Auksiniam krepšiniui skirta paroda atkeliavo į Joniškį

Auksiniam krepšiniui skirta paroda atkeliavo į Joniškį

Auksiniam krepšiniui skirta paroda atkeliavo į Joniškį

Trečiadienį Joniškyje atidaryta 1939 metų Europos krepšinio čempionatui ir jo nugalėtojams – Lietuvos krepšinio rinktinei – skirta paroda, kurią parengė buvusio Vilniaus sporto muziejaus įkūrėjas, sporto istorikas ir kolekcininkas Vytautas Gudelis.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Parodoje – ir krepšininkų šaržai

Vytauto Gudelio parodoje galima išvysti retų archyvinių eksponatų, kurių šiomis dienomis vargiai berastume. Tai – 1939 metų Europos krepšinio čempionato, vykusio Kaune, dalyvavusių Lenkijos, Vengrijos, Prancūzijos, Estijos, Lietuvos ir kitų šalių krepšininkų šaržai su jų autografais, fotografijos, archyvinių leidinių – 1939 metų „Trimito“, „Jaunosios kartos“ – viršeliai su legendinių krepšininkų ir rungtynių akimirkų nuotraukomis.

Taip pat ekspozicijoje, kuriai vieta skirta Joniškio rajono savivaldybės salėje, pateiktos varžybų ataskaitos su komandų ir atskirų žaidėjų rezultatais, paties Vytauto Gudelio straipsniai, skirti krepšinio legendoms ir laimėjimams atminti.

Iš Joniškio keliaus į Kauną

Ši archyvinė paroda į Joniškį atkeliavo iš Panevėžio, kur buvo atidaryta „Cido“ arenoje per Lietuvos krepšinio federacijos taurės finalo ketverto varžybas.

Iš Joniškio gegužės mėnesį paroda vyks į Kauną, miestą, kuriame 1939 metais ir buvo iškovoti Lietuvos rinktinės aukso medaliai.

„Galiu tiesiai pasakyti: jeigu ne jūsų entuziastas, Krepšinio muziejaus įkūrėjas Leonas Karaliūnas, sugebantis įtikinti, įkalbėti, paroda nebūtų į Joniškį atvežta,“ – atviravo Vytautas Gudelis.

Parodos pristatyme taip pat dalyvavo Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Špokas bei ryšių su visuomene ir komunikacijos vadovas Rytis Sabas.

Viena moderniausių sporto halių Europoje

Vytautas Gudelis prisiminė, kad tais metais, kada Lietuvos rinktinė laimėjo antrą Europos krepšinio čempionatą, jam tebuvo devyneri. Tačiau atmintyje iki šiol išliko prie buvusių Kauno kultūros rūmų greta Kauno sporto halės iškeltos šalių, dalyvavusių čempionate, vėliavos.

V. Gudelis asmeniškai buvo pažįstamas su legendiniu 1939-ųjų rinktinės nariu Pranu Lubinu, rinko informaciją apie kitus krepšininkus.

Šių metų vasarį atėjo žinia, kad JAV mirė paskutinis 1939-ųjų čempionato Lietuvos komandos žaidėjas Vytautas Norkus.

Lietuvos krepšinio rinktinė, kurią sudarė JAV lietuviai, buvo minėto čempionato favoritai, laimėję visus susitikimus su varžovais.

Šis Europos čempionatas Lietuvai buvo išskirtinis ir tuo, kad Kaune sporto halė iškilo per rekordiškai trumpą laiką – nuo 1938 metų gruodžio 4-os iki 1939 metų gegužės 15-os dienos. Ji buvo viena moderniausių Europoje.

1989 metais Vytautas Gudelis su žurnalistu Vidu Mačiuliu išleido Europos čempionato auksinės pergalės 50-mečio sukakties progai skirtą knygą.

Autorės nuotr.

ŽAIDĖJAI: Parodoje – legendinės 1939 metų Lietuvos rinktinės žaidėjų veidai.

PARODA: Parodoje galima išvysti čempionato komandų, varžybų akimirkų fotografijas.

PASKATA: Su dukra Daiva į atidarymą atvykęs parodos autorius Vytautas Gudelis (dešinėje) sakė, kad į Joniškį atvežti fotografijas iš 1939-ųjų Europos čempionato, archyvinius dokumentus prikalbino Joniškio Krepšinio muziejaus įkūrėjas Leonas Karaliūnas (kairėje).

ATIDARYMAS: Į sporto istoriko ir kolekcininko Vytauto Gudelio (pirmame plane) iš Panevėžio atvežtą 1939 metų auksinio Lietuvai Europos krepšinio čempinato 75-erių metų sukakčiai skirtą parodą atvyko ir Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Špokas (antrame plane).