Suomių meistrai mokosi drožti prieverpstes

Suomių meistrai mokosi drožti prieverpstes

Suomių meistrai mokosi drožti prieverpstes

Joniškio rajono Reibinių kaimo bendruomenės amatų centre nuo antradienio dirba 12 medžio drožėjų ir monumentaliosios skulptūros atstovų iš Suomijos, kurie kuria skulptūras ir mokosi preiverpsčių drožinėjimo raštų.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Prieverpsčių drožinėjimas – naujas dalykas

Dvylika medžio meistrų iš Suomijos Reibinių kaime dirba kartu su Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos bei Jaunimo ir suaugusiųjų mokyklos mokiniais.

Juos prieverpsčių drožybos ornamentikos moko pedagogai Saulius Kaminskas ir Algimantas Budrys.

Iš pradžių pedagogai pateikė teorinės medžiagos, papasakojo, kad prieverpstė, verpimo ratelio dalis, yra meniškai drožinėta lentelė, prie kurios prismeigiamas arba pririšamas linų kuodelis.

Po paaiškinimų svečiai ir mokiniai kibo į darbą. Jau po kelių valandų išryškėjo pirmieji ornamentai.

Suomiams prieverpsčių drožinėjimas – naujas dalykas, tačiau visi to besimokantys jaunuoliai turi darbo su medžiu patirties.

Skulptūros liks Lietuvoje

Tuo tarpu monumentaliosios medžio kūrybos atstovai, su kuriais dirba ir Joniškio rajono meistrai Saulius Alejūnas bei Edmundas Vaičiulis, pjūklais raižo medžio rąstus, kurdami skulptūras. Viena šalia kitos rikiuojasi skulptūros: žuvis, meška (projekto simbolis – aut. past.), kažkur žingsniuojantis vyriškis arba iš medžio kamieno žvelgiantis autoriaus veidas.

Pasak projekto partnerės Joniškio vietos veiklos grupės projektų koordinatorės Dalios Motik, jos liks Lietuvoje. Manoma, kad bent dalis jų galėtų papuošti būtent Skaistgirio seniūniją, Reibinių kaimą, kurios teritorijoje ir vyksta užsiėmimai.

Tuo tarpu prieverpstes svečiai žada išsivežti. Tačiau jas kartu su skulptūromis norintys galės pamatyti šiandien Reibiniuose organizuojamoje amatų šventėje.

Joniškiečiai dalyvaus pasaulio čempionate

Šis pleneras yra dalis tarptautinio projekto „Liaudies meno ir kasdienio kūrybiškumo įžvalgos“, kuriame dalyvauja trys šalys – Suomija (pagrindinis koordinatorius – aut. past.), Estija ir Lietuva.

Joniškiečiai jau praėjusiais metais dalyvavo medžio drožėjų plenere Suomijoje. Taip pat vykta į Estiją. Ten iš vietinių meistrų lietuviai mokėsi gaminių iš beržo tošies ir skiedrų subtilybių. Užsiėmimų dalyvių rankose netrukus gimė Estijoje paplitusios drebulės medžio juostelių pintinės, kitą kartą – peilių įmautės ir dėžutės iš tošies.

Rugpjūtį joniškiečiai vėl keliaus į Suomiją, kur vyks pasaulio meškų medžio skulptūrų čempionatas.

Autorės nuotr

ŽUVIS: Jukka Lindeberg sakė kuriantis Suomijoje populiarią žuvį, paprastai užaugančią iki 3 kilogramų.

Dariaus VIČO nuotr.

PRIEVERPSTĖS: Plenero dalyviai mokosi išpjaustinėti prieverpstes.

KŪRYBA: Meistrui Sauliui Alejūnui dirbant prie skulptūros skiedros laksto į visas puses.

Autorės nuotr.

MEŠKUTĖS: Meistrai mielai imasi plenero simbolio – meškos – drožimo.

VAIZDAS: Jau ryškėja medžio meistrų skulptūrų kontūrai.