Daugiabučių renovacija įsibėgėja pamažu

Daugiabučių renovacija įsibėgėja pamažu

Daugiabučių renovacija įsibėgėja pamažu

Šiauliuose per dešimt daugiabučių artimiausiu metu sulauks renovacijos pastolių. Du namai jau yra renovuojami. Gyventojams nelengva apsispręsti – baugina parengti brangūs investiciniai projektai.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Individuali iniciatyva lenkia

Renovacijos pastoliai mieste iškilo dar tik prie antro namo – K. Korsako g. 41. Šis namas individualiai dalyvauja renovacijos programoje.

Pirmasis startavo Radviliškio g. 45 daugiabutis Zokniuose. Jo renovaciją administruoja bendrovė „Šiaulių būstas“.

Dar du namai, individualiai pasiryžę renovuotis, pasirašė rangos darbų sutartis.

Apie dvi dešimtys namų renovacijai rengiasi bendrijų ar namų administratoriaus iniciatyva.

Pagal Savivaldybės kuruojamą daugiabučių renovacijos programą pastoliai dar nekyla. Kol kas tik 7 daugiabučiai sulaukė rangovų. Sutartys su jais pasirašytos, rengiami techniniai projektai.

Savivaldybės programą administruojančios Šiaulių regiono plėtros agentūros direktorė Jolita Butkutė informavo, jog dar vienam namui renovuoti yra paskelbtas rangos konkursas ir dviem rengiami konkursai pirkti rangos darbus.

Savivaldybė į renovacijos pirmąjį etapą buvo atrinkusi 18 miesto namų, suvartojančių daugiausia šilumos energijos. Bet realiai bus renovuojama mažiau.

Iš jų 15 daugiabučių gyventojai pritarė investiciniams planams. 11-a yra pasirašę su bankais kreditavimo sutartis.

Dviejų daugiabučių renovaciją finansuoti bankai atsisakė.

J. Butkutės teigimu, bankai reikalauja, kad renovacijai pritartų didesnė dalis namo gyventojų – 55–60 procentų, kad jie būtų mokūs.

Sunku rasti aukso vidurį

Šiauliuose renovuojamiems namams ilgai nepavyko rasti rangovų. Konkursai skelbti po tris ir daugiau kartų.

J. Butkutės teigimu, patirtis rodo, jog labai svarbu rasti aukso vidurį.

„Reikia, kad kaina ir gyventojus tenkintų, ir investicinių planų vertė atitiktų rinkos vertę, ir kad būtų norinčių rangovų ateiti dirbti, – pabrėžia direktorė. – Rangovai teigia, jog kainos jiems per mažos. Bet natūralu, kad gyventojai nori mažesnių kainų. Kad apsimokėtų namą renovuoti, jie patys labai gerai turėtų pasiskaičiuoti.“

Projektai brangsta

Daugiabučiams, kurie pasiryžo renovuotis antrajame etape, yra parengti investiciniai planai, derinami su Būsto energijos taupymo agentūra (BETA).

Savivaldybės užsakymu juos rengia konkursą laimėjusi sostinės bendrovė Projektų rengimo centras.

„Šiauliuose 21 namo investicinius planus jau esame suderinę, – informavo Genadijus Mikšys, BETA  specialistas Šiaulių regione. – Dabar gyventojai susirinkimuose spręs, ar jiems pritarti.“

Bet jis pastebi, jog antrojo etapo investiciniuose planuose kainos yra aukštos. Dėl to yra sulaukęs bendrijų pirmininkų skundų.

Specialisto nuomone, Savivaldybė iš investicinių projektų rengėjų turėjo pareikalauti realių kainų. Dabar kai kuriems namams skaičiuojama renovacijos kaina yra net 900–1100 litų už vieną kvadratinį metrą. Gyventojus tai baugina, nors 40 procentų kainos ir kompensuos valstybė.

Pirmojo etapo investiciniuose planuose vidutiniškai buvo skaičiuojama, jog renovacija kainuos 600–650 litų už vieną kvadratinį metrą. Antrame etape – vidutiniškai 700 litų.

Nerealios kainos?

Daugiabučių bendrijų pirmininkai „Šiaulių kraštui“ piktinosi.

Nenorėjęs įsivardyti vienos bendrijos pirmininkas, tikino, jog skaičiuojamos dvigubai didesnės nei rinkos kainos.

„Rūsio langą galima pakeisti už 240–250 litų, skaičiuoja 561 litą, – teigė jis. – Balkoną įstiklinti galima už 2500 litų, o skaičiuoja – 5600 litų.“

Tartasi kai kurių darbų neįtraukti į investicijų planą, kad bent 10 procentų mažėtų investicijų vertė. Bet plano rengėjai nereagavę. Pateiktame antrame variante kaina sumažėjusi tik keliolika litų: nuo 934 – iki 916 litų už kvadratinį metrą.

„Tai kas tokiai kainai gali pritarti?“ – sakė pirmininkas.

Miesto vicemeras Juras Andriukaitis „Šiaulių kraštui“ sakė žinąs šią situaciją. Žadėjo tarpininkauti, kad investicinio plano rengėjai atsižvelgtų į gyventojų prašymus.

Jo teigimu, plano rengėjai turėjo pateikti du variantus, juos ir pateikė. Gyventojų problema, kad iš karto neapsisprendė, kokius darbus įtraukti, o kokių atsisakyti.

Jono TAMULIO nuotr.

RENOVACIJA: Šiauliuose renovacijos pastoliai iškilo dar prie vieno namo – K. Korsako g. 41.