
Naujausios
STT ardo farmacininkų ir gydytojų korupcijos tinklą
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai, atlikę ilgalaikį kriminalinės žvalgybos tyrimą, išaiškino nusikalstamą korupcinę schemą, kurioje dalyvavo farmacijos kompanijos "Valentis Pharma" atstovai ir įvairių šalies gydymo įstaigų, ne išimtis ir Šiaulių apskrities, gydytojai.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Sulaikyta vienuolika darbuotojų
Vadovaudamasi pirmine informacija, STT pradėjo didelės apimties ikiteisminį tyrimą dėl galimo stambaus masto papirkimo, kyšininkavimo ir apgaulingo apskaitos tvarkymo. Įstatymas už tokį nusikaltimą numato laisvės atėmimą iki septynerių metų.
Vakar STT pareigūnai Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje sulaikė vienuolika farmacijos kompanijos darbuotojų.
Farmacijos kompanijos vadybininkų sulaikyta ir Šiaulių regione. Kratos atliktos įmonės patalpose, sulaikytų asmenų namuose, darbo vietose ir automobiliuose.
Įtariama, kad farmacijos įmonės atstovai buvo susitarę su savo aptarnaujamų daugiau kaip 30-ies Lietuvos miestų ir rajonų gydytojais, kad jie už neteisėtą atlygį, ne mažesnį nei 250 MGL litų (apie 9,5 tūkstančio eurų) kyšį, rekomenduotų pacientams įsigyti brangius jų įmonės produktus ir nesiūlytų konkuruojančių įmonių platinamos panašios pagal sudėtį farmacinės produkcijos.
STT pareigūnų turimais duomenimis, gydytojams papirkti vien per 2014 metus kyšiams įmonė galėjo skirti daugiau kaip pusę milijono litų (apie 145 tūkstančius eurų).
Preliminariais tyrėjų turimais duomenimis, šioje nusikalstamoje sisteminės korupcijos veikloje dalyvavo daugiau kaip šimtas Lietuvos gydytojų. STT žada įvertinti ir jų veiksmus, medikams gresia atsakomybė dėl kyšininkavimo.
Generalinė prokuratūra šiam ikiteisminiam tyrimui sudarė specialią Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio apygardų prokuratūrų prokurorų ir visų STT teritorinių padalinių atstovų tyrimo grupę.
Turima duomenų, kad farmacinių kompanijų atstovai medikus dažniausiai paperka per susitikimus.
2011 metais, siekiant riboti tokius susitikimus, buvo priimti Farmacijos įstatymo pakeitimai, kurie numatė, kad vaistų platintojai gali teikti informaciją apie reklamuojamą vaistinį preparatą asmens sveikatos priežiūros įstaigoje tik gydymo įstaigos vadovui leidus ir ne gydytojų darbo metu.
Tačiau STT tyrimas atskleidė, kad šios įstatymo pataisos esamos problemos neišsprendė.
Medikams galėjo būti sumokėta šimtai tūkstančių
STT direktorius Saulius Urbanavičius vakar išplatino oficialų pranešimą.
„Pradėjome didelės sisteminės korupcijos tyrimą, kuriame dalyvavo vienos farmacijos kompanijos atstovai ir daugiau nei 100 įvairių šalies gydymo įstaigų gydytojai.
Nors dažniausiai korupciją medicinoje įvairūs tyrimai priskiria prie smulkiosios korupcijos, tačiau mūsų aptikta korupcinė schema rodo ką kita.
Turime duomenų, kad gydytojams papirkti vien per praėjusius metus kyšiams įmonė galėjo skirti apie 145 000 eurų.
Iš kur tokie pinigai? Mūsų turimi duomenys leidžia teigti, kad vidutinis kyšio dydis vienam medikui sudarė apie trečdalį vaisto kainos, todėl žymi paciento sumokamos vaisto kainos dalis buvo skirta gydytojui papirkti.
Manau, kad šis tyrimas padės apsivalyti šiam sektoriui, paskatins norą siekti skaidrios konkurencijos farmacijos versle.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KYŠIAI: Specialiųjų tyrimų tarnybos turimais duomenimis, farmacijos kompanijos vadybininkai daugiau nei šimtui medikų galimai sumokėjo tūkstantinius kyšius.