
Naujausios
VERSMĖS
Bendruomenė sukūrė filmą apie audėją
Vidsodžio bendruomenė sukūrė ir Šaukėnuose mėgėjiškų filmų festivalyje pristatė filmą „Audėja“. Jame pasakojama apie audimo amato atstovę 92 metų vidsodiškę Eleną Budrienę. Tai pirmasis filmas iš kuriamo ciklo apie Vidsodžio kaimo šviesuolius.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Įkvėpė seni filmukai
Filmo kūrėja Vidsodžio bendruomenės pirmininkė Virgilija Kybartienė pasakoja, jog įamžinti kaimo šviesuolius mintis kilo radus internete, You Tube, porą senų filmukų apie Vidsodžio kaimo vakaronę, vykusią prieš 20 metų, ir kaimo giedorius.
Tuos filmukus parodė per bendruomenės organizuotą pagyvenusių žmonių renginį. Salė buvo nuščiuvusi. Priėmė tai kaip nepakartojamą staigmeną. Vidsodiškiai pamatė, kokie jie buvo prieš porą dešimtmečių. Paprasti filmukai pasirodė labai vertingi.
Tuomet ir kilo mintis įamžinti kaimo šviesuolius, jų kalbą, išmintį, patirtį. Tai gali praversti ir mokykloje per etnokultūros pamokos. Virgilija Kybartienė dirba Vidsodžio pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja, dėsto rusų kalbą ir etiką.
Audėja nebijo kamerų
Artėjo Šaukėnų mėgėjiškų kino filmų festivalis. Bendruomenės narė Otilija Blažinauskienė vis akino bendruomenės pirmininkę sukurti filmuką ir dalyvauti konkurse.
Tuomet Virgilija Kybartienė nusprendė filmų ciklą apie šviesuolius pradėti nuo vienos iš vyriausių kaimo gyventojų Elenos Budrienės. Kai sveikino ją su jubiliejum, pasigailėjo, kad nepasiėmė filmavimo kameros. Taip įdomiai šviesuolė pasakojo apie savo gyvenimą ir audėjos amatą. Visokio amato mokėjo ir jos tėvelis – ką ėmė, tą dirbo.
Susiderinusi su netoliese gyvenančiomis dukromis, bendruomenės pirmininkė nukeliavo į prieš šimtą metų statytą senolės trobą, kurioje buvo įsikūrusi ir pirmoji Vidsodžio mokykla. Audėja drauge su savo mama ir audė tėvelio sumeistrautomis staklėmis.
92 metų Elena Budrienė visiškai nesivaržė filmavimo kameros. Laisvai bendravo, pasakojo, ką pati žinojo ir buvo patyrusi. Pasirodo, ji mokėjo ne tik austi, bet ir siūti bei siuvinėti. Iš tų amatų taip pat prisidurdavo duonai.
Informatikos mokytojas Marius Špokas sumontavo visą valandą trukusį pokalbį su seno amato atstove. Reikėjo sutilpti į dešimt minučių.
Festivalyje filmukas buvo gerai įvertintas už aktualią etnokultūros temą. Be to, tai buvo pirmasis bendruomenės sukurtas festivalyje dalyvavęs filmas.
Įamžinimo laukia dar du šviesuoliai
Ciklą apie Vidsodžio kaimo šviesuolius pratęs dar viena audėja Elenos Budrienės mokinė Teodora Gadliauskienė.
Virgilija Kybartienė yra numačiusi kalbinti ir rąstinių namų meistrą Adomą Turauską, kuris ne tik puikus savo amato žinovas, bet daug žino ir apie išnykusius aplink Vidsodį buvusius kaimus.
Bendruomenė norėtų įamžinti ir dar likusius kaimo giedotojus. V.Kybartienė gavo porą kasečių, kuriose 1997 metais įrašytos Vidsodžio giedotojų giesmės.
„Norėčiau tas giesmes iš kasetės perkelti į šiuolaikinę laikmeną. Giesmės galėtų skambėti per Amžinybėm iškeliaujančių vidsodiškių šermenis. Ir tų giedotojų jau kai kurių gyvų nėra,“ – kalba V.Kybartienė.
Kaimo realybę ir jo žmones įamžinantys filmai turi išliekamąją vertę. Be to, jie brangūs ir įamžintųjų žmonių artimiesiems. Jie mielai įsigyja tokius filmukus ir ne po vieną egzempliorių. Nori išsaugoti savo vaikams ir anūkams. Juk įdomu kokie buvo, kuo gyveno jų seneliai ir proseneliai.
Autorės nuotr.
RYŠYS: Filmą apie audėją Eleną Budrienę sukūrusi bendruomenės pirmininkė pedagogė Virgilija Kybartienė, pažinusi kaimo šviesuolę, pajuto su ja ypatingą ryšį.
RAŠTAI: Senoje mamos skrynioje guli 92 metų audėjos Elenos Budrienės audimai įmantriais raštais.