Jiems reikia namų

Jiems reikia namų

Jiems reikia namų

Socialiniame tinkle žmonės dalijasi beglobių gyvūnų nuotraukomis iš karantinavimo tarnybos, esančios Šiaulių rajone, Gruzdžiuose. Nuotraukose matyti, kaip aptvaruose susiglaudę tupi šlapi šunys – nuo mažyčių iki suaugusių. Gyvūnų mylėtojai mano, jog šunys „išplauti“ kartu su narvais, kuriuose buvo ir šlapimo, ir išmatų.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Pagalbos šauksmas

„Šiaulių kraštas“ rašė apie Šiaulių rajone besikuriančią gyvūnų globos įstaigą „Šiaulių letenėlė“. Būtent šios įstaigos savanorės prieš kelias dienas parsivežė iš Gruzdžių beglobių gyvūnų karantinavimo tarnybos per dvi dešimtis šlapių, sušalusių šunų.

Prieš tai savanoriai išplatino pranešimą, jog 24 šunis reikia paimti, arba gyvūnai bus užmigdyti. Pranešimas sulaukė didžiulio žmonių dėmesio. Atsirado bendraminčių, jie padėjo pargabenti nelaimėlius.

Socialiniame tinkle žmonės ėmė dalytis beglobių šunų nuotraukomis. „Šuniukai labai mieli, draugiški, kai kurie truputį pikti, tačiau tai – baimė. Žmonių išgąsdinti. Prieina, lyžteli ranką ir skuodžia, kad nepagautų“, – po nuotraukomis įspūdžiu dalijasi savanoriai.

Ieško globėjų

Parsivežtus šunis savanoriai sausino rankšluosčiais, kėlė į aptvarus, kuriuose ant paaukštinimų buvo pakloti stori patalai. Ėdesio pripilti dubenys. Atvykėliai ilgai netrukę lakė vandenį, ėdė ir taisėsi į šiltesnius kampus.

Kiti savanoriai nelaimėlius fotografavo ir dėjo į socialinio tinklo paskyrą su prašymais padėti: suteikti laikinąją globą, kol atsiras norintys augintinius pasiimti į savo namus visam laikui.

Kai kuriuos globotinius laikinai savo namuose priglaudė savanoriai, viena mergina parsivežė aštuonis šunyčius. Kiti šunys buvo išvežti į Kauno, Vilniaus gyvūnų globos namus.

Orinta Jazdauskaitė, viena iš globos namų „Šiaulių letenėlė“ įkūrėjų, pasakojo, jog parvežti gyvūnėliai jaučiasi gerai, sergantieji nuvežti pas veterinarijos gydytoją, jiems paskirtas gydymas.

„Negali sustoti ir viską mesti, nes labai sunku. Žmonės mumis tiki, padeda, paima gyvūnus. Negalime jų nuvilti. Paėmę gyvūną iš karantinavimo tarnybos turime rasti gerus namus ir atsakingus žmones“, – sakė O. Jazdauskaitė.

Parsivežti 24 šunys yra įvairaus amžiaus: mažyčiai, vyresni, senukai. Visi jie mažaūgiai.

Laikymo sąlygas giria

Beglobių gyvūnų gaudymo, karantinavimo, eutanazijos ir laikinos globos paslaugas Šiaulių rajone teikia Kuršėnų komunalinio ūkio Aplinkos priežiūros ir tvarkymo skyrius. Apie sąlygas, kokiomis laikomi gyvūnai, klausėme vadovo Jono Lukšo.

„Sąlygos yra pakankamai geros. Aptvarai, priežiūra, valoma, šeriama. Galite atvažiuoti pasižiūrėti. Žmonės taip negyvena, kokios pas mus geros yra sąlygos, – tikino vadovas. – Šitie gyvūnai turi būti migdomi, nes jie visi sergantys, kam reikia platinti ligas? Yra veislynai, platinkime jaunus ir gražius, o ne sukriošusius.“

J. Lukšas įsitikinęs, kad būtina įvesti šunų ir kačių registravimo tvarką, ir nebūtų pasimetusių, nuklydusių, dingusių gyvūnų. Pasakoja, kad nemažai žmonių atveža į Gruzdžius savo senus, sergančius, nebereikalingus augintinius ir išmeta į gatvę. Jo nuomone, tvarka atsirastų, jei šeimininkai turėtų atsiskaityti, kur padėjo savo gyvūną.

Vadovas patikino, kad į jų tarnybą patekę gyvūnai išlaikomi visą karantinavimo laiką – 14 dienų, šiuo metu pas juos nieko nėra, nes visus gyvūnus atiduoda „Šiaulių letenėlės“ savanorėms.

„Jos ima visokius: senus, ligotus. Tokie turi būti užmigdyti. Kur juos deda? Per septynerius metus, kiek dirbu, gal ir paėmė kas keletą gyvūnų. Niekas tų šunų neprašo. Niekam jie nereikalingi. Čia tik išsigalvojimas“, – mano J. Lukšas.

Apie tai, kad nuotraukose šunys šlapi, J. Lukšas paaiškino, jog buvo ką tik išplauti aptvarai ir šunys sušlapo nuo grindų. Nesąmonėmis vadino komentarus, jog šunys tupi šlapime ir išmatose: „Aptvarai tvarkomi.“

Įpareigoti susitvarkyti

Prieš kelias dienas Arūnas Teišerskis, Šiaulių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas, lankėsi Gruzdžių beglobių gyvūnų karantinavimo tarnyboje, apžiūrėjo patalpas. Socialiniame tinkle platintas nuotraukas su šlapiais šunimis taip pat matė.

„Nei „Šiaulių letenėlė“, nei Gruzdžių beglobių gyvūnų karantinavimo tarnyba neturi veiklos patvirtinimo numerio, kad galėtų teikti gyvūnų globą. Surašėme aktus. Jie turi įvykdyti mūsų pateiktus reikalavimus, ir galės vykdyti savo veiklą“, – sakė viršininkas.

Tarnybos viršininkas pasakojo, jog Gruzdžiuose yra įrengti voljerai šunims, tačiau neįrengta jokia šunų vedžiojimo vieta, jie nevedami į lauką 14 dienų.

Lingailiuose kuriamos „Šiaulių letenėlės“ šunys vedžiojami lauke, tačiau viduje reikėtų daugiau įrengtų voljerų, dėl šunų lojimo skundžiasi kaimynai.

„Tos merginos entuziastės ir optimistės, manau, susitvarkys, įvykdys reikalavimus. Tokia globos įstaiga rajone būtina. Ir Gruzdžiuose tarnyba, ir „Šiaulių letenėlės“ reikalingos“, – tvirtino A. Teišerskis.

Nuotraukos iš „Facebook“

VAIZDAS: Tokie šunys buvo Gruzdžių beglobių gyvūnų karantinavimo tarnybos aptvaruose.

ŠUO: Beglobiai šunys buvo surinkti tikintis rasti jiems namus.

BAIMĖ: Ant rankų imami šuniukai cypė.

MAŽYLIAI: Parvežti į „Šiaulių letenėles“ patalpas šunyčiai buvo pamaitinti.

LAUKIMAS: Apšilę, paėdę naujieji globos namų gyventojai laukia naujų šeimininkų.

Jono TAMULIO nuotr.

SITUACIJA: Arūnas Teišerskis, Šiaulių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas mano, kad abiejų įstaigų Šiaulių rajonui reikia.