
Naujausios
Valdžia pažėrė džiugių naujienų, kelmiškiai – klausimų
Rajono vadovai ir Tarybos nariai šį mėnesį susitinka su rajono gyventojais. Į susitikimą Kelmės kultūros centre atėję kelmiškiai kėlė miestui svarbias šiukšlynų, šilumos kainų, mokesčių už daugiabučių administravimą, automobiliais užgrūstų daugiabučių kiemų ir kitus klausimus.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Pajudėjo statybos
Rajono meras Vaclovas Andrulis pasidžiaugė, jog rajono Taryba praėjusiais metais priėmė apie 500 sprendimų. Sparčiai vyksta ir praktiniai darbai. Vykdomi vandentvarkos projektai. Renovuojami daugiabučiai. Pagaliau užbaigta strigusi „Aukuro“ mokyklos renovacija. Atnaujinamas Kelmės kultūros centras.
Šiais metais Kelmės kapinėse turėtų būti pastatytas kolumbariumas. Bus plečiamos ir kapinės.
Metų pabaigoje turėtų būti pradėta tvarkyti Vytauto Didžiojo gatvė. Pernai žadėtų skirti pinigų Lietuvos kelių direkcija neskyrė. Matyt, dėl to, jog buvo pareikštos pretenzijos dėl gatvių pločio.
Nepradėtas statyti ir daugiafunkcis sporto centras. Pasak mero, šį objektą reikėjo perprojektuoti, nes pagal ankstesnį projektą pastatytą statinį rajonui būtų buvę per brangu ir pastatyti, ir išlaikyti. Pagal naująjį projektą sporto centro išlaikymas kainuos 100 tūkstančių litų pigiau.
Pertvarka padėjo sutaupyti pinigų
Mero pavaduotojas Kęstutis Bilius taip pat turėjo kuo pasidžiaugti – mokyklų tinklo pertvarka padėjo sutaupyti biudžeto lėšų. Įsiskolinimas sumažėjo 1,2 milijono litų.
Iškėlus iš darželių pradines mokyklas, darželinukams atsirado daugiau vietų, geriau tenkinami jaunų šeimų poreikiai.
Renovuota daugelis didžiųjų rajono mokyklų. Prasidės Užvenčio gimnazijos renovacija. Planuojama atnaujinti Šaukėnų ir Liolių mokyklas.
Pakražančio ir Šaukėnų vidurinės siekia gimnazijų statuso.
Kelmės specialiojoje mokykloje atliktas remontas, kad ugdymo įstaiga atitiktų higienos reikalavimus.
Vicemeras didžiavosi ir kultūros centrais, puikiai dirbančiais centrų darbuotojais ir gaunamomis geriausiųjų nominacijomis.
Direktorė kelmiškius ragino globoti vaikus
Rajono savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė informavo, jog greitai bus baigtas dengti Tytuvėnų bažnyčios stogas, šiemet bus baigti Tytuvėnų vienuolyno atstatymo darbai. Kelmėje šį rudenį bus pastatyta naujas „Maximos“ prekybos centras. Ruošiamasi mieste atnaujinti stebėjimo kameras.
Direktorė ragino kelmiškius globoti svetimus tėvų paliktus ir pamirštus vaikus bei našlaičius. Kelmės rajone yra dvi po keletą svetimų vaikų globojančios šeimynos. Tačiau jos dėl amžiaus ir sveikatos galimybių jau nebenori tęsti šio darbo.
Lietuvoje tėra tik 20 tokių šeimynų, iš kurių dvi dar tebegyvuoja Kelmėje. Galbūt atsirastų galinčių ir norinčių svetimiems vaikams geresnį gyvenimą suteikti kelmiškių? Arba bent pasiimti vaikų iš globos namų per šventes.
Pati I.Sirusienė pasakojo šventėms pasiimanti iš Vaikų globos namų mergaitę. Ji pamato, jog yra ir kitoks geresnis, gražesnis gyvenimas.
Vietoj apleistų pastatų – mokama automobilių aikštelė
Į susitikimą su rajono vadovais ir Tarybos nariais atėję kelmiškiai klausė, kada bus sutvarkyti apleisti ūkininkui V.Krikštanavičiui priklausantys namai, darkantys miesto centrą. Rajono meras V.Andrulis tvirtino, jog kvietėsi ūkininką pokalbiui. Siūlęs apleistus namus nugriauti ir padaryti mokamą automobilių stovėjimo aikštelę. Vietų automobiliams labai trūksta. Tačiau namų savininkas tvirtinęs, jog jau šį rudenį pradėsiąs apleistų namų vietoje naujas statybas.
Užvirė diskusija ir dėl automobiliais užgrūstų daugiabučių namų kiemų. Į kiemą negali įvažiuoti, pavyzdžiui, langus ar baldus atvežęs automobilis. Net greitoji pagalba negali privažiuoti iki laiptinės durų. Sunkų ligonį tenka vesti arba nešti iki gatvės.
Ypač daug problemų kyla centrinėse miesto gatvėse. Daugiabučių kiemuose automobilius pasistato pieninės darbuotojai, gimnazistai. Tuo tarpu gyventojams vietos nebelieka. Tenka palikti automobilį kitame kieme arba miesto aikštelėje.
Tarybos narys Z.Mačernius kvietė šią problemą spręsti grąžinant automobilius į kolektyvinius garažus. Dabar garažai – tušti, o gyventojai automobilius laiko kiemuose.
Kelmiškiai piktinosi ir tuo, kad kai kurių privačių namų gyventojai tiesiog ant gatvės susikrauna malkas, kad neprisiterštų savo gražiai sutvarkytų kiemų. Kelmės seniūnas Romas Atkočaitis pripažino, jog tai problema, jo galvos skausmas. Kartais tenka eiti pas žmogų po kelis kartus ir raginti, kad jis susitvarkytų malkas. Susitikime siūlyta net rašyti protokolus už aplinkos teršimą.
Gyventojai klausė, kada bus sutvarkytas dvaro parkas. Jiems atsakyta, jog parko medžiai parodyti specialistams. Jie tvirtinę, jog visi parko medžiai – avariniai. Juos reikia nupjauti ir sodinti naują parką. Bet kadangi tai kultūros paveldo objekto parkas, jam atnaujinti reikės nemažai lėšų.
Vienas gyventojas siūlė sudaryti geresnes sąlygas dviratininkams – šaligatvį padalyti į dvi dalis užbrėžiant liniją – viena dalis pėstiesiems, kita dviratininkams.
Smaugia dideli ir gausūs mokesčiai
Vienas kelmiškis pasidžiaugė, jog gyvena renovuotame name. Už šilumą moka nedaug. Tačiau kitų mokesčių, kurių kelmiškis suskaičiavo 11, suma viršija mokesčius už šilumą. Pavyzdžiui, dujų abonentinis mokestis – gana didelis, nors ir nesunaudoji nė kubo dujų, keliolikos litų abonentinį mokestį vistiek turi mokėti.
Be to, kelmiškiai stebėjosi, jog Kelmėje šiluma nepinga, nors deklaruojama, kad šildoma biokuru. „Kodėl kiek paprašo, tiek turim mokėti? Kodėl valdžia neapsaugo gyventojų nuo neteisėtų mokesčių?"– klausė kelmiškiai.
Jiems paaiškinta, jog taip yra dėl to, kad UAB „Litesko“ įmonė „Kelmės šiluma“ turi monopolį. Jeigu šilumą tiektų Savivaldybės įmonė, būtų pigiau.
Savo laiku, kai šilumos tinklai „Litesko“ buvo išnuomoti pirmą kartą, nuoma pasiteisino, nes šilumos ūkis buvo visiškai nugyventas. Tačiau pasibaigus nuomos sutarčiai, nereikėjo jos pratęsti. Domimasi, ar yra kokios juridinės galimybės sutartį nutraukti.
Susitikime dalyvavusi „Kelmės šilumos“ direktorė Lilita Žukauskienė tikino, jog už kovo mėnesį gyventojai gaus mažesnes sąskaitas. Jos prilygs lapkričio mėnesio sąskaitoms, nes oro temperatūra buvo panaši. Be to, ateityje, kai prisijungs daugiafunkcis sporto centras, naujai pastatyta „Maxima“, didės apyvarta, mažės šilumininkų nuostoliai, šiluma gali pigti.
Beje, jau parengus šią publikaciją, į redakciją paskambino susitikime dalyvavusi kelmiškė ir informavo, jog ji iš „Kelmės šilumos“ už kovo mėnesio šilumą gavusi 15 litų didesnę sąskaitą negu lapkričio mėnesį.
Savivaldybės įmonės „Kelmės vietinis ūkis“ direktorius Dainius Popovas tvirtino, jog namų bendrijos gali pasirinkti kitą administratorių, jeigu netenkina jų bendrovės teikiamos paslaugos ir kainos.
Direktorius aiškino, jog būtina įrengti teisioginio šalto vandens kiekio nuskaitymo įrangą, nes gyventojai nesąžiningai deklaruoja sunaudoto šalto vandens kiekius. Dėl to didėja mokesčiai sąžiningiems vartotojams.
Autorės nuotr.
DARBAI: Rajono meras Vaclovas Andrulis pristatė svarbiausius rajone nuveiktus darbus.
KLAUSIMAI: Nemažas būrys kelmiškių, tarp kurių ir būrelis Tarybos narių bei valdžios atstovų, susitiko, kad aptartų, kas nuveikta ir ką dar reikia nuveikti mieste ir išsiaiškintų kitus kylančius gyvenimiškus klausimus.
PAŽADAS: UAB „Litesko“ filialo „Kelmės šiluma“ direktorė Lilita Žukauskienė žadėjo, jog sąskaitos už kovo mėnesio šilumą bus panašios kaip už lapkričio mėnesį.
ALTERNATYVA: UAB „Kelmės vietinis ūkis“ direktorius Dainius Popovas priminė, jog dirbo policijos komisariato viršininku. Ten pavargo nuo biurokratijos. Bet paaiškėjo, jog ir bendrovėje popierizmo nemažiau. Dideliais mokesčiais nepatenkintiems gyventojams jis siūlė alternatyvą – rinktis kitą administratorių. Deja kitų administratorių Kelmėje nėra. Galėtų administruoti tik pačios daugiabučių bendrijos.