
Naujausios

Senelių istorija
Į M. Miškūnienės namus nuvedė pokalbis su Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslo vyresniuoju darbuotoju, Šiaulių "Aušros" muziejaus muziejininku-specialistu, Žiemgalos tyrėju dr. Ernestu Vasiliausku.
Rengdamas pranešimą lapkričio 16 dieną Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešojoje bibliotekoje vykstančiam renginui "Joniškio evangelikų liuteronų bažnyčiai – 190 metų", istorikas stabtelėjo ties pamiršta Joniškio krašto asmenybe – K. Grauziu. Šiauliuose jam pavyko rasti K. Grauzio dukterėčią.
M. Miškūnienė pirmiausia parodo išlikusį K. Grauzio nutapytą paveikslą, kuriame vaizduojama jūra.
"Dėdė jį nutapė, gal kai grįžo iš Amerikos, kokiais 1923–1924 metais. Paveikslas, kiek prisimenu, kabėjo mano senelių namuose", – sako dukterėčia.
Seneliai, abu latviai, Jonas (Janis) Grauzis (1855–1942) ir žmona Julija (Julė, 1860–1931) buvę kilę iš Pasvalio krašto.
M. Miškūnienė parodo įrėmintus portretus, irgi atkeliavusius iš senųjų namų. J. Grauzis nuotraukoje – jaunas vyras su karine uniforma ir apdovanojimais: Rusijos-Turkijos karo (1877–1878) medaliu ir kryžiumi už Dunojaus įveikimą.
"Senelis dalyvavo turkų-rusų kare. Mama sakydavo, kad jis buvo paimtas 25 metams į rekrūtus. Sakė, kad kai grįžo iš turkų karo, buvo baltas, pražilo. Grįžęs vedė, – apie seniausią J. Grauzio nuotrauką pasakoja anūkė. – Senutės portretas jau vyresnės – gal penkiasdešimtmetės."
J. Grauzis buvo kilęs iš neturtingos šeimos, žmona – iš ūkininkų.
"Jie susituokė, bet nelabai pritariant tėvams. Mūsų mamos pasakojimu, susituokę išėjo iš tėvų apylinkių ir gyveno įvairiose vietose. Rygoje turėjo arbatinę, lankytojai iš ryto užeidavo šviežių bandelių, arbatos, kavos. Buvo verslus žmogus, suprato gyvenimą."
Jauna šeima Rygoje pagyveno gal metus. Kai žmona pasijuto besilaukianti, netiko miesto oras.
1884 metų gruodžio 16 dieną gimė pirmagimis Žanis. Antrasis pasaulį išvydo Karlis – 1887 metų gegužės 23 dieną. Malvina gimė 1893 metais. M. Miškūnienės mama Leontina į pasaulį pasibeldė 1900 metais.
"Seneliai buvo persikėlę gyventi į Panevėžio rajoną, Rucenų dvarą, mama ten gimusi. Senelis, ko gero, ir dirbo tame dvare. Jis buvo labai sumanus. Išėję iš Ruceno dvaro, nuomojosi žemę Buvainių kaime, už Rudiškių (Joniškio r.)."
Joniškio krašte šeima atsirado apie 1901–1904 metus: sūnus Karlis 1904 metais vasario 18 dieną konfirmuotas Joniškio bažnyčioje.
J. Grauzis nuomojosi 80 ar 100 hektarų žemės. Laikė karvių. M. Miškūnienės mama iš vaikystės prisiminė, kaip į ūkį iš Šiaulių atvažiuodavo žydai, supirkdavo pieną, vietoje raugindavo, darydavo sūrius, produkciją išveždavo į Šiaulius.
1910 metais J. Grauzis įsigijo žemę Dubovkos kaime. Kaime buvo 10 ūkininkų, beveik visi latviai: Šaltekšniai, Irbės, Gercas, Krūminis... M. Miškūnienės senelis pirko paskutinį likusį žemės gabalą.
Moteris įsiminė girdėtą pasakojimą, esą Jurdaičių dvarininkas pralošęs Meitenės (dabar Elėjos) ponui kortomis gabalą kaimo žemės – gal jis ir subūrė latvius krūvon. Istorikas E. Vasiliauskas patikslina: grafas Zubovas Jurdaičių dvarą pralošė grafui Medemui.
J. Grauzis nusipirko kiek daugiau nei 33 hektarus. Į įsigytą ūkį naujakuriai persikėlė su visomis karvėmis.
"Senelį aš prisimenu, mums ir giedodavo, ir šaškėmis išmokino žaisti. Jis buvo religingas. Sakydavo, kad apie 1920 metus, po carinės valdžios perversmo, ateidavo kaimynai ir jis skaitydavo Bibliją. Gal buvo dešimtininkas, o gal kai kuriais metais pirmininkas", – svarsto M. Miškūnienė.
Moteris atverčia "Šiaulių krašto" laikraštį. Joniškio evangelikų liuteronų parapijiečių nuotraukoje ji atpažino savo senelį. Šios nuotraukos anksčiau nebuvo mačiusi.
Grauzių namuose gyveno ir M. Miškūnienės tėvai, ten prabėgo jos bei seserų vaikystė, paauglystė. Ūkis buvo stiprus: J. Grauzis turėjo sėjamąją ir linų minamąją, žoliapjovę ir javų pjaunamąją. Trūko tik kuliamosios.
Sodas tęsėsi iki sklypui priklausiusių neveikiančių katalikų kapinaičių. M. Miškūnienės mama prisimindavo, kaip mirusiųjų lankyti dar ateidavo kito kaimo žmonės, uždegdavo žvakučių.
Sklypas buvo apsodintas eglėmis, jų augo apie 140. Dar – beržai, topoliai...
Dėdė Karlis mėgdavęs atvažiuoti į kaimą su draugais, ypač per Jonines. Vienos Joninės buvusios itin iškilmingos: maistą ruošė samdytos šeimininkės, privažiavo daug svečių.
Ūkį 1958 metais sunaikino melioracija. Nugriauti trobesiai, iškirsti medžiai. Liko tik senosios kapinaitės.
Visapusiškas žmogus
M. Miškūnienei buvo dveji, kai 1938 metais mirė K. Grauzis. Jos pasakojimai apie dėdę girdėti ir įsidėmėti iš mamos, vyresnės sesers.
Pirmoji istorija – iš Pirmojo pasaulinio karo pabaigos.
"Kai plėšikavo bermontininkai, senutė su vaikais susidėjo pagrindinius daiktus, išvažiavo iš namų, bet greit grįžo. O dėdė negrįžo. Senutė nusimovė vestuvinį žiedą ir jam atidavė kaip talismaną. Jis, kai jau grįžo iš Amerikos, parvežė tą žiedą", – susigraudina M. Miškūnienė.
Išliko pasakojimas, kad iš pradžių K. Grauzis Rygoje įsidarbinęs laive, virtuvėje, – ko gero, norėjo užsidirbti. Lyg dar buvo grįžęs į ūkį, bet labai nemėgo žemės darbų. Užtat mėgo skaityti, piešti. Išeidavo su arkliais į laukus, atsisėdavo ir skaitydavo.
Namie neužsibuvo, 1919 metais laivu "Dvinsk" iš Liepojos išvyko į JAV, kur baigė Detroito menų mokyklą (School of Fine Arts), mokėsi pas profesorių Žanį Vikerį.
1921 metų pavasarį iš JAV į Lietuvą keliavo nuotrauka su latvių kalba užrašytu pasveikinimu – mamai prisiminimui. Pasirašė Wilis. Taip Karlį vadindavo šeima.
Grįžęs į Joniškį, K. Grauzis aktyviai pasinėrė į veiklas. Buvo visapusiškas žmogus: kūrybingas, visuomeniškas, verslus. Tapo Lietuvos latvių sąjungos pirmininku, mokytojavo Joniškio latvių vidurinėje mokykloje, tapė, rengė parodas, įsteigė knygynų.
Pasak M. Miškūnienės, Joniškyje veikė jo Mokytojų knygynas, kita parduotuvė buvo ūkio reikmenų. Buvo atidaręs spaudos kioskų – Žeimelyje, Skaistgiryje, Žagarėje.
Bandė jėgas ir politikoje: 1926 metais į Seimą kandidatavo Lietuvos latvių sąraše, bet išrinktas nebuvo.
1935 metų mokesčių kvitas liudija, kad K. Grauzis gyveno Joniškyje, Turgavietės gatvės 19 name.
Aktyvų jo būdą iliustruoja nuotraukos. Akimirkos JAV, Joniškyje, tėvų ūkyje. K. Grauzis ne tik pozuodavo foto ateljė – ir pats buvo fotografas. Impozantišką vyrą lengva atpažinti iš vešlios šukuosenos, ūsų.
"Dėdė buvo matomas žmogus. Joniškio žinomi žmonės – stoties viršininkas, vaistininkas, dar kažkas – ateidavo pietų pas dėdę. Nežinau, ar darbo dienomis, ar šeštadieniais, sekmadieniais, bet jis buvo iš Amerikos tokią tradiciją parsivežęs. Ne kur restorane, bet laisvai, namų aplinkoje, pietauti su 5–6 draugais."
1932 metais latvių laikraštyje "Paskutinis momentas" buvo publikuotamas interviu su K. Grauziu "Kaip brolių žemėje gyvena mūsų tautiečiai?", jį išvertė istorikas E. Vasiliauskas. K. Grauzis mini, kad jo namuose mėgo lankytis lietuvių menininkai iš Kauno – artistai Matulaitė, Butėnas, K. Petrauskas, Nagrodskis ir kt.
"Esu aistringas keliautojas. Mane jaunystėje viliojo platusis pasaulis su savo margu koloritu, todėl apkeliavau visą Europą ir pusę Amerikos. Labai man patiko Londonas su įspūdingu miesto dailės muziejumi. Kaip tapytojas save priskiriu menininkų modernistų impresionistų kategorijai. Per savo gyvenimą esu nutapęs daugiau kaip 1000 studijų. Mano principas – ne ilgiau kaip valandą prie vieno darbo. Jei dailininkas per tą laiką nesugeba sukurti paveikslo tad nėra prasmės ir pradėti", – sakė žurnalistui.
Straipsnyje K. Grauzis apibūdintas kaip "nuoširdus, užjaučiantis, prie progos neatsisakąs degtinės ar alaus stiklinės".
Žinomas apylinkėse buvo ir jo tėvas J. Grauzis.
"Mama sakydavo: kai senelis nuvažiuoja į Joniškį, visi sveikinasi", – prisimena M. Miškūnienė.
Šiaulietė išsaugojo 1931 metų birželio 23 dieną "Paparčio žiedo medžiotojų" ekskursijos dalyvių surašytą sveikinimą J. Grauziui 76-ųjų vardinių proga su palinkėjimais "laimingai ir linksmai sulaukti 100-osios Joninių dienos". Sveikinimas patvirtintas vyriausiojo medžiotojo ir medžioklės dalyvių parašais, tarp jų – ir sūnaus Karlio.
"Dėdė, man atrodo, buvo lengvo, gero charakterio, – žiūrėdama į seną fotografiją, sako M. Miškūnienė. – Kažkuriuo momentu sakė: pinigų turiu tiek, kad galėčiau nupirkti ūkį su visais gyvuliais ir žemės ūkio padargais."
Anapilin K. Grauzis išėjo anksti, vos peržengęs penkiasdešimtmetį. Dukterėčia mano, kad jį palaužė didžioji ekonominė krizė ir Vokietijos banke pražuvę pinigai. Svarsto, gal būta ir draugų susimokymo dėl jo gerumo, atviraširdiškumo.
Puošni dama, išlikusi dviejose nuotraukose, – K. Grauzio žmona Otilija.
Po laidotuvių ji išvyko į Latviją ir daugiau nė karto nepasirodė, prie vyro kapo Juodžių (Joniškio r.) kaimo liuteronų kapinėse pasodinusi medelį.
Išvaryti iš namų
Nelaimės dėdės mirtimi nesibaigė. Prasidėjo okupacija.
"Aplink visus kaimynus išvežė. Iš mūsų viską atėmė: ir gyvulius, ir pašarus, žemę sklypininkams atidavė, bet bent neišvežė", – sako M. Miškūnienė.
Jos tėvas Aloyzas Povilaitis buvo du kartus suimtas, bet paleistas, neradus įkalčių.
1952 metų pavasarį šeima buvo išvaryta iš namų be teisės gyventi Lietuvoje.
"Su seserimi mokėmės Joniškyje gimnazijoje. Visus išmetė. Yra dokumentai, kas iš kaimo pasirašė, kad kenkiame kolūkiui. Nors tėvas ir kalvis buvo, ir medžio darbus mokėjo, visų galų meistras buvo. Tėvas dar važinėjo į Žagarę, Gruzdžius, aš atvažiavau į Šiaulius, į buvusią Mergaičių gimnaziją, 5-ąją vidurinę. Niekur nepriėmė, dokumentų nėra, iš mokyklos išmesta."
Išvarytų šeimų jų apylinkėje, skaičiuoja M. Miškūnienė, buvo ar aštuonios.
Lietuvai atgavus nepriklausomybę, iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro sužinojo, kad toks sprendimas buvo sugalvotas vietos Joniškio valdžios – kažkas norėjo geresnės vietos po saule.
Iš namų į Latviją šeima išėjo maždaug per savaitę, beveik viską palikusi.
Apsigyveno Jaunplatuonėje, netoli Jelgavos, kur buvo paukščių ferma. Viename kambaryje apsigyveno dvi šeimos.
"Tik šunį turėjome, paskui pėsčiomis parsivedėme karvę. Gal du nepilnus mėnesius išbuvome, išsikėlėme į kitą vietą, gavome kambariuką. Ėjome dirbti į kolūkį. Reikėjo išgyventi. Man buvo penkiolika. Eidavome su jaunesne seserimi užšalusių nenukastų kolūkio bulvių. Tetė duodavo štangą, atsikertame, atlupame plutą, apverčiame ir dar randame bulvių. Tetė labai bijojo, per visą žiemą nuo streso jį kankino radikulitas. Mes su seserimi naktimis eidavome šieno, šiaudų, pabirų – aprūpinti karvę pašaru."
Rudenį šeimai leido grįžti nusikasti pavasarį pasodintų bulvių. Į namą jau buvo įkelti gyventojai.
"Kai Latvijoje pasiekė žinia, kad Stalinas mirė, visi verkia, mes galvojame, gal gerai bus. Mums leido grįžti į namus: nei teisti buvome, nei kuo nusikaltę. Bet grįžęs jau neišvarysi gyvenančiųjų – tik paskui jie savaime išėjo. Bet kažkurį laiką kartu reikėjo gyventi, taikytis. Kai grįžome, buvo vasara. Rudenį buvo kaip amnestija – man leido grįžti į Joniškio gimnaziją, baigiau vidurinę."
M. Miškūnienė prisimena anų dienų būseną: jautėsi kaip pelė po šluota – niekam nepasiguosi, kad neužkliūtumei. Nebuvo nei pionierė, nei komjaunuolė. Prisimena, kaip mokyklos mokymo dalies vedėja, tuometis žmogus, vertė stoti į komjaunimą. "Nestosiu", – nekeitė sprendimo mokinė.
"Kai baigiau mokyklą, auklėtojas pasakė, kad niekur neįstosiu, nes charakteristika bloga. Kad man reikia pirma dirbti, jei norėsiu kur stoti, kad pasikeistų charakteristika. Padaviau dokumentus į Medicinos mokyklą, gavau atsakymą, kad nėra vietų. Buvo aišku, tik pabandžiau – gal leis įsikibt? Pirmiausia priėmė į pardavėjas, padirbau metus, išsiuntė mokytis. Gyvenimas buvo labai įvairus, dirbau Birštone, Prienuose, paskui atvažiavau į Šiaulius, visiškai pakeičiau specialybę: tapau inžiniere, dirbau projektavime 30 metų."
Šiauliuose M. Miškūnienė gyvena nuo 1961 metų.
Praradimai
Sovietmečiu K. Grauzis buvo pamirštas. Kai M. Miškūnienė mokėsi vidurinėje mokykloje, dar rasdavo knygų su dėdės antspaudu. Tik buvo nedrąsu pasakyti, kad čia dėdės knygos – iš jo bibliotekos arba Mokytojų knygyno...
"Tada bijojome pasakyti bet ką – išsiduoti."
Moteris puikiai prisimena 1949 metus, kai gimnazijos bibliotekos knygos, neatitikusios laikmečio, aktyvistų nurodymu buvo nešamos į krūvas ir deginamos.
Atmintyje išlikęs K. Grauzio darbų susuktas ritinys – gal eskizų, gal paveikslų, bet kur dingo, nežinia. Karas, pokaris beveik viską sunaikino.
"Sustato į kampą atvažiavę kratų daryti stribai, viską išsiveža. Išversdavo visus stalčius. Mama turėjo kojinę "Singer" mašiną, stalčiukuose žiedus buvo pasikavojusi, neliko. Dėdės plokštelių buvo daug, gramofonas, – prisimena M. Miškūnienė. – Be to, po karo miškuose buvo daug dezertyrų, viską plėšdavo, arklius, drabužius, batus nuo kojų nuaudavo."
Nežinioje liko vyriausio K. Grauzio brolio Žanio Grauzio ir jo šeimos likimas.
Ž. Grauzis baigė Odesos karo mokyklą, caro laikais buvo aukšto rango karininkas. Nuotraukose įamžintas su kursanto uniforma, vėliau jau – štabskapitonas.
Iš fotografijos, darytos Rusijoje, žvelgia žavūs dvynukai Juris ir Laris (šeimoje augo trys vaikai).
Paskutinė žinia iš Žanio į Lietuvą atėjo 1931 metais. Karininkas prašė daugiau laiškų jam nerašyti: keliasi į kitą vietą, parašysiąs pats. Daugiau laiškų nebuvo. Visa šeima dingo be žinios.
M. Miškūnienė verčia K. Grauzio albumų puslapius, daug nuotraukų herojų jau nebežinomais vardais.
Viena po kitos suklijuotos paties K. Grauzio darytos nuotraukos – tik senųjų fotografijų vaizdai benykstantys, išblukę – kaip ir K. Grauzio atminimas.