naujasis 8 MW galingumo biokuro katilas ir dūmų kondensacinis ekonomaizeris. Tai – trečias biokuru kūrenamas katilas, sumontuotas bendrovės katilinėje. Du ankstesnieji buvo mažesnio galingumo – po 5 MW.
Ir ankstesniuosius, ir pastarąjį biokatilus bendrovei rengė lietuviško kapitalo įmonė „Enerstena“. Trečiojo katilo projektinė vertė – per 7,5 milijono litų, iš kurių pusė sumos – europinės lėšos, kita pusė – bendrovės investicijos.
UAB „Radviliškio šiluma“ administracijos teigimu, tiek savų lėšų bendrovė neturėjo, todėl teko skolintis. Paskola paimta 25-eriems metams su 3 procentų palūkanomis.
Toks ilgas paskolos grąžinimo laikotarpis, anot administracijos, buvo pasirinktas todėl, kad jos naštą kuo mažiau pajustų vartotojas, nes ši investicija, kaip ir visos kitos, bus įkalkuliuota į šilumos kainą.
Dujų beveik nebereikės
Suma nemenka, vadinasi, šiluma gali brangti?
Apie konkrečias kainas bendrovėje nekalbama – esą šiluma brangesnė nebus, tačiau kaip tai palies vartotojo kišenę, nesakoma. Tvirtinama tik tai, kad vartotojams ši investicija nebus skausminga ir, jei biokuro kainos smarkiai neišaugs, bus laimima jau vien dėl pigesnės kuro rūšies.
Šilumos tiekėjų teigimu, šiuo metu biokuras kainuoja dukart pigiau negu dujos, nors šios ir pigo. Biokuro įmonė įsigyja pagal iš anksto sudarytas sutartis, tačiau jei biokuro biržoje kainos yra mažesnės, perkama per biržą, nes sutartyse su tiekėjais yra numatyta tokia galimybė.
Bendrovės specialistų teigimu, esant normaliai žiemai, Radviliškio mieste dujomis kūrenamo katilo nebeprireiks. Nebent šaltis šokteltų iki minus 30 ir daugiau. Tokiu atveju biokuro katilų gaminamos šilumos nepakaktų.
Alternatyvaus kuro vartojimo galimybė, anot jų, privalo išlikti, kad, atsitikus neplanuotoms aplinkybėms, visada būtų galima pasinaudoti alternatyva, bet pagrindinis tikslas esą bus įvykdytas – miestas taps nepriklausomas nuo naftos, nuo dujų ir galės naudoti tik vietinius ir atsinaujinančius energijos išteklius.
Pagal projektą, kondensacinis ekonomaizeris leis padidinti katilinės efektyvumą ir dėl efektyvesnio kuro naudojimo mažins šilumos generavimo veiklos įtaką supančiai aplinkai. Įgyvendinus projektą, anglies dioksido emisijos bus sumažintos apie 1429 t per metus, o gamtinių dujų suvartojimas – 603 per metus.
Planuose – trasų atnaujinimo darbai
Tarp artimiausių UAB „Radviliškio šiluma“ planų – šilumos trasų atnaujinimo darbai. Planuojama pakeisti apie 7 kilometrus senų trasų.
Radviliškio mieste apie 7 kilometrus trasų jau yra pakeista, tad, įgyvendinus projektą, būtų atnaujinta daugiau negu pusė visų trasų. Naujajame etape būtų atnaujintos trasos Naujosios, Radvilų gatvių regione. Tai – vienos iš seniausių trasų, kurių amžius siekia apie 40 metų.
Tai ar galima sakyti, kad žiemą sumažės palei trasas einančių žaliuojančių plotų?
Šilumos specialistai teigia: dar nėra išrasta tokių technologijų, kurios 100 procentų sumažintų šilumos pralaidumą, tačiau šilumos energijos nuostoliai naujose trasose sumažės. Be to, reikės mažiau investuoti į šilumos trasų remontą, avarijų likvidavimą.
Naujųjų trasų garantinis laikotarpis – iki 50 metų. Tai būtų bene paskutinės bendrovės didžiosios investicijos artimiausiam dešimtmečiui.
Autorės nuotr.
BANDYMAI: Iš naujojo biokuro katilinės kamino rūksta dūmai – UAB „Radviliškio šiluma“ pradėjo bandomuosius darbus.
PAŽADAS: Šilumos tiekėjai žada, kad 7,5 milijono litų kainavęs biokuro katilas su įranga nepadidins šilumos kainos.