Nauja „do­va­nė­lė“ – mo­ka­mas ko­lum­ba­riu­mas

Nauja „do­va­nė­lė“ – mo­ka­mas ko­lum­ba­riu­mas

Nauja „dovanėlė“ – mokamas kolumbariumas

Ketvirtadienį Šiaulių miesto politikai posėdyje balsuos, ar apmokestinti netrukus atsirasiantį Ginkūnų kapinėse kolumbariumą. Kaina – 1725 litai už vieną nišą. Valdantieji mano, kad kaina dar per maža. Kokiu pagrindu politikai nori apmokestinti kolumbariumus, jeigu kapinėse vieta – nemokama?

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Nori nustatyti kainą

Šiaulių miesto tarybai teikiamame sprendimo projekte norima nustatyti pirmojo Šiaulių mieste kolumbariumo paslaugos kainą. Ginkūnų kapinėse jau įrengtas pagrindas kolumbariumui, o lapkritį, miesto mero Justino Sartausko teigimu, bus galima dėti ir urnas.

Sprendimo projekte, už kurį politikai balsuos rytoj, yra numatytas 1725 litų (500 eurų) vienkartinis mokestis už kolumbariumo paslaugą.

Įvertinant kolumbariumo statybos, projektavimo, administravimo, priežiūros kaštus ir pastatytų nišų kiekį, vienos nišos statybos ir priežiūros savikaina sudaro 1209 litus. Įvertinant kolumbariumo bei nišos tvarkymo ir priežiūros išlaidas 25 metų laikotarpiui, suma išauga iki 1725 litų.

Kolumbariumas statomas iš miesto biudžeto, t.y. mokesčių mokėtojų lėšų. Pirmojo etapo statybos darbai su projektavimu ir projekto vykdymo priežiūra kainuos apie 312,8 tūkstančio litų (17,7 tūkstančio litų projektas ir priežiūra bei 295,14 tūkstančio litų statybos darbai).

Šio etapo metu bus suformuotas reljefas, įrengti takeliai, pastatyta vienuolika kolumbariumo modulių su 264 keturvietėmis nišomis. Pats kolumbariumas bus iš balto betono, nišų angos uždengtos juodo granito plokštėmis.

Imtų už paslaugą

Kodėl Savivaldybė nori imti mokestį, jeigu vietą kapinėse turi suteikti nemokamai?

„Jeigu žmogų laidoja į kapines, Savivaldybė suteikia tik žemę. Visą infrastruktūrą kape – paminklą, tvoreles – gyventojai įsirengia patys. Ir už kapo duobės kasimą moka patys. Kainuoja ir nuolatinė kapo priežiūra. O kolumbariume suteikiamos visos paslaugos, už jas ir imamas mokestis“, – aiškino Šiaulių meras J. Sartauskas.

Jo teigimu, surenkami pinigai bus skiriami kitų kolumbariumų statybai.

„Kol kas manoma, kad urnos laikymas nebūtų terminuotas. O kaip nuspręs politikai po kokių 20 metų, bus matyti“, – sakė meras.

Jo teigimu, politikai yra išsakę įvairių nuomonių dėl kolumbariumo įkainių: vieni mano, kad mokestis per mažas, kiti – kad jo iš viso neturi būti.

„Turime pavyzdžių, kas atsitinka su nemokamais kolumbariumais. Pirmąjį Lietuvoje kolumbariumą padarė Klaipėda. Jis yra nemokamas, bet per kelis mėnesius jis buvo užpildytas – iš visos Lietuvos suvežė urnas. Kam mokėti Kaune, Vilniuje ar Radviliškyje, jeigu yra nemokamai? Važiuoja prie jūros, tuo pačiu ir urną aplanko“, – sakė J. Sartauskas.

„Mokesčio nereikia“

Opozicinės miesto Taryboje  Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Šiaulių skyriaus pirmininkas Tomas Petreikis mano, kad mokesčio už kolumbariumą nereikėtų imti.

„Palaikų laidojimo įstatyme yra aiškiai parašyta, kad kapavietė yra skiriama neatlygintinai. Teisiniai niuansai, kai mokestis bus imamas ne už vietą, bet už priežiūrą“, – sakė T. Petreikis.

Jis skaičiavo, kad visų mieste veikiančių kapinių priežiūra – takų valymas, šiukšlių išvežimas per metus savivaldybei taip pat kainuoja iki 200 tūkstančių litų.

„Manau, reikėtų skatinti laidojimą kolumbariumuose. Juk žmonės ir taip moka pinigus už palaikų deginimą. Kolumbariumo statyba tikrai kainuoja pigiau, nei kapinių įrengimas, sutaupoma ir priežiūrai. Jeigu kolumbariumai išpopuliarėtų, taip gausiai kapinių nereikėtų plėsti“, – skaičiavo T. Petreikis.

Kol kas konservatorių frakcija Taryboje šiuo klausimu savo pozicijos dar nesvarstė.

Yra nemokamų kolumbariumų

Pagal miesto Tarybai pateiktą papildomą medžiagą, kolumbariumai šiuo metu veikia Kaune, Klaipėdoje, Kretingoje, Jonavoje, Panevėžyje, Radviliškyje, nedidelis kolumbariumas pastatytas ir privačiose Vilniaus kapinėse. Daugelyje kolumbariumų vieta urnai yra mokama.

Kretingos rajono Darbėnų kapinių kolumbariume darbėniškiai bei rajono gyventojai artimųjų urnas laiko nemokamai, kolumbariumas įrengtas iš Kretingos rajono savivaldybės lėšų. Laidoti mirusiųjų iš kitų rajonų Darbėnų kolumbariume neleidžiama. Priimant mirusiuosius atsižvelgiama į dvi sąlygas – mirusysis turi būti registruotas rajone arba rajono gyventojai turi būti tie, kurie laidos velionį.

Klaipėdos kolumbariumas Lėbartų kapinėse taip pat įrengtas iš Savivaldybės lėšų, tačiau yra nemokamas. Šis kolumbariumas jau užpildytas.

Kainos svyruoja

Šiaulių politikams sprendimo projekto rengėjai nurodo, kad kitas Klaipėdos kolumbariumas Joniškėse yra privatus, todėl mokamas. Jame yra apie 300 vietų. Klaipėdoje, Joniškės kapinėse, kripta dešimčiai metų kainuoja 4,356 tūkstančio litų. Į šią kainą įskaičiuota akmens plokštė, žvakidė, stovas gėlei, kriptos priežiūra. Vienoje kriptoje galima patalpinti iki 6 urnų. Kiekvieną kartą šeimos kapavietėje laidojant urną papildomas mokestis netaikomas. Mažiausias terminas, kuriam artimieji kriptoje gali patalpinti mirusiųjų palaikus, yra 10 metų. Klaipėdoje visam laikui vieta kolumbariume kainuoja 8,5 tūkstančio litų, tačiau į šią sumą įeina ir kremavimas.

Kauno kolumbariumuose nustatyta, kad pirmosios urnos su kremuotais žmonių palaikais laikymo Seniavos ir Romainių I viešųjų kapinių kolumbariumo nišoje paslaugos įkainis yra 1500 litų, kitų urnų toje pačioje kolumbariumo nišoje – 300 litų.

Vieta Petrašiūnų kolumbariumo nišoje kainuoja 1,8 tūkstančio litų, kitų urnų toje pačioje kolumbariumo nišoje kaina – 300 litų.

Vilniaus Liepinės kapinėse veikia 156 vietas turintis kolumbariumas. Vienkartinis kolumbariumo vietos mokestis – 1530 litų, o po metų imamas mėnesinis 5 litų mokestis. Kasmet reikia mokėti papildomą 60 litų mokestį.

Jonavos kolumbariume yra 45 nišos. Į vieną nišą telpa po keturias urnas. Miesto biudžetui kolumbariumas kainavo 69 tūkstančius litų. Jonavos kolumbariume vieta kainuoja 2,5 tūkstančio litų.

Vienkartinis urnos su kremuotais žmogaus palaikais laikymo Panevėžio miesto Šilaičių kapinių kolumbariumo nišoje įkainis – 1,9 tūkstančio litų.

Pateikiami duomenys ir apie Radviliškio rajone įrengtą 90 vietų kolumbariumą – čia laidojimo nišos vienkartinis mokestis – 2,2 tūkstančio litų. Į kainą įskaičiuotas kolumbariumo remontas, užrašų ant kolumbariumų nišos durelių iškalimas ir raidžių pritvirtinimas.

Leidimas laidoti kolumbariumo nišoje išduodamas, kai mirusysis buvo arba laidojantis asmuo yra Radviliškio rajono savivaldybės gyventojas.

Giedriaus BARANAUSKO, Jono TAMULIO nuotr.

STATYBA: Ginkūnų kapinėse jau yra sumontuoti pamatai kolumbariumui.

POZICIJA: Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų Šiaulių skyriaus pirmininkas Tomas Petreikis: „Manau, kad reikėtų skatinti laidojimą kolumbariumuose. Juk žmonės jau ir taip moka pinigus už palaikų deginimą“.

MOKESTIS: Šiaulių miesto meras socialdemokratas Justinas Sartauskas: „Jeigu žmogų laidoja į kapines, Savivaldybė suteikia tik žemę. O kolumbariume suteikiamos visos paslaugos, už jas ir imamas mokestis“.