Romano dailyraštis – beržu puoštas tautiškas margutis

Romano dailyraštis – beržu puoštas tautiškas margutis

Romano dailyraštis – beržu puoštas tautiškas margutis

Kelmiškis Romanas Vasiliauskas nuo praėjusių metų lapkričio gyvena Velykų džiaugsmu. Jo rankomis sukurti margučiai tinka papuošti stalą kelerius metus. Margintojas naudoja tik kevalą. Jį apsuka siūlais, o raštus išmargina smulkintomis beržo šakutėmis. Per pusmetį Romanas sukūrė apie pustrečio šimto tokių margučių. Jie pelnė sėkmę parodose Kelmėje ir Šiauliuose.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Švelnaus darbelio privertė imtis liga

Visą gyvenimą autobuso, vėliau lengvųjų automobilių vairuotoju dirbęs 66 metų Romanas Vasiliauskas jau keletą metų kovoja su sunkiomis ligomis. Patyrė porą infarktų. Teko atlikti širdies operaciją. Paskui gerklėje atsirado auglys.

Po paskutinės operacijos turi vengti vėjo, šalto oro, daugiau laiko praleisti namuose.

„Iš pradžių vyras nuobodžiaudavo. Paskui spręsdavo kryžiažodžius, – pasakoja Romano žmona Birutė. – Bet ir kryžiažodžiai praktiškam žmogui nusibosdavo. Buvo pripratęs prie fizinio darbo. Kiekvieną darbelį atlikdavo labai kruopščiai. Darže jo sukastos lysvės – tiesios kaip stygos.“

Kartą kaimynė patarė vyrui imtis kokio švelnaus darbelio ir parodė, kaip sukurti originalių margučių.

Darbo vieta – virtuvė

Dabar virtuvė – ir Birutės, ir Romano darbo erdvė. Kai žmona baigia gaminti valgį, prie stalo savo „dailyraščio rašyti“ sėda Romanas.

Tiesa, prieš kūrybos procesą tenka atlikti parengiamųjų darbų: išpūsti iš kiaušinių trynį ir baltymą, išplauti ir išdžiovinti kevalus, prisipirkti spalvingų siūlų, lipalo ir parsivežti iš miško smulkių berželio šakučių. Jų skintis reikia, kol beržai nesukrauna pumpurų ir kol neatšokusi žievė.

Beržo šakeles margučių meistras specialiu peiliuku supjausto plonytėmis riekelėmis. Jomis vėliau puošia margutį.

Raštai –  iš galvos

Naujoji margučių kūrimo technika reikalauja labai daug kruopštumo. Romanas pirmiausia ištepa kiaušinio kevalą lipalu. Tuomet apsuka spalvotu medvilniniu siūlu. Dažniausiai naudoja  vadinamuosius iriso siūlelius. Siūlus suka lygiomis eilėmis vieną prie kito, kad neliktų tuščių tarpelių.

Siūlai ir lipalas sutvirtina kevalą. Kai klijai išdžiūsta, margintojas ant paviršiaus nusipiešia raštą, kuriuo puoš margutį.

Raštus R. Vasiliauskas sako pats sugalvojąs. Ši marginimo technika palyginti nauja. Tad nedaug patarimų galima rasti internete ar žurnaluose.

Pabraižo raštą iš galvos. Tik žiūri, kad tokio margučio nebūtų anksčiau daręs. Puspilnė pintinė jo kurtų margučių – ir nė vieno tokio pat. Visi skirtingi.

Romanas adatėle smeigia beržo riekeles, padažo jas į lipalą ir klijuoja ant siūlu apsukto kevalo tose vietos, kur pieštuku pasibraižė raštą.

Vingių vingius lyg smulkiais karoliukais išpuošia berželių šakų riekutėmis. Tokie margučiai gali puošti ir Velykų puokštę, ir stalą. Jie kaip puošmena gali tarnauti keletą metų. Jei nelaikysi ant saulės, siūlai nenubluks. O kitokių grėsmių jiems nekyla.

B. Vasiliauskienė prisimena, kaip vieną kartą anūkėlis paleido margutį į sieną, bet jam nieko neatsitiko. Senelio kūrinys pariedėjo po stalu sveikut sveikutėlis.

Dalyvavo parodose

Nuo lapkričio iki Verbų sekmadienio Romanas sukūrė apie pustrečio šimto originalių margučių. Tačiau šiuo metu liko gal pora dešimčių.

Prieš Velykas šie margučiai turi paklausą. Jie eksponuoti parodose Kelmės kultūros centre ir Šiauliuose.

Birutė ir Romanas dalyvavo Šiaulių arenoje vykusioje Terbakrauskio mugėje „Pirk – parduok“.

„Visi pripažino kaip natūralų ekologišką Velykų stalo papuošalą, – pasakoja B. Vasiliauskienė. – Nupirko 25 margučius. Kartais aš pati kelmiškiams pasiūlau. Labai perka ligoninėje.“

Pasak ponios Birutės, didelio uždarbio čia nėra. Kainuoja kiaušiniai. Kartais visų išpučiamų trynių ir baltymų neįmanoma sunaudoti, nors kepa pyragus ir gamina valgius, kuriems reikia kiaušinių.

Nepigūs ir iriso siūlai. Vienu gabaliuku apdengi vos du tris kiaušinius. Dar lipalas.

Pardavus padengiamos išlaidos medžiagoms ir dar vienas kitas litas atlieka. O svarbiausia, kad galvoti apie ligas neleidžia įdomus užsiėmimas.

Autorės nuotr.

DARBELIS: Kiaušinių marginimą Vasiliauskai laiko švelniu darbeliu. Jis gelbsti Romaną nuo minčių apie ligas.

PROCESAS: Per dieną Romanas Vasiliauskas sukuria porą margučių.

RAŠTAI: Per keletą mėnesių kelmiškis sukūrė 250 margučių. Visi jie – skirtingi. Raštus margintojas sugalvoja pats.