Bažnytinis varpas užminė mįslę

Bažnytinis varpas užminė mįslę

Bažnytinis varpas užminė mįslę

Praėjusią savaitę Šiaulių pašonėje esančiame poilsio ir pramogų komplekso „Meškių dvarkiemis“ (Meškių kaimas, Šiaulių rajonas) teritorijoje aptiktas senovinis varpas galėtų priklausyti Ukmergės Pašilės Šv. Barboros bažnyčiai. Tokią prielaidą paveldosaugininkams padarė šios bažnyčios klebonas Rimantas Laniauskas.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Senieji gyventojai įtarimus patvirtino

Po dienos kitos, kai dėl „Meškių dvarkiemio“ akmeninėje arkoje kybančio akivaizdžiai vertingo senovinio varpo sukilo Kultūros paveldo departamento Šiaulių teritorinio padalinio specialistai bei Kriminalinės policijos pareigūnai, į paveldosaugininkus kreipėsi Ukmergės Pašilės Šv. Barboros bažnyčios klebonas Rimantas Laniauskas.

Dvasininkas apie radinį, ant kurio puikuojasi įspaudai su nukryžiuotuoju bei lenku kalba minimas Vilkmergės (dabartinė Ukmergė) pavadinimas, sužinojo iš žiniasklaidos. Įtaręs, kad rastasis varpas galėtų būti kadaise negailestingai išdraskytos Pašilės bažnyčios turtas, nešinas nuotraukomis, R. Laniauskas apėjo senuosius gyvenvietės žmones.

Ir didžiuma aplankytųjų patvirtino, kad tai galėtų būti jų maldos namų turtas, juolab kad ir įspaudai žalvarinio ir, R. Laniausko žodžiais, maždaug kibiro didumo varpo šonuose patvirtina to krašto kilmę.

R. Laniauskas „Šiaulių kraštui“ sakė šimtu procentų negalintis užtikrinti, kad antikvarinis daiktas tikrai priklauso Ukmergės Pašilės bažnyčiai, bet priklausomybė esanti visai reali.

Anot klebono, jei paveldosaugininkai ar kriminalistai paprašytų apžiūrėti varpą bei pateikti subjektyvias išvadas, jis bei vietos gyventojai tikrai sutiktų tai padaryti.

Varpas ieško savininko

Policija ikiteisminio tyrimo dėl rasto galimai vertingo ir antikvarinio daikto kol kas nepradėjo. Priežastis – nėra ieškovų, kurie būtų pareiškę pretenziją dėl vagystės.

Savo tyrimą varpo kilmei bei vertingumui nustatyti atlieka paveldosaugininkai. Netrukus specialistams ketinama pateikti ant varpo įspaustą tekstą, kurį išanalizavus galbūt pavyktų atsakyti į paveldosaugininkus dominančius klausimus.

Kultūros paveldo departamento Šiaulių teritorinio padalinio specialistai neabejoja, kad rastasis varpas yra mažiausiai šimto metų senumo bažnytinis varpas.

„Vieta, kurioje bažnytinis varpas šiuo metu kabo, tikrai nėra ta vieta, kur jis turėtų kabėti. Manau, kabinti pramogų centre bažnyčios varpą ne tik ne vieta, bet netgi neetiška“, – „Šiaulių kraštui“ sakė Šiaulių teritorinio padalinio vadovas Rytis Budrys.

Anot jo, kunigo R. Laniausko pateikta versija, kad rastasis varpas priklauso Ukmergės Pašilės bažnyčiai, visiškai reali ir jai ją pavyktų pagrįsti, varpas būtų grąžintas savininkui – Pašilės bažnyčiai.

Paveldosaugininkai turi ir dar kelias, tiesa, mažesnes versijas. Viliamasi, kad, tęsiant tyrimą, pavyks gauti informacijos, iš kokių Lietuvos, o gal ir užsienio bažnyčių galbūt tarybiniais metais buvo pavogti varpai.

Jei savininkas vis dėlto neatsirastų, o paaiškėtų, kad „Meškių dvarkiemyje“ kabantis varpas turi didžiulę istorinė vertę, galbūt jis taptų valstybės saugomas ir būtų perduotas muziejui.

„Meškių dvarkiemio“ savininkas žiniasklaidai buvo užsiminęs, jog mįslę paveldosaugininkams užminusį varpą įsigijo užsienyje.

Pasigendama vieno iš trijų

Ukmergiškio dvasininko ir parapijiečių spėjimai, kad pramogų komplekse Šiaulių rajone atsitiktinai pastebėtas varpas gali priklausyti Pašilės bažnyčiai, greičiausiai nėra jokie išsigalvojimai.

1962 metais sovietinei valdžiai nugriovus apie 1789-uosius metus Vaitkuškio dvaro savininko Mykolo Kosakovskio lėšomis statytą Pašilės bažnyčią, du iš trijų jos varpų tarsi išgaravo. Pati bažnyčia tuomet paversta kolūkio grūdų sandėliu, paskui – kultūros namais su šokių sale, o 1964-aisiais čia įrengtas kino teatras.

Bažnyčia tikintiesiems sugrąžinta tik 1991 metais. Nuo tada tikinčiuosius į pamaldas kviečia likęs vienas iš trijų senųjų varpų – mažiausias.

Pernai, prie rekonstruotos Pašilės bažnyčios atliekant kasimo darbus, metalo ieškikliu aptiktas antrasis kadaise išdraskytos bažnyčios pasidabruoto žalvario varpas, tiksliau, apie du kilogramus sverianti jo liekana.

Ar trečiasis varpas taip pat sudaužytas ir šiuo metu ilsisi giliai žemėje, ar draskymo metais jis buvo nugvelbtas, galbūt parduotas ir šiuo metu kabėjo „Meškių dvarkiemio“ komplekse Šiaulių rajone, turėtų paaiškėti.

KPD nuotr.

VARPAS: Paveldosaugininkai neabejoja, kad rastasis varpas yra tikrai senovinis ir tikrai bažnytinis.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

APŽIŪRA: Pramogų centro akmeninėje arkoje pakabintą varpą apžiūrėjo policijos kriminalistai.