
Naujausios
Jungtinis komisariatas atviras miestui ir rajonui
Praėjo šiek tiek daugiau nei du mėnesiai, kai Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono gyventojai dalijasi vienu Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariatu.
Jungtinio komisariato viršininkas vyresnysis komisaras Ričardas ŠIUMBEREVIČIUS šiandien patenkintas eksperimentinės reformos rezultatais, ir juokauja, kad jo vadovaujamas komisariatas išskirtinis, nes kol kas vienintelis šalyje turi du merus.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Reformai pasirengta
– Kaip sekasi sutarti iš karto su dviem savivaldybėmis? Ar nebaugu, kad daugiau dėmesio skiriant vienai, kita gali būti nepatenkinta?
– Apie jokį išskyrimą negali būti nė kalbos. Į Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariatui priskirtą teritoriją bei žmones, kurių bendrai paėmus – šiek tiek daugiau nei pusantro šimto tūkstančių, žiūrima kaip į vieną visumą. Koks skirtumas, kur žmogus gyvena, svarbiausia, kad jis jaustųsi saugus.
Be to, ir Šiaulių miestas, ir Šiaulių rajonas turi savo prevencines programas – jos bus tęsiamos.
Su abiejų savivaldybių vadovais ir administracijos direktoriais, seniūnijų vadovais aptarėme bendradarbiavimo reikalus – nė vienas neišreiškė nerimo dėl komisariatų jungimo.
– Tačiau pradėjus bendrą veiklą nerimo jums, Šiaulių miesto ir rajono policijos viršininkui, greičiausiai buvo?
– Nerimo buvo, yra ir bus. Kiekvienas vadovas tai patiria kas dieną, ir tam net nereikia reformų.
Tačiau dėl Šiaulių miesto ir rajono komisariato reformos esu ramus – tai buvo teisingas žingsnis, pagrįstas visais požiūriais, nebūtinai ekonominiu.
Dėkui buvusiam Šiaulių apskrities VPK viršininkui Egidijui Lapinskui, novatoriui ir idėjų generatoriui, nebijojusiam eksperimentuoti, keisti, koreguoti. Teko su juo kalbėtis. Jis, šiuo metu Panevėžio apskrities VPK viršininkas, užsibrėžęs per penkerių metų kadenciją tokią miesto ir rajono komisariatų sujungimo reformą įvykdyti ir Panevėžyje.
– Kalbate, jog reforma pranoko lūkesčius. Tačiau, išsiplėtus policijos aptarnavimo teritorijai, pareigūnų juk nepadaugėjo, atvirkščiai – sumažėjo. Gal jau reikia nerimauti dėl mūsų visų saugumo?
– Galiu užtikrinti, kad tiek tada, kai gyventojus aptarnavo atskiri komisariatai, tiek dabar – esame ne mažiau saugūs.
Šia reforma sujungti miesto ir rajono kriminalistų ir apylinkės inspektorių blokai. Sujungus dvi įstaigas šių pareigūnų, kitaip tariant, pareigūnų, kurie yra arčiausiai žmonių, skaičius išliko beveik toks pat. Sumažėjo tik valdymo aparato darbuotojų.
Sutinku, jei Šiaulių miestas kompaktiškas, tai Šiaulių rajono teritorija – didžiulė. Atstumai dideli, ir nuvykti pas žmones užtrunka. Čia ir buvo nerimo, kaip pavyks viską sudėlioti. Ir nepatikėsite, tvarkytis sekasi visai neblogai.
Kaip jau minėjau, reforma sujungė kriminalistų ir apylinkės inspektorių padalinius. Tačiau miestą ir rajoną išvien prižiūri ne tik jie. Migracijos padaliniai ir Patrulių rinktinė mieste ir rajone dirba nuo 2011 metų. Kelių policija irgi dirba bendrai.
Nerimo buvo dėl operatyvinės grupės, nes anksčiau mieste dirbo keturi darbuotojai, kurie buvo pasirengę bet kuriuo paros metu išvykti į bet kokio įvykio vietą, o rajone – vienas. Dabar mieste ir rajone dirba trys operatyvininkai. Kita vertus, į tą pačią komandą įtraukti du ekspertai, kurie nuvykę kartu su operatyviniu pareigūnu fiksuoja, ieško įrodymų, rašo įvykio apžiūros protokolus ir pan.
Padaugėjo sukčiavimų
– Užsiminėte apie didelę teritoriją ir didžiulius atstumus. Kaip sekasi kovoti su nusikalstamumu vienkiemiuose?
– Neišskirčiau vienkiemių kaip padidinto pavojaus objektų. Šiaulių rajone skaičiuojama apie 500 vienkiemių (žinoma, nemaža jų dalis negyvenami), o incidentų juose, neišskiriant nė smurto artimoje aplinkoje, šiemet užregistruota dešimt, pradėti penki ikiteisminiai tyrimai. Skaičius tikrai nėra toks, kad reikėtų skambinti pavojaus varpais ir rėkti, kaip nesaugu gyventi vienkiemiuose.
– Pakalbėkime apie nusikalstamumo statistiką. Nusikaltėliai labiau mėgsta miestą ar rajoną?
– Ir mieste, ir rajone nusikaltėliai vagia, smurtauja, smurto artimoje aplinkoje taip pat yra ir mieste, ir rajone.
Smurto šeimoje skaičiai mažėja. Prieš kelerius metus įsigaliojusio įstatymo efektas pagaliau suveikė.
Tačiau žymiai išaugo sukčiavimų skaičius – net 51 veika, nuo 114 pernai iki 165 šiemet. Problema, manau, išliks, kol iš kalinimo įstaigų bus įmanoma skambinti. O sukčiai vis tobulėja, pastaruoju metu ėmė demonstruoti netgi balso efektus – vyrai įsigudrino kalbėti šiek tiek prikimusiu moterišku balsu. Natūralu, kad moteris senyvo amžiaus aukai mažiau asocijuojasi su galimu sukčiavimu.
Vis dar klesti vagystės. Tiesa, šiemet jas pavyko stabilizuoti: pernai per devynis mėnesius mieste ir rajone jų buvo 608, o šiemet 630. Rajone yra nemažai ūkininkų ir jie turi nemažai brangios technikos, neretai pirktos už europinius pinigus. Vagims – tai masalas. Ir ne tik kurą išleidžia, o ir techniką išardo, ją apgadina.
Per devynis šiųmečius mėnesius Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariatas užfiksavo ir tiria 2276 nusikalstamas veikas, pernai – 2607.
– Smurtiniai nusikaltimai, kad ir nužudymai, gula taip pat ant jungtinio policijos komisariato pareigūnų pečių.
– Ateityje Šiaulių miesto ir rajono komisariatas nužudymų nebetirs. Šiuo metu baigiami tik tie tyrimai, kurie Šiaulių rajono policijos komisariate buvo pradėti iki sujungimo.
Sausio 1 dieną prasidės Kriminalinės policijos reforma, tada ir bus numatyta kita darbo strategija. Miesto ir rajono policijos komisariato pareigūnai tada greičiausiai tik užfiksuos nusikaltimą ir medžiagą perduos apskrities VPK padaliniams.
Policija – atvira visuomenei
– Šiaulių mieste ir rajone vykdote prevencinę veiklą. Dirba bendruomenės pareigūnai. Kaip sekasi?
– Idėja įsteigti bendruomenės pareigūnus, kurie nerašytų protokolų, nevykdytų baudimo funkcijos, o būtų transliuotojai prevencijos, policijos informacijos, dalyvautų renginiuose, diskusijose, turint prevencinių tikslų, gimė taip pat Šiaulių apskrities policijoje, Viešosios tvarkos biure. Dėl to Šiauliai ir buvo eksperimentiniai šioje srityje – žiūrėta, ar idėja pavyks, ar ji pasitarnaus visuomenės labui.
Viskas, manau, pasiteisino su kaupu. Nuo šių metų balandžio, sekant šiauliečių pavyzdžiu, bendruomenės pareigūnų etatai įsteigti visuose šalies komisariatuose.
Iki Šiaulių komisariatų sujungimo Šiaulių mieste dirbo trys bendruomenės pareigūnai, rajone – du. Šiuo metu aktyviai darbuojasi keturi bendruomenės pareigūnai.
– Ar galėtumėte dar kartą užtikrinti, kad policija nuo žmonių dėl nesibaigiančių pertvarkų nenutolo?
– Policija dirba taip pat, kaip dirbo. Drįsčiau sakyti, netgi geriau. Miesto ir rajono policijos komisariatas įsikūręs Šiauliuose, Purienų gatvėje 48. Šiauliuose ir Kuršėnuose dirba policijos nuovados.
Dar esame įkūrę vadinamąją virtualią kaimiškąją policijos nuovadą: pareigūnai dirba nuotolinėse darbo vietose – Bubių, Meškuičių, Kairių, Gruzdžių, Kužių seniūnijose. Vieną kaimiškąją seniūniją aptarnauja po du pareigūnus kasdien.
– Ar jūsų, 23 metų stažą darbo policijoje turinčio pareigūno, vadovo, durys atviros eiliniams gyventojams?
– Mano durys visada miesto ir rajono gyventojams yra atviros. Žmonės gali bet kada paskambinti, parašyti elektroninį laišką, užeiti.
Žmonėms noriu pasakyti, kad nebijotų kreiptis į policiją. Dabar ji tikrai kitokia, nei buvo prieš 20 metų. Sakiau ir sakysiu, kad policija ne dirba, ji tarnauja žmonėms.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
SAUGUMAS: Šiaulių miesto ir rajono komisariato viršininkas Ričardas Šiumberevičius įsitikinęs, kad jungtinis policijos komisariatas pajėgus užtikrinti gyventojų saugumą.