
Naujausios
Pažeidėjai tampa ir įtariamaisiais
Praėjusį savaitgalį Šiaulių apskrityje užderėjo bandymo papirkti policijos pareigūnus atvejų. Trys iš keturių vairuotojų, siūliusių pareigūnams pinigus, buvo girti.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Vengta atsakomybės dėl girtumo
Šeštadienį, po 13 valandos, Šiaulių rajone, Visgirdų kaime, 52 metų vyras, siekdamas išvengti administracinės atsakomybės už Kelių eismo taisyklių pažeidimą – automobilį vairavo būdamas 2,25 promilės girtumo – Šiaulių apskrities VPK pareigūnams bandė įduoti 400 litų kyšį.
Šeštadienį, po 15 valandos, Šiaulių rajone, Aleksandrijos kaime, 29-erių vairuotojas, siekdamas išlikti švarus dėl leistino greičio viršijimo, Šiaulių apskrities policininkams davė 20 eurų ir 50 litų kyšį.
Naktį į sekmadienį, pusvalandis po vidurnakčio, Šiaulių rajono Pastruikiškės kaime 21-erių automobilio „Opel Astra“ vairuotojas už tai, kad nebūtų surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas už vairavimą esant neblaiviam (nustatytas 1,92 promilės girtumas), Šiaulių pareigūnams siūlė kyšį, nenurodydamas sumos.
Tą pačią naktį, beveik trys valandos po vidurnakčio, Joniškio rajono policijos komisariato pareigūnus bandė papirkti ir dar vienas girtas vairuotojas.
19-metis už tai, kad automobilį vairavo būdamas 2,07 promilės girtumo ir neturėdamas teisės vairuoti, dviem pareigūnams tarnybiniame automobilyje siūlė po 200 litų.
Dėl visų paminėtų incidentų pradėti ikiteisminiai tyrimai.
Baustų ir sėdinčius greta girtų vairuotojų
Šiaulių apskrities Kelių policijos biuro viršininko Kęstučio Dičiaus nuomone, atsakingi dėl to, kad girti asmenys sėda prie vairo, turėtų būti ir tie, kurie arba girtauja kartu su vairuotojais, arba toleruoja jų vairavimą.
Maža to, pastebėjęs pareigūnas, neretai blaivūs asmenys sutinka netgi ir važiuoti automobiliais, kuriuos vairuoja girti.
„Kuomet sustabdome, neblaivūs vairuotojai, o kartais ir jų blaivūs keleiviai, akivaizdžiai būna nepatenkinti, kad sutrukdėme kelionę – keiksnoja patrulius arba, atvirkščiai, siūlo kyšius už tai, kad nebūtų surašytas pažeidimo protokolas ir nebūtų nušalinti nuo vairavimo“, – patirtimi dalijasi komisaras.
Jo žodžiais, užuot siūlę kyšius, girti vairuotojai ir jų artimieji verčiau pasakytų "ačiū" policininkams už tai, kad galbūt apsaugojo eismo dalyvius nuo gresiančios nelaimės.
Baudžiamoji atsakomybė neatleidžia nuo administracinės
Iki šios dienos Šiaulių apskrities policijos pareigūnus bandyta papirkti tris dešimtis kartų. Pernai per keturis pirmuosius metų mėnesius – aštuoniolika kartų.
2013 metais, palyginti su 2012-aisiais, bandymų papirkti pareigūnus skaičius šalyje išaugo 24 procentais, o palyginti su 2011 metais – 54 procentais.
2013 metais šalyje užfiksuoti 866 bandymai papirkti pareigūnus, 2012 metais jų buvo 656, o 2011 metais – 385.
Dėl bandymo papirkti policijos pareigūnus, siekiant jų neteisėto neveikimo, visais atvejais iškeliama baudžiamoji byla. Kyšį valstybės tarnautojams bandžiusiems įduoti pažeidėjams pareiškiami įtarimai, jų atžvilgiu pradedami ikiteisminiai tyrimai.
Policija informuoja, kad baudžiamoji atsakomybė, kuri gresia dėl bandymo papirkti pareigūnus, neatleidžia pažeidėjų nuo administracinės atsakomybės. Taigi greta baudžiamosios atsakomybės jiems tenka atsakyti ir už padarytą administracinį teisės pažeidimą – girtumą prie vairo, kitus KET, viešosios tvarkos pažeidimus ir pan.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PAPIRKIMAI: Per beveik keturis šių metų mėnesius Šiaulių policijos pareigūnus mėginta papirkti jau tris dešimtis kartus. Tai kone dvigubai daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį.