
Naujausios
Igno Viržinto surinktų eksponatų likimas lieka neaiškus
„Kelmės krašte“ rašyta apie Tytuvėnų jaunimo mokykloje esantį rašytojo ir pedagogo Igno Viržinto įkurtą muziejėlį, kurį norima iškelti iš Jaunimo mokyklos. Po publikacijos Savivaldybės atstovai ieškojo išeičių. Norėta visą ekspoziciją, su eksponatais laikomais namuose ir Igno Viržinto klėtelėje, perduoti Kelmės krašto muziejui. Tačiau atiduoti eksponatų valstybei nesutinka I. Viržinto sūnus.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Muziejėliui nelieka vietos
Profesinio rengimo centro Tytuvėnų filiale įsikūrusi Jaunimo mokykla. Jos patalpose koridoriaus gale buvo atitverta erdvė Kraštotyros muziejui. Muziejėlį įkūrė Žemės ūkio technikume, o vėliau Profesinio rengimo centre dirbęs mokytojas ir rašytojas Ignas Viržintas.
Jis, mokinių padedamas, rinko iš kaimų įvairiausius kraštotyrinės vertės turinčius sendaikčius ir kūrė muziejų. Mokykloje tilpo tik dalis jo surinktų eksponatų. Dalis jų laikoma Budraičiuose paties I.Viržinto pastatytoje klėtelėje, dalis namuose ir kitose patalpose.
Kadangi Jaunimo mokyklai kaip nuomininkei teks mokėti už patalpas, nuspręsta iškeldinti koridoriaus gale įkurtą muziejėlį, o atitvertą patalpą išardyti, kad koridorius būtų erdvesnis ir šviesesnis.
I.Viržinto našlei Justinai Viržintienei užsiminta, kad ji turėtų pasiimti eksponatus. Tačiau daugiabutyje gyvenanti moteris neturėtų kur tų sendaikčių sutalpinti. Be to, jos manymu, seni daiktai turi etnografinės vertės ir turėtų būti prieinami visuomenei, ypač mokiniams.
Svarstyti keli sprendimai
Kaip pasakoja J.Viržintienė, Savivaldybės atstovai sureagavo į publikaciją ir jos pasiūlymus. Buvo atvykę į Profesinio rengimo centro Tytuvėnų filialą. Svarstyti keli kraštotyros muziejaus išsaugojimo variantai. Kalbėta, jog reikėtų įrengti šiuolaikinius reikalavimus atitinkančią ekspoziciją Profesinio rengimo centro fojė. Ekspozicija turėtų rūpintis Kelmės krašto muziejus.
Tačiau jeigu valstybė rūpinsis eksponatų likimu, jie I.Viržinto artimųjų sutikimu, turėtų būti perduoti valstybei, sutvarkyti visi reikiami dokumentai.
Kaip visuomeninės paskirties turėtų būti įteisinta ir I.Viržinto klėtelė bei muziejui atiduoti joje, bute, rūsiuose ir kitose patalpose saugomi eksponatai.
I.Viržinto našlė Justina Viržintienė ir jo dukra duotų sutikimus, kad visi eksponatai pereitų valstybės žinion. Tačiau to padaryti nesutinka sūnus.
Taigi, muziejaus ir eksponatų likimas vėl atsidūrė kryžkelėje.
Eksponatų likimu dar gyvas būdamas rūpinosi ir pats I.Viržintas
Pasak J.Viržintienės, eksponatų likimu, tarsi nujausdamas, kad gali kilti problemų, rūpinosi ir dar gyvas būdamas pats jos vyras. Jis buvo nužiūrėjęs niekieno nenaudojamą pastatą Tytuvėnų mieste. Planavo gauti valdžios palaiminimą ir įkurti ten etnografinį muziejų. Drauge su žmona išvalė namą, išvežė visas šiukšles. Mat, sumanymui pritarė tuometinė Tytuvėnų miesto Tarybos pirmininkė Ramutė Krivickaitė.
Tačiau užprotestavo tuometinė seniūnė, motyvuodama tuo, kad namas esą kultūros paveldo objektas.
Padėti Viržintams norėjo jų istoriją žinojęs Tytuvėnų regioninio parko direktorius Vytautas Stonys. Jis rašė projektą, kad gautų lėšų įrengti kraštotyros muziejų kaip Regioninio parko padalinį.
Tačiau lėšų neskirta. Šiuo metu Regioninio parko direkcija siūlo tik pasaugoti eksponatus. Ekspozicijai Regioninio parko patalpose nėra vietos.
Tačiau J.Viržintienės nuomone, eksponatų uždarymas nuo visuomenės perniek nuvarytų visą jos vyro darbą. Juk eksponatus jis rinko visą savo gyvenimą. Kai kuriuos pirko. Samdydavo transportą juos parvežti. Be to, laikui bėgant, šie eksponatai taps dar vertingesni.
Autorės nuotr.
KLĖTELĖ: Dalis Igno Viržinto surinktų eksponatų rado prieglobstį jo paties suręstoje klėtelėje daugiabučio, kuriame gyveno, kieme.
RŪPESTIS: Vyro surinktų eksponatų likimu besirūpinanti Justina Viržintienė sako, jog dėl vyro sūnaus sprendimo neatiduoti eksponatų valstybei, ekspozicijos likimas atsidūrė kryžkelėje.