
Naujausios
Universiteto suolą iškeitė į savanorystę
Šiaulietė Deimantė Blikertaitė šiais metais baigė tarptautinio bakalaureato programą Šiauliuose. Jai, kaip ir daugeliui abiturientų, baigus mokyklą buvo sunku apsispręsti, kokią studijų programą studijuoti. Deimantė rado išeitį – nusprendė padaryti metų pertrauką.
Lukas ŠNIOLIS
vasara@skrastas.lt
Mokykloje mergina svarstė apie psichologijos studijas ar darbą užsienyje. Sužinojusi tarptautinio bakalaureato egzaminų rezultatus, tvirtai apsisprendė – metus skirs gyvenimui pažinti.
Norint baigti tarptautinio bakalaureato klasę, reikėjo išlaikyti šešis egzaminus. Mergina pasirinko humanitarinį profilį – laikė lietuvių, istorijos, matematikos, anglų, biologijos ir ekonomikos egzaminus.
Abiturientę labiausiai traukia studijos JAV, tačiau mergina bandys stoti ir į Nyderlandų universitetus. Lietuvoje studijuoti neplanuoja – nori pasisemti tarptautinės patirties, tik tada grįžti į Lietuvą ir čia dirbti.
„Lietuviai yra niūrūs, reikia džiaugtis paprastais dalykais. Tai pakeisti gali tik jauni žmonės,“ – įsitikinusi Deimantė.
Rudenį ji pradės siųsti prašymus į JAV ir Europos universitetus, kuriuose mokėti už mokslą nereikia.
Trečias kartas nemelavo
„Nuo pat vaikystės domėjausi savanoryste, tačiau tik 15 metų tapau savanore festivalyje „Saulės žiedas,“ – pasakoja abiturientė. Kurį laiką savanoriauti trukdė Deimantės amžius, nes savanorių sutartis gali pasirašyti tik 16 metų jaunuoliai.
2013 metais mergina buvo atrinkta į mainų programą JAV. Į jaunuolių suvažiavimą mergina nesėkmingai bandė pakliūti du kartus, trečias kartas buvo sėkmingas – Deimantė buvo pakviesta į JAV, Šiaurės Karolinoje esantį Wake Forest universitetą.
Projekte dalyvavo 35 europiečiai ir 10 amerikiečių. Projektu buvo siekiama sustiprinti Europos ir JAV jaunimo bendradarbiavimą.
Abiturientei programa padėjo geriau pažinti save ir susirasti draugų iš viso pasaulio: „Prieš keletą metų nebūčiau pagalvojusi, kad kada nors turėsiu tokį platų pažįstamų ratą iš viso pasaulio“.
Tos draugystės rezultatas – projektas Kosove, iš ten Deimantė grįžo šią savaitę.
Priština priminė Šiaulius
Deimantė, prieš vykdama į Kosovą, manė, jog Balkanai yra karo nualintas kraštas, tačiau savo nuomonę pakeitė.
Šalies sostinėje Prištinoje galima pamatyti ir modernių, prabangių pastatų, ir karo griuvėsių ir sovietinio stiliaus blokinių namų.
Deimantė pasakoja, kad Prištinoje yra labai panaši vieta į Šiaulių bulvarą – sujungti trys skverai. Bulvare kiekvieną dieną iki pat vidurnakčio daugybė prekeivių pardavinėja ledus, knygas, žaislus, spragėsius.
Kai kurių Kosovo gyventojų giminaičiai karo su Serbija metu išvyko į Vokietiją ir kitas šalis. Vasarą jie sugrįžta aplankyti giminaičių, todėl gatvėse daug žmonių. Žmonės Kosove buvo draugiški ir paslaugūs.
Projekto metu jaunuoliai mokėsi, kaip reikia kurti ir pateikti projektus. Susitiko su JAV ambasadore Kosove, Europos Sąjungos institucijų atstovais. Dalyvavo ES Tarybos simuliacijoje Prištinos miesto savivaldybėje.
Šešėlinė ekonomika
Kosovas tik 6 metus yra nepriklausomas. Šiaulietė pasakojo, kad šalyje labai daug šešėlinės ekonomikos, tai puikiai matyti mažose parduotuvėlėse. Jose pardavėjai nenaudoja kasos aparatų, tik parodo su skaičiuotuvu, kiek reikia susimokėti.
Kosoviečiai musulmonai laikosi ramadano. „Suvažiavimo organizatoriai visą dieną nieko nevalgydavo, laukdavo, kol sutems“, – pasakojo D. Blikertaitė.
Mergina stebėjosi, kad Prištinos keliuose labai didelė netvarka: vairuotojai automobilius stato ant šaligatvių, pėstieji dėl to turi eiti kelio viduriu.
Savanoriauti gali ne visi
Anot Deimantės, draugai laisvus metus po mokyklos ir savanorystę vertina teigiamai, tačiau ne visiems taip elgtis leidžia tėvai.
Deimantės tėvai tokį apsisprendimą palaikė. Po mokyklos baigimo dvejus metus nesimokė ir jos brolis.
„Tėvai mano, kad aš pati turiu pajusti norą mokytis, jie supranta, jog po dvejų įtemptų mokslo metų tarptautinio bakalaureato programoje esu pavargusi“, – apie tėvų supratingumą sakė mergina.
Susitvarkiusi universitetų dokumentus, ji tikisi išvykti savanoriauti. Merginos nuomone, dabar tam – pats geriausias laikas: „Savanorystė žmogui padeda pažinti save. Leidžia suprasti, kur esi silpnas ir kur reikėtų padirbėti. Ji ugdo socialinius žmogaus įgūdžius“.
Šiuo metu ji ieškos darbo Lietuvoje, kad šiek tiek užsidirbtų ir suprastų, koks yra dirbančio žmogaus gyvenimas.
Asmeninė nuotr.
MOKSLAS: Kosove Deimantė Blikertaitė mokėsi, kaip tinkamai kurti ir pateikti tarptautinius projektus.
DRAUGAI: Deimantei Blikertaitei mainų programos padėjo susirasti draugų iš viso pasaulio.
PASIRINKIMAS: Šiemet mokyklą baigusi Deimantė Blikertaitė nutarė padaryti metų pertrauką.