Priešrinkiminiai politikai suvedžiojo bendruomenę

Priešrinkiminiai politikai suvedžiojo bendruomenę

Priešrinkiminiai politikai suvedžiojo bendruomenę

Tytuvėnų miesto bendruomenė (Kelmės r.) pateko į nepavydėtiną situaciją. Šiaulių apygardos teismas UAB „Račkausko AGROTECH“ už darbus, atliktus bažnyčiai priklausančiame pastate įrengiant šarvojimo patalpas, iš visuomeninės organizacijos priteisė 170 tūkstančių litų.

Prieš rinkimus duotais politikų pažadais finansuoti šarvojimo patalpų įrengimą patikėjusi bendruomenės pirmininkė Irma Ridikienė ne tik be atlygio dirbo, rūpindamasi šarvojimo patalpų įrengimu, bet dar priversta minti teismų slenksčius ir sukti galvą, iš kur gauti pinigų.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Grėsė piketas su karstu

Istorija, kurioje visa atsakomybė sukrauta vienai visuomeniniais pagrindais bendruomenės pirmininke dirbančiai mokytojai Irmai Ridikienei, prasidėjo prieš keletą metų.

Artėjo 2011 metų savivaldybių rinkimai. Politikai tuo metu negailėdami dalijo pažadus. Taikėsi paglostyti pačią jautriausią kiekvienos bendruomenės vietą.

Tytuvėniškiams taip reikėjo šarvojimo patalpų, kad kai kurie ketino pasiimti karstą ir važiuoti piketuoti prie Savivaldybės.

Šią problemą jie iškėlė susitikime su tuometiniu rajono Savivaldybės vicemeru Zenonu Mačerniumi ir kitais politikais.

Politikai sutiko padėti. Šarvojimo patalpas nuspręsta įrengti senojoje klebonijoje, kuri yra kultūros paveldo objektas. Sutarta, jog dalį lėšų surinks bendruomenė ir bažnyčia, kitą dalį skirs Savivaldybė iš savo biudžeto.

2010 metų liepos 19 -ąją atsirado ir geranoriškam bendradarbiavimui nuteikiantis dokumentas „Lėšų naudojimo sutartis“, pasirašyta tuometinio Savivaldybės administracijos direktoriaus Gipoldo Karklelio.

Administracija įsipareigojo pervesti 15 tūkstančių litų Tytuvėnų parapijai, kad būtų parengtas parapijos pastato pritaikymo visuomenės poreikiams projektas.

Vėliau G.Karklelis pasitraukė iš administracijos direktoriaus pareigų. Šiandien redakcijai jis tvirtino prisimenąs, jog skiriant lėšų projekto parengimui, tikėtasi objektą įrengti iš bendrai kooperuotų biudžeto, parapijos ir bendruomenės bei projektų lėšų.

Pažadai – politikų, pastatas – parapijos, atsakomybė – bendruomenei

Toliau veiksmas vystėsi gana sparčiai.

2011 metų vasario 19 -ąją, likus aštuonioms dienoms iki Savivaldos rinkimų, rajono Taryba nutaria Tytuvėnų bendruomenei skirti 50 tūkstančių litų.

Tos pačios dienos Tarybos posėdyje patvirtintoje 2011 metų Biudžeto asignavimų lentelėje kultūros ir sporto objektams finansuoti numatyta 267 tūkstančių litų suma, sutampanti su šarvojimo salės įrengimo išlaidomis.

Kovo 8-ąją Tytuvėnų klebonas Rimantas Žaromskis gavo leidimą atlikti paveldo objekto tvarkomuosius paveldosaugos darbus Bernardinų vienuolyno tarnų name.

Balandžio 14 -ąją gautas ir kauniečių architektų parengtas projektas, patvirtintas rajono Savivaldybės vyriausiojo architekto parašu ir atspaudu. Jame numatyta, jog šarvojimo salę įrengs parapija. Projekte nurodyta objekto sąmata 276 tūkstančiai 607 litai.

Paskelbtas rangovo parinkimo konkursas. Dokumentus jam, pasak I.Ridikienės, parengė seniūnija.

Konkursą laimėjo vienintelė jame dalyvavusi UAB „Račkausko AGROTECH“. Ji sutiko šarvojimo patalpas įrengti kiek pigiau negu nurodyta projekte – už 266 tūkstančius litų.

Atėjo laikas pasirašyti rangos sutartį. Tačiau apsižiūrėta, kad nekaip atrodys, jei Savivaldybė skirs lėšų parapijai. Todėl nuspręsta, jog per bendruomenę lėšų skyrimas šarvojimo patalpoms įrengti būtų paprastesnis. Tad sutartį su rangovu pasiūlyta pasirašyti bendruomenei.

„Neįžvelgiau jokios klastos, juk viską derinome su atsakingais Savivaldybės darbuotojais, – pasakoja bendruomenės pirmininkė I.Ridikienė. – Aptarėme, jog 2011-aisiais metais kas ketvirtį bus skiriama po 50 tūkstančių. Taip per metus būtume gavę 200 tūkstančių litų. Dalį pinigų kaip aukas turėjo surinkti bendruomenė, dalį parapija. Jeigu dar trūktų pinigų, skirtumą 2012 metais pažadėjo padengti Savivaldybė.“

Sutartis – Gedulo ir vilties dieną

2011 metų birželio 14 -ąją Tytuvėnų seniūnijoje tarp „Agrotech“ firmos ir Tytuvėnų bendruomenės, kuriai atstovavo I.Ridikienė, pasirašyta rangos darbų sutartis. Pasirašant dalyvavo Tytuvėnų seniūnas ir klebonas.

Jau kitą dieną po sutarties pasirašymo „Agrotech“ firmos statybininkai ėmėsi darbo.

Senosios klebonijos patalpose, 151 kvadratinio metro plote, įrengė dvi šarvojimo sales, prie jų poilsio patalpas su mini virtuvėlėmis, du tualetus. Darbai baigti per penkis su puse mėnesio.

Tytuvėniškiai labai džiaugėsi, kad senstančiame jų mieste atsirado šarvojimo salė.

Tačiau girdėjosi kalbų, jog rangos darbų kaina labai užaukštinta. Tytuvėniškiai tikėjosi, jog už tokią sumą buvo galima bent kiek sutvarkyti ir pastato išorę.

Bendruomenės pirmininkė patikinta, jog projektuotojai tokią sąmatą nustatė todėl, kad šarvojimo salė buvo rengiama kultūros paveldui priklausančiame pastate. Esą tokiuose pastatuose negalima nė vinies įkalti be leidimo.

Galbūt abejonių dėl kainos po rinkimų jau kilo ir tuometiniams rajono vadovams? Šarvojimo patalpų įrengimui pervedę 50 tūkstančių litų, daugiau pinigų neskyrė.

O gal neskyrė todėl, kad jau buvo pasibaigę Savivaldybių rinkimai? Politikai apsidalijo postais. Daugiausia vilčių bendruomenei teikęs Z.Mačernius tapo Savivaldybės administracijos direktoriumi.

Tytuvėniškių aukos

Tytuvėnų bendruomenė „Račkausko AGROTECH“ bendrovei pervedė 50 tūkstančių Savivaldybės skirtų ir 30 tūkstančių žmonių suaukotų litų.

Pasak I.Ridikienės, tytuvėniškiai aukojo labai geranoriškai. Aukas šarvojimo salei skyrė apie 300 žmonių. Kai kurie nešė klebonui, kai kurie – bendruomenei.

Buvo aukojusiųjų ir po tūkstantį, tačiau daugelis – po šimtą, dešimt ar keliasdešimt litų.

Bendruomenės pirmininkė nenuleido rankų. Rašė prašymus rajono Tarybai. 2012 metų vasario mėnesį rajono Tarybos sprendimu bendruomenei skirta dar 15000 litų. Jie nedelsiant buvo pervesti šarvojimo patalpas įrengusiai bendrovei.

Tytuvėnuose vyko ir rajono Tarybos Kontrolės komiteto išvažiuojamasis posėdis, kuriame nuspręsta įpareigoti Savivaldybės administraciją padengti įsiskolinimą.

Praėjusių metų pradžioje šis klausimas svarstytas ir rajono Tarybos kolegijos posėdyje. Nuspręsta 2013 metų biudžete numatyti lėšas padengti skolą, prisiimant ir pačiai bendruomenei dalį finansinių įsipareigojimų. Tačiau lėšų taip ir neskirta.

Lėšų uždirbti stengiasi ir bendruomenė

Visuomeniniais pagrindais dirbanti I.Ridikienė su kitais savo laiką aukojančiais aktyviais tytuvėniškiais rengia Kalėdų sriubos akcijas, už simbolinį 1 litą parduoda tytuvėniškių padovanotas knygas. Rengia edukacines žvakių liejimo, muilo virimo, dekoratyvaus dovanų vyniojimo programas. Įvairiais būdais stengiasi uždirbti pinigų, kad galėtų bent kiek sumažinti skolą „Agrotech“ firmai.

Šarvojimo patalpos dešimčiai metų išnuomotos bendruomenei. Bendruomenė jas pagal panaudos sutartį perdavė Vilijos Vozbinienės įmonei, nes patalpas turi kas nors prižiūrėti. Įmonė už šarvojimo paslaugą gauna po 250 litų. 50 litų perveda bendruomenei, kad ši padengtų bent dalį skolos.

V.Vozbinienė redakcijai sakė per metus už šarvojimo paslaugas uždirbanti apie 8000 litų. Iš šių lėšų moka už elektrą, vandenį, perka malkas, nes tenka apšildyti ne tik šarvojimo patalpas, bet ir visą senosios klebonijos pastatą. Klebonijos patalpose dabar gyvena Tytuvėnų bažnyčią remontuojantys darbininkai.

Dėl skolos – į teismą

Iki šios dienos bendruomenė pajėgė šarvojimo patalpas įrengusiai bendrovei sumokėti 98 tūkstančius litų.

2012 metų rugsėjo mėnesį gavo „Račkausko AGROTECH“ pretenziją, po to – dar kelis priminimus. Tačiau bendruomenė finansiškai nepajėgi sumokėti tokią didžiulę sumą.

„Pašarvotume visus Tytuvėnus ir tai nesurinktume trūkstamų 170 tūkstančių,“ – sako I.Ridikienė.

Verslininkas Petras Račkauskas kreipėsi į teismą, atsakovais patraukdamas Kelmės rajono savivaldybės Tarybą, Savivaldybės administraciją, Tytuvėnų bendruomenę ir kaip trečiąjį asmenį Tytuvėnų parapiją.

Ieškinyje jis teigia, jog bendruomenė neturi lėšų atsiskaityti už atliktus rangos darbus, o naujai išrinkta Kelmės rajono savivaldybės Taryba „apsisprendė nutraukti ankstesnės tarybos įsipareigojimų Tytuvėnų bendruomenei tęstinumą ir skirti finansavimą ritualinių paslaugų projektui“, nors Lietuvos Respublikos Savivaldos įstatyme įtvirtinta, kad ritualinių paslaugų teikimas savarankiška savivaldybės funkcija.“

Savivaldybės atstovas su ieškiniu nesutiko. Jo teigimu, su bendruomene nėra jokių rašytinių sutarčių, kuriomis savivaldybė įsipareigotų padengti išieškomą sumą.

Trečiuoju asmeniu patrauktas Tytuvėnų klebonas R.Žaromskis į teismą iš viso neatvyko. Parengiamajame posėdyje jis tvirtino, kad šarvojimo salė tytuvėniškiams buvo labai reikalinga. Tačiau ji nebūtų pradėta rengti, jeigu Savivaldybės atstovai nebūtų suteikę pažadų dėl finansavimo.

Šiaulių apygardos teismas nusprendė, jog nepakanka įrodymų, kad Savivaldybė buvo tikrai įsipareigojusi finansuoti šarvojimo patalpų įrengimą. Todėl P.Račkausko prašomą sumą 170 tūkstančių 700 litų nusprendė priteisti iš Tytuvėnų bendruomenės, nes ji liko vienintelė atsakovė.

Bendruomenė turės sumokėti ir 3000 litų „Račkausko AGROTECH“ bendrovės advokatui atstovavimo išlaidų bei 3330 litų žyminio mokesčio.

Areštuotos sąskaitos paralyžiuoja veiklą

Pasak I.Ridikienės, areštuotose Tytuvėnų bendruomenės sąskaitose buvo keturi tūkstančiai iš šarvojimo paslaugų ir edukacinės veiklos uždirbtų litų. Jų neužteks net visoms teismo išlaidoms padengti.

Galbūt bendruomenė galėtų šiek tiek lėšų uždirbti rašydama projektus. Tačiau teismo sankcijos paralyžiuoja jos veiklą.

Dėl visų tytuvėniškių be atlygio dirbanti, savo asmeninį laiką aukojanti bendruomenės pirmininkė I.Ridikienė sako jaučianti didžiulę neteisybę.

Pasak jos, visi nusiplovė rankas. O ji, neturėdama net advokato, turi minti teismų slenksčius, gadinti savo sveikatą.

„Ir pasirašydama darbų rangos sutartį aš nesinaudojau teisininkų konsultacijomis. Pasiklioviau Savivaldybe, kuri turi net du teisininkus.“

Apgautas politikų jaučiasi ir šarvojimo patalpas įrengusios bendrovės savininkas P. Račkauskas.

„Gaila, kad politikai neturi garbės žodžio. Suprantu ir bendruomenės pirmininkę. Ji pergyvena. Jaučia atsakomybę. Bet ir dovanoti skolos negaliu. Reikėjo pirkti medžiagas, mokėti atlyginimą darbininkams, mokesčius. Vien PVM mokesčio už šį objektą sumokėjau 50 tūkstančių litų. Ir skolingi ne vieninteliai tytuvėniškiai. Kelios bylos teisme. Skolos siekia dešimtis ir šimtus tūkstančių.“

Situaciją absurdiška pavadino ir Tytuvėnų seniūnas Romas Čerkauskas.

Jis tvirtino jaučiąs moralinę kaltę prieš bendruomenės pirmininkę. Tačiau ir pats tikėjęs, jog politikai tesės savo žodį. Juolab kad, kai vyko darbai, visi atvažiavę džiaugėsi, dalyvavo šarvojimo salės atidaryme.

Už žodinius pažadus nesodina

Tytuvėniškių Vilties vicemeras, vėliau Savivaldybės administracijos direktoriumi tapęs šiandieninis rajono Tarybos narys Zenonas Mačernius redakcijai apgailestavo, jog bendruomenės pirmininkė ėmėsi atsakomybės.

Jo nuomone, rizikingai elgėsi ir verslininkas P.Račkauskas, su lėšų neturinčia bendruomene pasirašydamas rangos sutartį. Esą rangos sutartį turėjo patvirtinti Savivaldybė, tuomet ir finansavimo šaltinis būtų garantuotas.

Politikas neigia tytuvėniškiams žadėjęs visą objekto finansavimą.

„Raskit nors vieną protokolą, kur aš būčiau oficialiai pažadėjęs konkrečią sumą. Kiek oficialiai skyrėme lėšų, tiek ir žadėjau. Pradžioje viskas vyko labai tvarkingai. (Vėliau Z.Mačernius buvo atleistas iš direktoriaus pareigų, nes Tarybos nariai pareiškė nepasitikėjimą – R.M.) O jeigu pažadai – nusikaltimas, tai už gražius žodinius pažadus reikėtų susodinti visus politikus.“

Dar kategoriškesnė Savivaldybės kontrolierė Daiva Bružienė.

Jos nuomone, bendruomenė turėjo pirkti darbus tik už tokią sumą, kokius asignavimus turi, ir pasirašyti sutartį tik turėdama raštišką asignavimų patvirtinimą. Asignavimus tvirtina rajono Taryba. Vieno ar kelių tarybos narių pažadai – niekiniai. Tytuvėnų bendruomenės situacija būsianti gera pamoka visiems.

Autorės nuotr.

PAŽADAI: Ilgametis Kelmės rajono politikas, rajono Tarybos narys socialdemokratas Zenonas Mačernius neigia Tytuvėnų šarvojimo salei žadėjęs konkrečias sumas.

SAVANORYSTĖ: Tytuvėnų bendruomenės pirmininkė Irma Ridikienė vadovauja bendruomenei ir rūpinasi tytuvėniškiais be jokio atlygio. Šiuo metu už savanorystę moteris dar turi ir susimokėti savo sveikata ir asmeninėmis lėšomis. Tą pačią dieną, kai bendruomenei sukako dešimt metų, gavo kvietimą į teismą.

PASITIKĖJIMAS: Politikų pažadais pasitikėjo ne tik sutarčių pasirašymo patirties neturinti bendruomenės pirmininkė, bet ir statybų verslą sukantis rajono Tarybos narys Petras Račkauskas.

SALĖ: „Račkausko AGROTECH“ bendrovė Tytuvėnų parapijai priklausančiame kultūros paveldo pastate įrengė dvi šarvojimo sales, poilsio kambarius, tualetus, atnaujino vamzdynus.

TURTAS: Drauge su Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansambliu kultūros paveldo objektu tapusiame tarnų name įrengtos dvi šarvojimo salės, kurios buvo labai reikalingos tytuvėniškiams.

RŪPESTIS: Šarvojimo patalpomis besirūpinanti Vilija Vozbinienė sako, jog pervesti bendruomenei daugiau kaip po 50 litų nuo kiekvieno pašarvojamo žmogaus neįmanoma, nes reikia mokėti už vandenį, elektrą, šildyti patalpas.