
Naujausios
Verslininkų apsišaudymas su Seimo nariais
Socialinė nelygybė: Lietuva pirmauja pagal jachtų skaičių šimtui tūkstančių gyventojų
Verslininkai Seimo narių klausė, kodėl tokie dideli mokesčiai. Seimo nariai verslininkų klausė, kodėl tokie maži darbuotojams mokami atlyginimai. Toks aštrus dialogas vyko tarp Seimo narių Almos Monkauskaitės, Algimanto Salamakino, vietos valdžios ir Kelmės rajono verslininkų Kelmės turizmo ir verslo informacijos centre surengtoje diskusijoje „Verslas ir valdžia“.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Užsienyje palankesnės sąlygos verslui
Diskusiją pradėjęs rajono Verslininkų asociacijos vadovas Ildefonsas Petkevičius pateikė pavyzdį, kaip jo pažįstami kuria verslą Jungtinėje Karalystėje. Esą ten sąlygos kur kas palankesnės. Kol verslas sustiprėja ir pasiteisina, pradedantys verslininkai atleidžiami nuo mokesčių. Ir vėliau kontrolieriai nestovi šalia.
Seimo narė A.Monkauskaitė atrėmė, jog nereikia bijoti mokėti mokesčių. Pavyzdžiui, Italijoje kiekvienas smulkusis verslininkas privalo turėti kasos aparatą.
Verslininkai sutiko – įveskit kiekvienam smulkiajam verslininkui kasos aparatus ir Lietuvoje. Liks mažiau šešėlio. Jie palygino didelį autoservisą ir remontininką, užsiimantį individualia veikla. Jis sumoka vienkartinį mokestį, pigiau gali teikti paslaugas, konkuruoja su dideliais autoservisais, kurie privalo išlaikyti darbuotojus.
BVP – 78 procentai, atlyginimas – 300 eurų
„Įpilsiu žibalo į ugnį, – verslininkų priekaištus bandė atremti A.Salamakinas. – Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) siekia 78 procentus, artėja prie Europos sąjungos vidurkio. O kodėl mokami tokie maži atlyginimai? Lietuva pagal bendrąjį vidaus produktą užima 27 – 28 vietą. O atlyginimai kaip Rumunijoje. Graikai gerokai atsilieka nuo mūsų, bet moka didelius atlyginimus.“
Verslininkai tikino, jog mokesčiams atiduoda 65 procentus savo pajamų. Iš ko mokės didesnius atlyginimus?
„Nesilyginkim su skandinavais. Lygiuokimės į lenkus, kur PVM maisto produktams tik 8 procentai. Esate labai įtakingas savo partijoje. Baisogaloje prieš kiekvienus rinkimus ketinate pastatyti teniso kortą. Konservatoriai 2008 metais užveržė diržus. Jau 2015 -ieji. O diržų taip ir neatleidžiate,“ – piktinosi verslininkai.
A.Salamakinas aiškino, jog šiuo metu valdantieji socialdemokratai perėmė konservatorių paliktas skolas. Turi grąžinti nurėžtas pensijas, labiau finansuoti krašto apsaugą, „ruoštis karui“, atstatyti atlyginimus mokytojams ir medikams.
„Mažinkit Seimo narių ir biurokratų,“ – sakė verslininkai.
„Jei sumažintume Seimo narių, sutaupytume tik 0,1 proc. biudžeto. Būtų nelinksma. Neturėsite ką koliot. Biurokratai „suvalgo“ tik 5 procentus biudžeto,“ – tikino A.Salamakinas.
Pašalpų sistema atima norą dirbti
Verslininkai kritikavo ir pašalpų sistemą. Daugelis įprato gyventi iš pašalpų. Jiems netgi neapsimoka dirbti už minimalų atlyginimą. Žmogus nori gauti šimtą litų per dieną vien už tai, kad atėjo į darbą. Gerai, kad dabar Savivaldybėms leista spręsti, kam skirti, kam neskirti pašalpas. Gal situacija pasikeis.
„Esame Europos Sąjungos nariai. Net kalėjime negalima žmogų versti dirbti, – sakė Seimo nariai. – Sunkiausia šiais laikais jaunoms šeimoms. Negalima jų neremti. Antra vertus, Lietuvoje labai daug ir turtingų žmonių. Šimtui tūkstančių gyventojų tenka daugiausia jachtų Europoje. O jachta kainuoja apie milijoną.“
Verslininkai suskubo aiškinti, jog Kelmės rajone jie visi sąžiningai moka mokesčius. Moka ir atlyginimus. Bet žmonės vis tiek bėga iš Lietuvos.
„Nori daugiau uždirbti,“ – paaiškino A.Salamakinas.
Kritikavo įstatymus
Verslininkai kritikavo Miško paskirties pakeitimo įstatymą. Pavyzdžiui, jeigu nuosavame miške yra karjeras, iš jo vienu kartu gali išvežti tik 16 tonų žvyro, nors sunkvežimis gali vežti 45 tonas.
„Žvyrą reikia vežioti kaip vaistus,“ – piktinosi verslininkai.
Kilo diskusija ir dėl suvaržymų, kai tolimųjų reisų vairuotojai automobilyje negali turėti kuro atsargų.
„Benzinas Lietuvoje pigesnis negu kai kuriose užsienio šalyse. Natūralu, kad vairuotojas įsipila atsargų ir vežasi, kad mažiau kuro reikėtų pirkti užsienyje. Galiausiai ir pinigai už kurą lieka Lietuvoje. O muitininkai skiria baudas,“ – sakė vienas verslininkų.
„Lietuva – baudų šalis, – pridūrė kitas. – Geriau sumažinkit PVM mokestį, ir ekonomika pajudės.“
Verslininkai piktinosi dėl didelio akcizo mokesčio kurui. Jiems atsakyta, jog tokio akcizo reikalauja Europos direktyvos.
Pradeda gesti nuo galvos
Miškų turintys verslininkai klausė, kodėl ketinama įvesti dar 5 procentų papildomą mokestį tvarkyti miško keliams. 15 procentų miškų savininkai jau moka.
„Ačiū, kad dar visai nenacionalizavot miškų,“ – ironizavo.
Klausta, kodėl bankai beveik nemoka mokesčių valstybei. Verslininkams atsakyta, jog ankstesniais metais bankai patyrė nuostolių, todėl vėliau jiems leista kompensuoti anksčiau patirtus nuostolius iš vėlesnių metų pelno. Baimintasi bankų griūties.
„Ir mes norime, kad valstybė leistų kompensuoti nuostolius iš pelno, – sakė verslininkai. – Ir mūsų ne vienas bankrutuoja.“
„Jei nemokėsite mokesčių, iš ko išlaikysime mokytojus, medikus, kitus biudžetininkus,“ – klausė Seimo nariai.
„Kiti nemoka mokesčių ir sėkmingai gyvena, naudojasi visomis valstybės teikiamomis privilegijomis,“ – sakė verslininkai.
A.Salamakinas paklausė, kaip patys verslininkai su tuo kovoja ir pateikė Anglijos verslo kodekso pavyzdį. Ten patys verslininkai susivienija ir sužlugdo tą, kuris nemoka mokesčių.
„Ar lietuviai verslininkai nueina į Mokesčių inspekciją ir pasako: „Tas svolačius nemoka mokesčių“?
„Žuvis pradeda gesti nuo galvos,"– nenusileido verslininkai. – Iš ko mums imti pavyzdį, kai mokesčių vengia ir savo padėtimi naudojasi Seimo nariai, kai vyksta skandalai ministerijose. Aukščiausioji valdžia mums duoda „geras“ pamokas."
Leonido VOROBJOVO pieš.
Autorės nuotr.
KLAUSIMAI: Valdžios atstovai sulaukė daug nepatogių verslininkų klausimų. Vienas jų, kada bus įvestas visuotinis pajamų deklaravimas.
ĮSIPAREIGOJIMAI: Seimo nariai Algimantas Salamakinas ir Alma Monkauskaitė aiškino negalį taip greitai pagerinti gyvenimo, nes iš konservatorių perėmė labai daug įsipareigojimų. Įsipareigojimų pridėjo ir geopolitinė situacija.