Policijos naujokai nori padėti žmonėms

Policijos naujokai nori padėti žmonėms

Policijos naujokai nori padėti žmonėms

Jauni, stiprūs ir pasirengę nugalėti visas kliūtis, kurių, žino, policininko darbe pasitaikys kone kas dieną. Vienbalsiai teigia turintys tikslą padėti žmogui. Ir nekyla abejonės, jog tai sako nuoširdžiai.

Šiais metais 80 jaunuolių papildė taip trūkstamas Šiaulių apskrities policijos pareigūnų pajėgas ir prisiekė ištikimai tarnauti Tėvynei bei žmonėms.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Pavojai negąsdina

Praėjo tik kelios dienos, kai dar devyni jauni žmonės – šešios merginos ir trys vaikinai – prisijungė prie Šiaulių apskrities policijos kolektyvo. Naujokai išskirstyti į padalinius, kuriuose šiuo metu policijos pareigūnų labiausiai trūksta – Patrulių rinktinę, Kelių policijos patrulių kuopą, Operatyviojo valdymo skyrių, apskrities rajono policijos komisariatus.

Nors praėjo tik kelios dienos ir dirbtos vos kelios pamainos, uniformuotieji pašnekovai sako jau patyrę ir pažeidėjų įtūžį, ir nukentėjusiųjų ironiją.

„Keista, kai prieini gatvėje prie žmogaus, norėdamas jam padėti, o jis įtariai žiūri“, – pirmos darbo dienos įspūdžiais dalijasi į Šiaulių apskrities VPK Patrulių rinktinę dirbti paskirtas šiaulietis, teisės mokslų magistrantas 24 metų Mindaugas Neimanas.

Jis jau susidūrė, kaip pats sako, su žmonių abejingumu. Užteko perspėti vairuotoją apie ne vietoje pastatytą automobilį, ir sulaukė reakcijos, neva ko čia prie jo kimbama.

Kai kurių žmonių pademonstruotos emocijos jaunesniojo policininko M. Neimano „ugnelės“ neužgesino – sako, kad tarnyba nors ir sunki, o kartais netgi pavojinga, kartu ir labai įdomi.

„Stengsiuosi padaryti viską, kad policijos įvaizdis keistųsi tik į gera, kad žmonės žinotų, jog policija visada pasirengusi padėti, – jaunojo pareigūno žodžiai – lyg iš rašto. – Net neabejoju, kad visi atėjusieji stengsis.“

Siekis virto realybe

Jaunesnioji policininkė 28 metų Ausma Šimkuvienė – viena iš šešių praėjusią savaitę priesaiką davusių moterų.

Patrule į Šiaulių apskrities VPK Kelių policiją dirbti paskirta A. Šimkuvienė sako svajojusi apie dieną, kada pagaliau užsivilks uniformą.

Troškimas tapti policijos pareigūne jos tarsi paveldėtas – Ausmą nuo mažumės žavėjo Radviliškio rajone gyvenančio mamos brolio, policijos pareigūno, darbas.

Įgijusi lietuvių filologės išsilavinimą ir padirbėjusi mokytoja, A. Šimkuvienė savęs šiame darbe taip ir neatrado, jos neapleido mintis apie statutinę tarnybą. Ir likimas moterį atsitiktinai pasisuko link jos svajonės – 2007 metais pavyko įsidarbinti Radviliškio rajono policijos komisariato raštinėje.

„Nuo tada ir prasidėjo mano tendencingas ėjimas link pareigūnės, – be paliovos šypsosi ponia Ausma. – Svajojau, siekiau, dariau. Ir šiais metais man pavyko.“

Prieš kelis mėnesius Lietuvos policijos mokyklos Klaipėdos padalinyje vykusių kursų metu įgyta policijos uniforma žavi jaunesniosios policininkės A. Šimkuvienės atžalas, ypač dešimtmetę dukrą.

Trimetis patrulės sūnus, moters žodžiais, nors kol kas ir nesupranta, kokia mamos profesija, tačiau noriai matuojasi uniformos kepurę, batus.

Pirmoji patirtis

Lapkričio 1-oji buvo pirmoa A. Šimkuvienės patruliavimo diena. Moteris su patyrusiais kolegomis budėjo prie Šiaulių miesto kapinių.

Jaunoji patrulė su pasididžiavimu kalba apie pirmąjį išbandymą ir prisipažįsta esanti sužavėta žmonių supratingumo bei tolerancijos.

„Žmonės šiltai bendravo, netgi klausė, ar nesušalau, užjautė, kad tokią dieną privalome dirbti“, – su šypsena pirmais nelengvos tarnybos įspūdžiais dalijasi A. Šimkuvienė.

O štai kitas atvejis naujokės atmintyje liks kaip maloni, šypsotis verčianti patirtis. Anot Ausmos, už Kelių eismo taisyklių pažeidimus nubaustas asmuo buvo toks pasimetęs ir prasikaltęs, kad jį sustabdžiusiems policijos pareigūnams nepaliovė dėkoti.

A. Šimkuvienė žino, kad taip, kaip nutiko lapkričio 1-ąją, bus ne visada, net neabejoja, kad teks ir keiksmų, ir grasinimų išgirsti.

„Atsiradus psichologinio ar fizinio smurto pavojui esame apmokyti, kaip apsiginti nuo agresyvių asmenų ir turime būti visada pasirengę“, – sako moteris.

Pareiga ir pašaukimas

Dar vienas policijos naujokas – Šiaulių apskrities policijos Operatyvaus valdymo skyriaus postinis 25 metų Aurimas Bružas pasekė savo brolio, Kriminalistinių tyrimų biuro pareigūno, pėdomis.

Prieš dvejus metus Šiaulių universitetą baigęs A. Bružas įsitikino, kad brolio paraginimas rinktis darbą policijoje, kuris esantis labai įdomus, buvo tikrai pagrįstas.

Visi pradedantys policininkai žino, kad šiame darbe neužteks atlikti tik pareigą, neretai teks paaukoti ir šiek tiek savo laisvalaikio, atostogų, poilsio valandų. Pašnekovai sako esantys tokiems iššūkiams pasirengę.

„Jei tik pareiga, greičiausiai pakaktų garbingai atidirbti paskirtas darbo valandas, – mintimis dalijasi A. Šimkuvienė. – O jei į jas sutilpti neįmanoma ir tai neerzina, vadinasi, yra pašaukimas. Aš žinau, kad bent jau mano pasirinkimas – tikrai yra pašaukimas.“

Kolegei pritaria ir patrulis M. Neimanas: niekur nedingsi, jei pranešimas gaunamas kelios minutės iki pasikeičiant pamainai – sėdi ir važiuoji.

Tarnyba paklausi, bet ne visada pasiekiama

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Vincas Urbonavičius informavo, kad vien šiais metais į tarnybą apskrities policijoje priimta 80 naujų policijos pareigūnų – patrulių ir tyrėjų.

„Padėtis, palyginti su ankstesniais metais, kada pirminės grandies pareigūnų trūkumas jau artėjo prie kritinės ribos, keičiasi į gera“, – sako komisaras V. Urbonavičius.

Šiuo metu daugiausiai pareigūnų stinga kelių policijoje – maždaug trijų dešimčių. Nemažas trūkumas – apie šešiolika procentų – Pakruojo rajono policijos komisariate. Čia trūksta ir patrulių, ir tyrėjų.

V. Urbonavičius tikisi, kad 2015 metais į policiją bus priimta dar būrys jaunų žmonių ir pareigūnų trūkumas greičiausiai taps visai nežymus.

Anot komisaro, policijos pareigūno profesija yra paklausi  tarp jaunų žmonių, tačiau daugumai koją pakiša sveikatos būklė, dažniausiai regėjimo sutrikimai bei stuburo ligos, ir fizinis pasirengimas, tiksliau, nepasirengimas.

„Kelias į tarnybą, sudėjus abu paminėtus faktorius – sveikatą ir fizinę ištvermę – net neprasidėjęs baigiasi daugiau nei pusei visų norinčių dirbti policijos pareigūnais“, – teigia Šiaulių apskrities policijos viršininko pavaduotojas.

Komisaras džiaugiasi, kad darbą policijoje vis dažniau renkasi merginos – šiuo metu iš visų norinčiųjų jos sudaro apie 80 procentų.

„Patrulio darbe yra daugybė situacijų, kai pareigūnei pavyksta greičiau ir lengviau susitarti su pažeidėju“, – patirtimi dalijasi V. Urbonavičius.

Idėją skatinti moteris rinktis pareigūnės, ypač Kelių patrulės, tarnybą palaiko ir Policijos departamentas.

Patariama, kad patrulių ekipažą sudarytų patrulė ir patrulis. Taip esą lengviau ir greičiau pavyktų rasti kompromisą įvairiose situacijose, kad ir bendraujant su bet kokio temperamento, amžiaus ir išsilavinimo eismo dalyviais.

Be to, esant mišriai porai, tikimasi, kad sumažinama galimos korupcijos tikimybė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PRIESAIKA: Prieš kelias dienas tarnauti Tėvynei ir jos žmonėms prisiekė dar devyni Šiaulių apskrities policijos pareigūnai.

PRADŽIA: Kelių policijos biuro Kelių patrulių kuopos pareigūnė Ausma Šimkuvienė, Patrulių rinktinės patrulis Mindaugas Neimanas (dešinėje) ir Operatyvaus valdymo skyriaus postinis Aurimas Bružas žengia pirmuosius tarnybos žingsnius.

VILTIS: Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Vincas Urbonavičius džiaugiasi kiekvienais metais vis populiaresne policijos pareigūno profesija.